Quantcast
Channel: Katalikų kunigai – Voruta
Viewing all 116 articles
Browse latest View live

Lietuvis kun. Julijonas Gronskis – sovietinio Sibiro apaštalinis administratorius

$
0
0

Matulionis, Gronskis 1934-03-24 Vatikane.

Iki š. m. spalio 1 d. sostinės Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje veikia paroda, skirta palaimintojo vyskupo kankinio Teofiliaus gyvenimui. Vasaros pradžioje labiausiai lankomame šalies muziejuje apsilankė ir svečias iš Lenkijos istorikas Dmitrijus Panto, dirbantis Gdansko Antrojo pasaulinio karo muziejuje. Svečias susidomėjo viena išdidinta 1934 m. nuotrauka, paimta iš Vatikano oficiozo L’Osservatore Romano, kurioje nufotografuotas vyskupas Teofilius Matulionis ir kunigas Julijonas Gronskis Vatikano apartamentuose.

Du lietuviai, sovietinės Rusijos apaštalai, Kremliaus politikos kankiniai, pagal 1933 m. Lietuvos vyriausybės ir sovietinių kalinių pasikeitimo sutartį iš Rusijos kalėjimų ir lagerių skirtingu laiku sugrąžinti į nepriklausomą Lietuvą. Vyskupas Teofilius su kitais kunigais grįžo 1933-iųjų spalio 19 d., kun. Julijonas – 1934 m. kovo viduryje. 1934 m. kovo 23 d. jie abu jau buvo Romoje, pakviesti apsilankyti pas popiežių Pijų XI. (Daugiau apie tai skaitykite čia.)

Šią vasarą su D. Panto užsimezgė epistoliartinė draugystė. Istorikas atsiuntė ištrauką iš savo disertacijos apie katalikų veiklą sovietiniame Sibire, neilgą fragmentą apie Lietuvoje vis dar mažai žinomą tėvą J. Gronskį.

D. Panto tekstą iš rusų kalbos išvertė publicistas Pranas Morkus (apie paties P. Morkaus santykį su kunigu Julijonu Gronskiu – straipsnio pabaigoje).

* * *

„…Kunigo Piotrovskio paskyrimas į tolimą, už tūkstančių kilometrų esantį Charbiną lėmė, kad 1926-aisiais naujuoju Sibiro apaštališkuoju vikaru tapo Tomsko dekanas tėvas Julijonas Gronskis. Šioji kandidatūra buvo svarstyta jau prieš gerus penkerius metus – pripažinta, kad visokeriopai prideranti – deja, dėl nežinomos priežasties paskyrimas nutolo.

Kaip ten būtų buvę – nežinia, o išsamią tėvo Julijono charakteristiką išsaugojo anuometinis kurijos sekretoriaus tėvo Troigo raportas vyskupui Roppui: „…kituose gi Sibiro dekanatuose – turiu omenyje Irkutską ir Tomską – regiu bent porą kandidatų į vyskupus: dekaną Demikį ir Tomske reziduojantį tėvą Gronskį. Pastarąjį Jūsų prakilnybė manėte nukreipti į Irkutską, tačiau, pasitraukus Kolčako valdžiai, jiedu susikeitė vietomis. Sibiro vakaruose tėvas Gronskis pasireiškė taip įtikinamai, jog drįstu teigti, kad geresnio kandidato į Sibiro vyskupus vargu ar surastumėm. Tėvas Julijonas yra, tiesa, lietuvis, tačiau labai katalikiškai nuoseklus, draugiškas ir inteligentiškai pritampantis aplinkoje. Nors dvasinėje akademijoje Gronskis mokęsis nebuvo, taigi mokslinio laipsnio nepelnė, neabejoju – jisai stovi ant tvirtų teologinių pamatų.

Pažymėtina, kad Gronskis itin noriai lanko parapijas, kur be vargo bendrauja lenkų, rusų, lietuvių, latvių, vokiečių kalbomis. Šiam dvasininkui ničnieko negalėtum prikišti – jo gyvensena skaidri ir valyva, o tarnystė Aukščiausiajam ir Bažnyčiai pavyzdingai uoli. Įvertinęs minėtas aplinkybes drįsčiau manyti, kad dekanas Gronskis labiausiai tiktų būtent ten, kur jisai dabar yra atsidūręs, t. y. Tomske.“

Šis tėvą Julijoną išsamiai apibūdinantis raportas įdomus dar ir tuo, kad, be kita ko, įvardija apaštalinių administratorių atrankos kriterijus.

Taip susiklostė, jog dvidešimtųjų metų pradžioje Katalikų Bažnyčia Sibire galėjo jaustis bent mažumėlę saugesnė nei į vakarus nuo Uralo. Tatai lėmė pilietinio karo turbulencijos ir bendras sovietinio režimo nestabilumas ne tik Sibire, bet ypač Tolimuosiuose Rytuose. O Maskvos valdžiai pirmiausia rūpėjo kaip nors sutramdyti suirutę didžiuosiuose miestuose, ir jai paprasčiausiai stigo energijos įsukti ateistinį terorą sunkiai aprėpiamose rytinėse teritorijose.

Šiaip ar taip sovietizuojamo gyvenimo kraštutinybės ir visuotinė nuojauta, kad aplinkybės tiktai blogės, galiausiai lėmė smarkų Sibiro katalikų bendruomenės atoslūgį: ne tik parapijiečiai, bet ir jų ganytojai veržte veržėsi į Vakarus, į Rusijai jau nebepavaldžias nepriklausomas Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos valstybes, gimtosios pastogės link.

Nuotrauka, kurią D. Panto rado Tomsko muziejuje. Užrašas skelbia: „Katalikų kunigas Julijonas Gronskis kartu su Taigos miesto parapijiečiais. Tomsko apskritis. 1931 m.“

Štai pora liudijimų iš anų dienų:

„Kaip daugel brolių apleido Sibiro padanges!.. Kur dėjosi mūsų ryžtas? Kur pažadai be jokio atokvėpio darbuotis skleidžiant Kristaus žinią? Kai susimąstau, apima neviltis… “

O štai kitas Julijono Gronskio laiškas vyskupui Ciepliakui:

„…taip, Bažnyčios vaikai išblaškyti Sibiro platybėse, tačiau jų tikėjimas teberusena. Tuo įsitikinau praeitą sekmadienį lankydamasis Taigos gyvenvietės bažnytėlėje. Įsisiautėjusi dargana, persmelkiantys vėjo gūsiai, ir aš būgštavau, kad tokiu oru vargu ar kas ryšis kelionei. O kaip nustebau, išvydęs sausakimšą bažnyčią! Pamaldoms kaimiečiai, daugiausia latviai, subūrė chorelį, įkvėptai sudainavusį bažnytines giesmes. Išpažintį atliko daugiau nei šimtas parapijiečių. Grįžtant iš Taigos manęs neapleido viltis, kad jokia jėga neišplėš tikėjimo iš šių žmonių širdžių.“

Pirmiausia Omsko OGPU areštavo kunigą Bugenį (Mykolas Bugenis 1888-1980, 1930 m. išsiųstas į Solovkus, Butyrkų kalėjimą, grįžęs į Lietuvą 1933 m. kartu su vysk. T. Matulioniu – V. Ž.), prasidėjo nepaliaujamos kvotos. Tomske Sibiro apaštalinio administratoriaus bylai būtinas buvo šioks toks įsibėgėjimas. 1930-ųjų sausyje krašto laikraštyje Raudonoji vėliava pasirodė redakcinis straipsnis Kova prieš religiją – kova už socializmą. Buvo pridurta ir paantraštė Popų agitacijos auka. Nors ruoštasi grynai politiniam procesui, iš pradžių akcentuota antireliginės propagandas dėmuo.

Bevardis autorius komentavo, esą redakciją pasiekusį aukos – anoniminio dešrų fabriko darbininko pareiškimą, reikalaujantį jam kaip katalikui suteikti teisę turėti bent dvi laisvas dienas per metus – gruodžio 25-ąją (Kalėdos) ir pirmąją Velykų dieną. Šias dienas švenčia viso kapitalistinio pasaulio darbininkai-katalikai. Jisai gi, likimo nublokštas į Sibiro erdves, tokios teisės neturi ir priverstas dirbti. Raudonoji vėliava šitokį prašymą apibūdino kaip akivaizdžiai kontrrevoliucinį, torpeduojantį šalies gynybingumo stiprinimą, talkinantį lenkų dvarininkams bei kitų valstybių kapitalistams. Raudonoji vėliava paminėjo ir nesveikų vietos katalikų nuotaikų kurstytoją tėvą Julijoną Gronskį“.

* * *

Aišku, kad jei ne 1933 m. kalinių pasikeitimas ir išvadavimas – ir vyskupas Teofilius Matulionis, ir kun. J. Gronskis būtų sunaikinti – panašiai, kaip dar vienas apaštalas iš Lietuvos, dirbęs sovietinėje Rusijoje kun. Pranciškus Budrys (1888-1937), sušaudytas kartu su 180 savo parapijiečių Ufoje.

Kaip minėta straipsnio įvade, šią istoriko D. Panto disertacijos ištrauką išvertė publicistas, katalikų radijo Mažosios studijos bendradarbis Pranas Morkus. Sužinojęs apie medžiagą, jis klausė, ar čia tas pats kunigas Gronskis, kuris buvo iškeistas į Kaune kalėjusius komunistų vadus? Sakau, – „tas“. P. Morkus klausia, – „kada kun. J. Gronskis mirė ir kur palaidotas?“ Sakau, – „mirė 1944 m., palaidotas Pašušvyje“. Tada P. Morkus sako: „Kun. Julijonas ir mane krikštijo. Tai buvo Klaipėdoje 1939 m. Negana to, mano patėvis Kazys Preikšas buvo vienas iš tų žmonių, kurie buvo 1933-siais iškeisti į Rusijoje kalėjusį vyskupą Teofilių, kun. J. Gronskį ir kitus…“.

Įdomiais keliais Viešpats žmogų veda.

Skaityti ir kitus šių autorių tekstus: Vaidotas Žukas, Dmitrijus Panto.

Minint garsaus Vilniaus ganytojo jubiliejų – Vilniaus Katedroje atveriama relikvijų koplyčia

$
0
0

Gruodžio 8–9 d. Vilniaus arkivyskupija kviečia minėti Palaimintojo Jurgio Matulaičio ingreso į Vilniaus Katedrą šimtmetį. Ganytojo, vienuolijų steigėjo, diplomato, socialinių klausimų sprendėjo, 1918–1925 metais – Vilniaus vyskupo vyskupystės ir įžengimo į Vilniaus Katedrą šimtmečio jubiliejus bus minimas iškilmingomis Mišiomis, koncertais, paskaitomis, paroda, piligriminiu žygiu.

„Lankydamasis Lietuvoje popiežius Pranciškus atkreipė dėmesį į mūsų himno eilutę: „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia.“ Iš tiesų, šiais metais minėjome ne vieną svarbių, lemtingų, Dievo palaimos kupinų praeities įvykių jubiliejų. Švęsdami juos galime sustiprėti, iš naujo atrasti savo tapatybę ir šaknis. Todėl labai prasminga, kad Vilniaus arkivyskupijai metų pabaiga yra pažymėta palaimintojo Jurgio, mūsų ganytojo, įžengimo į Vilniaus Katedrą šimtmečio švente“, – džiaugėsi arkivyskupas Gintaras Grušas.

Pagrindines jubiliejaus šv. Mišias arkivyskupas Gintaras Grušas aukos šeštadienį 12.30 val. Vilniaus Arkikatedroje bazilikoje. Po Mišių Katedroje bus atverta tikintiesiems iki šiol neprieinama istorinė Šv. Petro koplyčia, kurioje specialiai tam įrengtose vietose bus įstatyti relikvijoriai su palaimintųjų vyskupų Jurgio Matulaičio (1871–1927) ir Teofiliaus Matulionio (1873–1962)  relikvijomis.

Arkivyskupas G. Grušas išreiškė viltį, kad Katedros koplyčia, kurioje nuo šiol bus gerbiamos palaimintųjų vyskupų Jurgio ir Teofiliaus relikvijos, vieną dieną taps šventųjų koplyčia. „Jie yra mūsų užtarėjai Danguje. Ne mes juos vedame į Dangų, tai jie ten mus nuves, jei su pasitikėjimu, kantriai prašysime reikalingų malonių“, – sakė ganytojas.

Koplyčią puoš pal. Jurgio portretinė mozaika, sukurta Vatikano dirbtuvėse 1987-aisiais pal. Jurgio beatifikacijos Romoje proga. Koplyčios kairėje – kanoninis pal. Teofiliaus paveikslas, kurį pirmą kartą tikintieji išvydo beatifikacijos Vilniuje metu 2017 m. Ankstesnius laikus mena koplyčios dešinėje stovintis vysk. Vladislovo Bandurskio (1865–1932) antkapinis paminklas.

Minint palaimintojo vyskupo Jurgio įžengimo į Vilniaus Katedrą šimtąsias metines, šeštadienį, 11.30 val. pagrindinėje Lietuvos šventovėje taip pat bus skaitoma paskaita apie palaimintojo Jurgio gyvenimą, o 14 val. vyks šiuolaikinės sakralinės muzikos koncertas „Sveikas, Ganytojau“.

Pal. Jurgio vyskupystės šimtmečio šventė vyks ir Vilniaus Pal. Jurgio Matulaičio parapijoje. Jos tikintieji rengia piligriminį žygį pėsčiomis nuo parapijos bažnyčios (Jurgio Matulaičio a. 3) iki Vilniaus Arkikatedros bazilikos. Žygio pradžia – 10 val. Visi norintys kviečiami prisijungti, piligrimai atvyks į iškilmingas 12.30 val. šv. Mišias Katedroje. Mišiose taip pat dalyvaus pal. Jurgio Matulaičio įsteigtos Vargdienių seserų kongregacijos narės iš visos Lietuvos.

Susirinkusieji minėti palaimintojo Jurgio Matulaičio ingreso jubiliejaus Katedroje išvys ir dar vieną pasikeitimą – į istorinę vietą bus grąžintas čia palaidoto Dievo tarno vyskupo Jano Cieplako (1857–1926) biustas. Vyskupą Janą Cieplaką, kuriam taip pat yra pradėta beatifikacijos byla, galima laikyti palaimintojo Teofiliaus mokytoju. Būtent J. Cieplakas buvo kunigo Teofiliaus vyskupas bolševikinio persekiojimo laikais Sankt Peterburge. Už atsisakymą paklusti neteisėtiems revoliucinės valdžios reikalavimams vyskupas J. Cieplakas kartu su penkiolika Sankt Peterburgo kunigų, tarp jų ir – Teofiliumi Matulioniu, buvo teisiami garsiajame Maskvos teisme 1923-iaisiais.

Verbų sekmadienį vyskupas J. Cieplakas buvo nuteistas mirties bausme, o kunigas Teofilius gavo trejų metų kalėjimo bausmę. Išgirdęs nuosprendį vysk. J. Cieplakas palaimino susirinkusiuosius teismo salėje ir ramiai pasitiko žinią apie mirtį. Tačiau, tarptautinei bendruomenei spaudžiant, jis galiausiai buvo išsiųstas iš Sovietų Sąjungos. Išvyko į Romą, o vėliau – į misijas JAV, kur gavo žinią apie paskyrimą būti Vilniaus arkivyskupu, tačiau naujos tarnystės vietos taip ir nepasiekė – 1926 m. vasario 17 d. mirė nuo plaučių uždegimo komplikacijų. Vilniaus Katedroje ilsisi jo palaikai.

Visą renginių Pal. Jurgio Matulaičio ingreso šimtmečio minėjimo programą galite rasti www.vilnensis.lt

„Gerosios žinios pakviesti“

$
0
0

Kun. Mozė Mitkevičius Romoje

 

2018 m. gruodžio 19 d. 17 val. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos  vyks renginys „Gerosios žinios pakviesti“, kuriame dalyvaus kunigas Mozė Mitkevičius, broliai pranciškonai ir menotyrininkė dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė. Susitikimo metu bus pristatyta paroda „Besimeldžiantis abrozdėlių pasaulis“, kurioje eksponuojami XIX–XX a. religiniai paveikslėliai iš kunigo M. Mitkevičiaus rinkinio. Renginį moderuos menotyrininkė dr. Neringa Markauskaitė.

Abrozdėlius rinkti Mozė Mitkevičius pradėjo dar prieš tapdamas seminaristu, jų kolekcija pagausėja po kiekvienos parodos. Rinkinio pagrindą sudaro žmonių sunešti, dovanoti paveikslėliai, o kolekcija prasidėjo nuo kunigui Mozei padovanoto jo mokytojo vienuolio pranciškono Juliaus Sasnausko abrozdėlio. Vieni iš seniausių parodos abrozdėlių datuojami 1860–1890 metais.
Religiniai paveikslėliai – ne tik maldingumo srities objektas, jie atspindinti vieno ar kito laiko aktualijas.

Abrozdėliai – smulkieji spaudinėliai, mažosios grafikos darbeliai. Tai atvirukų pirmtakai. Jie iki šiol „gyvena“ maldaknygėse kaip skirtukai (žymekliai), puošmenos ar papildomų maldų „laikmenos“. Tokio paveikslėlio paskirtis – asmeninė maldos preliudija. Tačiau nemažai jų mena ir labai asmeninius įvykius, nes buvo dovanoti Pirmosios Komunijos dieną, didžiųjų katalikiškų ir asmeninių švenčių progomis. Seniausios žinios apie abrozdėlius susijusios su Kalėdomis ir Naujaisiais metais. XIV amžiaus pirmoje pusėje vokiečių vienuolės sukūrė sveikinimo paveikslėlius su kūdikėliu Jėzumi. Tačiau labiausiai jie išpopuliarėjo XIX amžiuje, kai atsirado galimybė spausdinti didelius jų tiražus.

Ekspozicija veikia 2018 m. gruodžio 14 – 2019 sausio 7 d.

 

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos inf.

Kunigo Prano Bieliausko tėviškėje

$
0
0

Jiezno seniūnas Algis Bartusevičius (dešinėje), Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro direktorė Dalia Vertinskienė (kairėje) su muzikologe Živile Ramoškaite ir kunigo Prano Bieliausko sesers Kandrotienės vaikaičiais Virginijumi ir Gintautu Kandrotais. Autoriaus nuotr.

Algis BARTUSEVIČIUS, Jiezno seniūnas, www.voruta.lt

2018-aisiais buvo minimos Vilnijos krašto lietuvių veikėjo, lietuvių draugijų nario, rašytojo, kunigo Prano Bieliausko 135-osios gimimo metinės, jis gimė 1883 m. rugpjūčio 23 d. Slabadoje, Jiezno valsčiuje. Viešoji įstaiga „Vorutos“ fondas yra išleidęs tris kun. Prano Bieliausko dienoraščio dalis – knygas „Valkininkų bažnyčia ir vienuolynas“ (2004), „Vilniaus dienoraštis 1915–1919“ (2010), „Iš Slabados kaimo į Vilniaus katedrą Kunigo P. Bieliausko užrašai 1883–1911 m“ (2013), šio garsaus kunigo atminimo įamžinimu taip pat rūpinasi ir Jiezno miesto (Prienų r.) bendruomenė.

Praėjusių metų rugsėjo 7 d. buvo suorganizuotas renginys, skirtas paminėti šio žymaus kraštiečio 135-ąsias gimimo metines. Šia proga nauja Jiezno miesto gatvė buvo pavadinta Prano Bieliausko vardu, o jo gimtinėje, Slabados kaime, pastatyta atminimo akmuo su kalvio darbo saulute ir informacinis stendas. Pravažiuojančiuosius į Slabadą nukreipia kun. Prano Bieliausko tėviškę žymintys kelio ženklai. Rugsėjo 7-ąją suorganizuotas piligriminis žygis iš Slabados kaimo į Jiezno Šv. arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo bažnyčią, kurioje vyko gražus renginys.

Piligriminio žygio iš Slabados į Jiezno Šv. arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo bažnyčią dalyviai

Piligriminio žygio dalyviai Slabadoje, kun. Prano Bieliausko tėviškės sodyboje

Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro liaudiškos muzikos kapelos „Jieznelė“ pasirodymas Jiezno Šv. arkangelo Mykolo ir Jono Krikštytojo bažnyčioje

Dalyviai prie informacinio stendo kun. Prano Bieliausko tėviškėje, sodybos vietoje

Nuoroda į kun. Prano Bieliausko tėviškę

Lietuvos paribio kultūros sargas – Marijonas Savickas

$
0
0

Kunigas Marijonas Savickas. Autorės nuotr.

Dalia SAVICKAITĖ, Ceikiniai, www.voruta.lt

Dauguma atvykstančiųjų į Ignaliną nuo Vilniaus pravažiuoja nuorodą į Ceikinius.  Šis Lietuvos kampas ne ką mažiau vaizdingas nei Aukštaitijos NP kalvynai. Šiandien sunku įsivaizduoti, kad anksčiau – prieš kokį 70 tūkst. metų visa ši teritorija buvo jūros dugnas. Nutirpęs ledynas 2 km už Ceikinių paliko penktą pagal aukštį – 288,9 m Lietuvos kalvą – Nevaišius (Aukštojo kalva – 293,8 m, Ladakalnis – 175 m). Aukščiausiomis keteromis pravingiuoja Nemuno ir Dauguvos upių takoskyra. Ateina ji pro Ceikinius nuo Švenčionių, nusitęsia Daugėliškio, vėliau Zarasų pusėn. Šio krašto aukštumos – aukštupių žemė. Prof. Č.Kudaba Ceikinius vadino kalnų kaimeliu ir labai įspūdingai pasakodavo apie įstabų kaimo aidą, informuojantį kas, ką kokiame kaimo kampe veikia, kokias dainas dainuoja… Nuo senovės prekybinis ir karinis kelias, jungęs Vakarų ir Centrinę Europą su Rytų Europa, ėjo per Vilnių, Pabradę, pro karališkąjį Mindaugų dvarą Švenčionyse, Vidžius, Drūkšių pilį, Daugpilį į Rygą. Šį kelią rusų kronikos minėjo jau XI – XIII a. aprašydamos lietuvių ir slavų kovas. Pietrytinė Ignalinos rajono pusė papuolė į aktyvaus judėjimo zoną todėl joje jau buvo daug dvarų, nes vietovę „raižė“ keliai.

Kai kaimuose mažėja kultūros įstaigų, šiandienos krašto metraštininkai, paveldo saugotojai, bendruomenių telkėjai, žinių perteikėjai vėl tampa patriotiškai nusiteikę kunigai. Nors šiuose kraštuose pirmiausia kūrėsi evangelikų reformatų bažnyčios, dabar tai – katalikų parapijos. Ceikinių ir Mielagėnų  parapijų tikinčiuosius maldai kviečia kun. Marijonas Savickas. Jo rūpesčiu buvo gražiai suremontuota pati Ceikinių bažnyčia, gražiai tvarkomas Ceikinių bažnyčios šventoriuje palaidoto kunigo, Helsinkio grupės nario Karolio Garucko (1908 – 1979 m.) kapas. Kun. M.Savicko gerbiamas kolega aktyviai gynė bažnyčios ir žmogaus teises, pasisakė už blaivybę, kategoriškai atsisakiusė dalyvauti tarybų valdžios rinkimuose, su kolegomis rašė raštus dėl kunigų ir tikinčiųjų persekiojimo, tarybmečiu aktyviai gynė žmogaus teises ir įspėjo, kad į užsienio informacinę erdvę patenka perdėm optimistiška nuomonė apie tikėjimo laisvę tuometinėje Lietuvoje. Kunigas po mirties apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordino Karininko kryžiumi. Tame pat šventoriuje ir tėvo Stanislovo bendrakursio, tremtinio kunigo Kazimiero Vaičionio, sakiusio, kad žmogus negali padaryti tiek, kad Dievas negalėtų atleisti kapas. Šalia ir vieno iš didžiųjų Lietuvos dainininkų Kipro Petrausko, kurio tėvas vargonininkavo Ceikinių bažnyčioje (brolis Mikas gimė Palūšėje), gimtinė. Pavasarį Ceikiniai patyrė netektį – sudegė bažnyčia. Beveik mėnesį jos likimas buvo neaiškus, nes Lietuvos bažnytinė vyriausybė atsisakė ją atstatinėti. Buvo pradėti rinkti parašai atstatymo leidimui gauti. Kun. M. Savickas ėmėsi titaniškų žygių ir po ilgų ir gan audringų derybų katalikų bažnyčios Lietuvoje vadovybė vis tik leido atstatinėti buvusį liaudies meno paminklą. Darbai sparčiai juda į priekį, žmonės iš paskutiniųjų aukoja atstatymo darbams.

Ir tai ne viskas apie Ceikinius. Garbusis kunigas Marijonas Savickas pasakojo, kad pastaraisiais metais remontuodami dabar jau sudegusią bažnyčią, darbininkai po altoriumi rado lobį. Manoma, kad tai sukilėlių palikimas, nes ją tvarkant tarp vargonų buvo rasta patalpa, kurioje, pasak jo, buvo slepiami sukilėliai. Senesniais laikais bažnyčioje vyko ir bajorų seimelio sueigos. Komunikabilusis kun. M.Savickas apie paveldą gali ir pasakoja daug visiems, kam tai įdomu. Tai – unikalus žmogus, kurio rankomis, tiesiogine ta žodžio prasme, gaivinamas visas šis rajono paribys. Turbūt reikia džiaugtis tuo, kad mums likimas dovanojo tokias pat pavardes ir gan panašų stotą, todėl daug kas yra linkę galvoti, kad šį žmogų liaupsinu giminystės ryšio vedina. Kaip bebūtų gaila, bet tas atitikimas – tik atsitiktinė likimo išdaiga, bet vis viena malonu, kai gerą humoro jausmą turintis M.Savickas pavadina pussere… Pamenu tuos laikus, kuomet jis, kaip vienas jauniausių rajono kunigų, lankydavo mano buvusioje darbovietėje – Palūšėje – kunigavusį Adalbertą Ulicką, pagelbėdavo jam vykstant didelėms bažnytinėms šventėms, kartu leisdavo laisvalaikį. Garbus senasis kunigas, jaunasis pagalbininkas, jų draugai, pakvietę mane šiai oriai kompanijai pravesti ekskursiją po Parką, labai džiaugėsi kartu dalyvavusiu M.Savicku, vadino jį Mariuku, kalbėjo, kad patikės jam savo senatvę… Tuokart, kopdami į piliakalnius, senieji kunigai atsirėmė į jo tvirtą petį. Atviros širdies kunigas – žmogus yra malonus ir savo luomo žmonėms, ir su šypsena pasitinka visus, apsilankančius jo tarnystės vietose: Ceikiniuose ir Mielagėnuose. Jis pats jau tapo puikiu gidu, mielai pasakoja apie šias ir kitas savo tarnystės vietas: stebuklingąjį šaltinį jo pastangomis suremontuotoje Paringio bažnytėlėje, vargus tvarkant Smalvų maldos namus. Anykštėnai didžiuodamiesi M.Savicką laiko savo kraštiečiu. Šioje poetiškoje žemėje jis gimė 1950 m. Negalėdamas iškart įstoti į Kauno kunigų seminariją 1968–1970 m. dirbo miško kirtėju, laiškanešiu, kol buvo pašauktas atlikti privalomąją karinę tarnybą sovietinėje kariuomenėje. 1970–1972 m. jis tarnavo kariniuose daliniuose Glazgove (Irkutsko sritis, Rusija) ir netoli Prževalsko Kirgizijoje, kur likvidavo žemės drebėjimo pasekmes.

Mielagėnų bažnyčia

Kunigas aktyviai dalyvauja bendruomenės gyvenime. Mielagėnų bažnyčioje saugoma Mielagėnų vėliava su herbu. Mielagėnų herbas – iksas, arba susikirtimas, simbolizuojantis čia ėjusių gan svarbių prekybinių kelių sankirtą. Mielagėnai minimi jau XVII a. pabaigoje. Dokumentai rodo, kad Paliesiaus, Mielagėnų ir Krikonių dvarų savininkai buvo Livonijos taurininkai Justina ir Kazimieras Kublickiai. Būtent jie ir prisidėjo prie to, jog Mielagėnai buvo viena dvasiškai bei materialiai turtingiausių gyvenviečių. Jų dėka Mielagėnai įgijo miestelio statusą, jų prašymu LDK kunigaikštis Stanislovas Augustas 1768 m. rugpjūčio 13 d. suteikė privilegiją Mielagėnuose rengti savaitinius turgus ir tris metinius prekymečius. Tai ne tik kėlė Mielagėnų, jų savininkų autoritetą, bet ženkliai įtakojo ir ekonominį gyvenimą. Bažnyčia buvo gausiai apdovanota ir nuolat remiama. Dabartinė bažnyčia buvo pradėta statyti 1779 m. J. Kublicko lėšomis. Pačios parapijos dydis ilgus gyvavimo šimtmečius beveik nesikeitė. Ši bažnyčia nepatyrė nei gaisrų, nei sugriovimų. Joje kunigavo daug iškilnių kunigų, išsiskiria 1925-1939 m. kunigavęs šviesuolis Karolis Gumbaragis. Jis 1926 m. įkūrė Mielagėnuose Šv. Kazimiero draugijos skyrių, platino lietuvišką spaudą, buvo persekiotas Lenkijos administracijos, o bolševikų ištremtas į Sibirą. M.Savickas, pernai minėjęs kunigystės jubiliejų, į Mielagėnus buvo paskirtas 1983 m. Šiuo metu jis yra dvidešimtasis ir ilgiausiai iš Mielagėnų bažnyčioje kunigavusių – net 33 metus. Labiausiai kunigas džiaugiasi, kad parapijos žmonės – religingi. Net aštuoni parapijiečių vaikai tapo kunigais. Du iš jų kunigystę pasirinko jau jam vadovaujant parapijai. Vidas Smagurauskas – net tapo jo „viršininku“ Ignalinoje…

Tik atvykę į Mielagėnus suprasite, kodėl M.Savicko veikla išskirtinė: toks įspūdis, kad bažnyčia – dar vadinama – mažąja Katedra – ir ją supantys pastatai yra lyg atskiras kaimo „mikrorajonas“, lyg gabalėlis kaimo, apšviesto galingais prožektoriais. Jus pasitiks kažkokia šviesa, kurią galima mistifikuoti ir vadinti dvasios namų šviesa, bet, greičiausiai, tai – šviesiai ir šviežiai dažytų pastatų skleidžiamas gaivumo pojūtis. Bažnyčią supanti klebonija, parapijiniais senelių namais paverstas apleistas darželio pastatas, gautas kaip kompensacija už nacionalizuotus bažnyčios statinius… Visa tai atsirado kunigo M.Savicko rūpesčiu su rėmėjų iš Vokietijos miesto Klopenburgo pagalba. Jo prašymu lėšų skyrė ir rajono savivaldybė, bet kažkas turėjo pradėti planuoti, prašyti, veikti. Kun. M.Savicko mintis, matyt, tikrai materiali, nes visi jo sumanymai virsta realybe, už savo darbus yra tapęs LŽŪ ministerijos konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ nominacijos „Išradingas kaimo aplinkos gražintojas“ laureatu (2008 m.). Už indėlį ugdant moralinį, dvasinį ir tautinį Ignalinos rajono bendruomenės sąmoningumą, ilgametę veiklą socialinės paramos ir labdaros, aplinkos tvarkymo, kultūros ir meno puoselėjimo srityse jam suteiktas Ignalinos rajono garbės piliečio vardas (2005 m.), 2015 m. buvo apdovanotas Kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“.

Nesu girdėjusi, kad jis kam neatvertų Mielagėnų bažnyčios durų ir neleistų pasigėrėti joje saugomais Vincento Smakausko tapybos ir skulptūros darbais, įstabiai drožinėta neobarokine sakykla su horeljefais ir dviejų angeliukų skulptūromis, skulptoriaus Labanauskio (1853 m.) stulbinančiomis neogotikinėmis meniškai drožtinėmis vidinėmis durimis, J.Fražė darbo metaliniu barokiniu ornamentuotu tabernakuliu. Kunigas besidomintiems visada maloniai papasakoja parapijos ir bažnyčios, neatsiejamai susijusios su miesteliu ir netolimo Paliesiaus dvaru,  istoriją, pristato V.Smakausko gyvenimo ir kūrybos istoriją. V. Smakauskas – vienas ryškiausių Vilniaus meno mokyklų atstovų. Jis išsiskyrė aukšta intelektualine kultūra bei kūrybiniu visapusiškumu. Vienodai tobulai kūrė tapybos, skulptūros, grafikos darbus, analizavo dailės teoriją. Netolimo Krikonių dvaro dvarininkaitės E. Kublickaitės vyras V. Smakauskas pats buvo 1797 m. gimęs Vilniuje (mirė – 1876). Dirbdamas provincijoje turėjo galimybes stebėti kaimo žmonių gyvenimą. Iš šiandienos žvelgiant paradoksalu, bet jis paveiksle „Žydų vestuvės“ pirmasis Lietuvoje nutapė cimbolus, o mūsų amžiuje Mielagėnų parapijos muzikantas J.Lechovickas visoje Lietuvoje garsėja, kaip ypatingos grojimo manieros cimbolininkas… Mielagėnų bažnyčią puošia jo tapyti didingi paveikslai „Šv. Matas Evangelistas“, „Šv. Morkus Evangelistas“, „Šv. Lukas Evangelistas“, „Šv. Jonas evangelistas“, didįjį altorių puošia jo paveikslas „Šv. Jonas Krikštytojas“, presbiterijoje – „Jėzus Kristus Nukryžiuotasis“. 1838 m. jis sukūrė portiką puošiančias didingas Šv. Petro ir Šv. Povilo stiuko skulptūras, o presbiterijoje – Kublickių biustus bei paminklinę lentą. M.Savicko rūpesčiu V.Smakausko paveikslus restauravo puikūs restauratoriai iš Sankt Peterburgo V.Korbanas ir V.Nikiforovas (net vėliau priėmęs katalikybę).

Nesibaigiančių rūpesčių rate kun. Marijonas Savickas randa laiko kiekvienam atvykusiam. O jo durys retai užsidaro: čia ir parapijiečiai, ir vietos bei respublikos politikai su savo priešrinkiminiais pažadais, ir šeimos šventes švęsti susiruošę, ir bėdos prispausti, ir menotyrininkai, ir žurnalistai, ir turiningų vasaros įspūdžių beieškantys, o pastaruoju metu ir į gretimo Paliesiaus dvaro muzikinius renginius bevykstantys… Dažnam atvykstančiam jis nepatingi varpais paskambinti, o išvažiuojant jus peržegnos… Ir nors būsite ne iš šios parapijos – pasijusite pakylėti link dangaus. O tai padaro vienas geras, jautrus, atidus žmogus – kunigas Marijonas Savickas.

Romoje mirė Prel.Kazimieras Dobrovolskis (1911-1936-2016)

$
0
0

Vatikano radijas

Šeštadienį, liepos 9 d., eidamas šimtas penktuosius metus, Romoje mirė prel. Kazimieras Dobrovolskis, prieš mėnesį paminėjęs kunigystės šventimų aštuoniasdešimtąsias metines.

Prelatas Kazimieras Dobrovolskis gimė Varnabūdėje, Marijampolės apskrityje, 1911 metų gruodžio 16 dieną.

Baigė Vilkaviškio kunigų seminariją ir 1936 metų birželio 11 dieną buvo pašventintas kunigu.

Keletą metų darbavosi Kudirkos Naumiesčio parapijoje. 1944 metais, į Lietuvą artinantis sovietinei armijai, pasitraukė į Vokietiją.

1950 metais persikėlė į Italijos sostinę Romą. Studijavo Popiežiškajame Laterano Universitete, kuriame apsigynė Bažnytinės Teisės licencijato laipsnį.

1954 metais buvo paskirtas Popiežiškosios Lietuvių Šv. Kazimiero kolegijos vice-rektoriumi. Šias pareigas ėjo iki 2003 metų.

Tuo pat metu, eilę metų buvo Šv. Kazimiero kolegijos ūkio Tivolyje administratoriumi, kur rūpinosi lietuvių kunigų formavimu vasaros atostogų laikotarpiais.

Ilgus metus, iki 2007 metų, darbavosi pastoracijoje keliose Tivolio vyskupijos parapijose. Rūpinosi Švč. Mergelės Marijos Dangum Ėmimo parapijos steigimu ir bažnyčios statymu Villa Adriana vietovėje.

1986 metais Kazimierui Dobrovolskiui buvo suteiktas Garbės Prelato vardas.

Nuo 2000 metų iki mirties nuolat rezidavo Popiežiškojoje Lietuvių Šv. Kazimiero kolegijoje.

2016 metų birželio 6-ą dieną, dalyvaujant Kunigų Kongregacijos Prefektui Kardinolui Beniamino Stella bei Vilkaviškio Vyskupui Rimantui Norvilai, Šv. Kazimiero kolegijoje buvo iškilmingai paminėtos Prelato Kazimiero kunigystės šventimų 80-osios metinės.

2016 metų liepos 9 dieną Prelatas Kazimieras Dobrovolskis iškeliavo pas Viešpatį.

Šv. Kazimiero kolegijos bendruomenė nuoširdžiai dėkoja Viešpačiui už ilgametę Prelato Kazimiero Dobrovolskio tarnystę, širdingumą, dėmesį ir atsidavusį tikėjimo liudijimą. Prisikėlimo Viešpats tepriima Prelatą Kazimierą į Tėvo namus, suteikdamas jam amžinąją šviesą ir ramybę.

http://lt.radiovaticana.va/news/2016/07/09/a%E2%80%A0a_prel_kazimieras_dobrovolskis_(1911-1936-2016)/1243252

Pačiame Pietų Lietuvos pakraštėly Igno Plioraičio „Kapčiamiesčio parapijos“ lapus besklaidant

$
0
0

www.voruta.lt

Ten, kur beskubėdami į Nemuną susilieja Baltosios Ančios ir Niedos upelio vandenys, visiškai netoli Gudijos ir Lenkijos sienų, supamas didžiulių miškų plotų, yra įsikūręs Kapčiamiesčio miestelis. Jo istorija siekia bemaž penkis šimtus metų.

Seni padavimai pasakoja, jog ten, kur dabar stovi Kapčiamiesčio bažnyčia, buvęs kalnelis, kapčium vadinamas. Vėliau, kai buvo statoma bažnyčia, kalnelio viršūnė buvo nukasta ir sulyginta su žemės paviršiumi. O tas „kapčius“ buvęs ne kas kita – piliakalnis. Žinoma, tai tik gražus, jokiais dokumentais nepatvirtintas, kitaip nepaliudytas, Kapčiamiesčio praeities bylojimas. Ir ne tuo miestelis garsus.

Kapčiamiestį ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų išgarsino parapijos kapinėse palaidota 1831 metų sukilimo karžygė, sukilėlių kariuomenės kapitonė Emilija Pliaterytė. Jis pagarsėjo ir kaip žymaus mūsų kompozitoriaus, populiarių dainų „Kur bėga Šešupė“, „Jau slavai sukilo“, „Užmigo žemė“, „Siuntė mane motinėlė“, „Karvelėli“, daugelio kitų muzikinių kūrinių autoriaus, Česlovo Sasnausko gimtinė. Pastaraisiais dešimtmečiais Kapčiamiestį ypač garsina dainininkė Veronika Janulevičiūtė-Povilionienė, minias klausytojų žavinti senosiomis liaudies dainomis, moderniomis jų aranžuotėmis.

Šįkart plačiau papasakoti apie Kapčiamiestį, prisiminti jo istoriją, žmones paskatino neseniai pasirodžiusi buvusio ilgamečio jo klebono kun. Igno Plioraičio knyga „Kapčiamiesčio parapija“ (Kazlų Rūda, 2008, 259 psl., 220 egz.).

Šį nuošalų Dzūkijos miestelį plačiu sparnu gobia pagal Nemuną nusidriekusi Kapčiamiesčio-Leipalingio giria. Miškininkai teigia, jog ją sudaro 27,4 tūkst. ha miško masyvas. Savo dydžiu – septintoji Lietuvoje. O grožiu, ežerais ir ežerėliais, kalvomis ir kalneliais, ypač bioįvairove – pirmaujanti. Tad neatsitiktinai autorius savo pasakojimą pradeda nuo krašto gamtos, primindamas apie čia vešančias, girininko Antano Olšausko išpuoselėtas, maumedžių giraites, didžiausią šalyje paprastosios pušies sėklinę plantaciją, raudonojo ąžuolo medyną, Veimuto pušies želdynus, balinių vėžlių radimvietes – Kučiuliškės ir Baltosios Ančios herpetologinius, Vilko botaninį, Pertako ornitologinį, Kazupiškės ir Krakinio telmologinius draustinius bei kitas įdomybes. Matyt, apie čionykštį pirmapradį gamtos grožį mūsų protėviai nutuokė ne prasčiau už mus, tad ir kūrėsi šiose apylinkėse labai seniai. Tai liudija išlikę Mečiūnų ir Paveisininkų piliakalnai, akmens amžiaus senovės gyvenvietė, šiose vietose rasti archeologiniai radiniai. Tai buvę jotvingių gyventos vietos. Kai kryžiuočiai jotvingius išnaikino, kitus privertė pasitraukti už Nemuno, šis kraštas ilgainiui tapo dykra, tik su vienu kitu giriose užsilikusiu gyventoju. Kraštas vėl pradėtas apgyvendinti tik Žalgirio mūšyje sutriuškinus kryžiuočius ir 1422 m. pasirašius Melno taikos sutartį, kai kryžiuočiai galutinai atsisakė bet kokių pretenzijų į visą Užnemunę. Giriose ėmė kurtis eiguliai, žuvininkai, bitininkai, pagaliau ir žemdirbiai, kurie iškirstuose, išdegintuose plotuose pradėjo auginti javus. Buvo steigiami dvarai, kaimai. Atsirado pirmieji miesteliai.

 

Dabartinis miestelio pavadinimas ir atsiradęs iš buvusio šeimininko kiek pakitusios pavardės šaknies

 

Kapčiamiestis įkurtas XVI a. pradžioje. 1516 m. karalius Žygimantas Senasis girios plotą su sodyba Baltosios Ančios ir Niedos santakoje bei Veisiejų dvarą, buvusį Veisiejo ežero saloje, padovanojo savo raštininkui, Pervalko dvaro valdytojui V. Kapočiui (istorikas dr. Jonas Totoraitis „Sūduvos Suvalkijos istorijoje“ (Kaunas, 1938) rašo „Kopotis, Kopočiui“). Dabartinis miestelio pavadinimas ir atsiradęs iš buvusio šeimininko kiek pakitusios pavardės šaknies ir pridėto žodžio „miestas“. Laikui bėgant, Kapočius (Kopotis) ar jo žmona, ilgiau už jį gyvenusi, įkūrė dvarą, prie kurio palengva išdygo miestelis, pramintas gudišku savininkų vardu Kopcivsk, vėliau – lenkišku Kopciovo. Ir tik XX a. pradžioje, kaip teigiama knygoje, jis pradėtas vadinti Kapčiamiesčiu.

Kapočiai Kapčiamiestyje išsilaikė iki 1724 m. Po to Kapčiamiesčio, Justinavo ir kiti Kapočių dvarai vedybų keliu atiteko Mikalojui Oginskiui iš Kozielsko, Trakų kašelionui (vyriausiajam pilininkui). Naujasis šių valdų savininkas 1724 m. čia pastatydino nedidelę bažnytėlę, vadinamą ir koplyčia, kurią aptarnaudavo Gardino pranciškonai arba dabar Lenkijos teritorijoje esančio Beržininko (Bereznyko) kunigai. Ši bažnytėlė neturėjo parapijos teisių ir buvo Beržininko parapijos filija.

Neilgai trukus Kapčiamiestis ir kitos valdos perėjo į Masalskių priklausomybę. Vilniaus vyskupas Ignotas Jokūbas Masalskis 1744 m. bažnyčiai suteikė parapijos teises, pasirūpino, kad Veisiejų dvaras Kapčiamiesčio klebonui kasmet mokėtų nuošimtį nuo 4 000 lenkiškų auksinų. Iš Masalskių dvarus nupirko Beržininko seniūnas prancūzas Matas Zynevas, iš jo – Tiškevičiai. Pasak I. Plioraičio, 1800 m. Pijaus Tiškevičiaus rūpesčiu bažnyčia buvo iš pagrindų perstatyta, padidinta ir išpuošta. Šiai bažnyčiai buvo lemta tikintiesiems tarnauti bemaž pusantro šimto metų. Tačiau knygos autorius 23 puslapyje nurodo ir kitą bažnyčios pastatymo datą – 1824-uosius metus. Kad bažnyčia pastatyta 1824 m. rašoma ir „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“ (Algimantas Miškinis; IX t., Vilnius, 2006, p. 350), kituose leidiniuose. O, sakysime, Bronius Kviklys leidinyje „Lietuvos bažnyčios. Vilkaviškio vyskupija“ (Čikaga, 1982, p. 166) teigia, jog „naują gražią medinę bažnyčią“ čia 1824 m. pastatydino kunigaikštis Antanas Oginskis.

Iš Tiškevičių Kapčiamiestį, kitus dvarus įsigijo pulkininkas Šlentynas. Neilgai valdęs, juos apie 1820 metus perleido Ablamavičiams. 1851 m. jie bažnyčiai įtaisė varpą, kuris išliko iki mūsų dienų. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą šių turtų valdytojas buvo Moravskis iš Kauno gubernijos.

Kapčiamiestis yra kelių kryžkelėje. Jame sueina keliai iš Lazdijų, Veisiejų, Leipalingio, Gardino ir Seinų. Čia visada buvo gyvas judėjimas. Pirkliai į Gardiną veždavo žemės ūkio gėrybes, o iš ten – druską, geležį, kitas prekes. Kapčiamiestyje buvo smuklė su užeiga keleiviams ir pastoge arkliams bei vežimams. Gardine, kaip mename iš istorijos, dažnai posėdžiaudavo valstybės seimai, ir pro Kapčiamiestį pravažiuodavo seimo nariai su gausia palyda. 1702 m. į Lietuvą įsiveržusi švedų kariuomenė, vadovaujama karaliaus Karolio XII, balandžio 25 d. prie Merkinės persikėlė per Nemuną ir per Leipalingį, Kapčiamiestį žygiavo Gardino link. 1812 m. nepasisekus Napoleono žygiui į Rusiją, prancūzų kariai, bėgdami iš Vilniaus ir norėdami pasiekti Prūsiją, taip pat rinkosi kelią pro Merkinę, Leipalingį, Suvalkus. Jiems iš paskos žygiavo šimtatūkstantinė rusų armija, vadovaujama feldmaršalo Kutuzovo. Šis jos žygis tapo Rusijos carų priespaudos, kuri tęsėsi daugiau kaip šimtą metų, šiam kraštui pradžia.

Tenka prisiminti, kad po trečiojo, galutinio, Lietuvos ir Lenkijos valstybės padalijimo, kurį 1795 m. spalio 25 d. Peterburge įvykdė Rusija, Prūsija ir Austrija, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorija, išskyrus lietuviškąją Užnemunę, atiteko Rusijai. Užnemunę prisijungė Prūsija, sudarydama Naujųjų Rytprūsių provinciją. Prūsijos valdžioje ji išbuvo iki 1807 m. Tais metais Prūsiją užkariavo Napoleonas ir Užnemunę įjungė į jo įkurtą Varšuvos kunigaikštystę. Napoleonui pralaimėjus, Varšuvos kunigaikštystė 1815 m. buvo prijungta prie Rusijos, sudaryta autonominė Lenkijos karalystė. Rusai šias žemės sujungė į Augustavo, vėliau – Suvalkų guberniją. Taip atsirado ir Seinų apskritis su centru Seinuose, kuriai priklausė ir mūsų aptariamas Kapčiamiestis.

 

Emilija Pliaterytė ir Kapčiamiestis

 

Kapčiamiesčio apylinkės mena rūsčius 1830–1831 m. sukilimo laikus. Kaip rašoma knygoje, aplinkiniuose miestuose – Gardine, Seinuose, Suvalkuose – stovėjo rusų kariuomenės daliniai, o miškuose telkėsi sukilėlių būriai. 1831-ųjų gegužės 23 d. Kapčiamiesčio apylinkes pasiekė jungtinis M. Prozoro, A. Pušetos ir J. Senkonto sukilėlių dalinys ir nakvynei apsistojo netolimame Paliepio kaime. Atsirado išdavikas iš Pušetos būrio, kuris apie sukilėlius pranešė rusams. Iš Gardino atvykęs rusų kariuomenės dalinys apsupo stovyklą ir puolė 300 miegančių sukilėlių. Daug sukilėlių žuvo, kiti buvo išblaškyti, išsislapstė miškuose, pasitraukdami iš šių vietų.

Aplankantiems Kapčiamiestį, 1830-1831 m. sukilimą primena ir čia esantis vienos iš jo organizatorių, aktyvios dalyvės, sukilėlių kariuomenės kapitonės Emilijos Pliaterytės kapas bei 1999 m. jai atminti pastatytas paminklas. Po daugelio žygių, sukilimui Lietuvoje pralaimėjus, Emilija su Chlapovskio būriu tarp Gargždų ir Švėkšnos perėjo sieną, pasitraukdama į Prūsiją, rašo I. Plioraitis. Tačiau Algimantas Daugirdas, Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karybos istorijos skyriaus vedėjas, pranešime, skaitytame Lazdijų krašto muziejaus rengtoje konferencijoje „Kapčiamiestis. Laiko ir žmonių ženklai“ („Dzūkų žinios“, 2006 12 06, p. 5) šį E. Pliaterytės gyvenimo ir kovų epizodą apibūdino visiškai kitaip, kartu paneigdamas, jog ji buvo pasitraukusi į Prūsiją. E. Pliaterytė 1831 m. birželio 28 d. dalyvavo Kauno gynyboje, liepos 8 d. – nepaprastai atkakliame mūšyje, sukilėliams bandant užimti Šiaulius. „Liepos 9 d. karo tarybos posėdyje buvo nuspręsta sukilėlių daliniams trauktis link Prūsijos sienos ir ten pradėti internavimą, – rašo A. Daugirdas. – E. Pliaterytė griežtai atsisakė, pareiškusi, kad kol gyva, kovos už Tėvynę“. Ji kartu su adjutante Marija Rašanavičiūte ir pusbroliu Cezariu pabandė per Užnemunę pasiekti Varšuvą ir ten toliau tęsti kovą. Keliavo dažniausiai naktį, slapstydamiesi, kentėdami badą, troškulį. Emilija labai išvargo, kojose atsivėrė žaizdos, galų gale krito apalpusi. Tai atsitiko Kapčiamiesčio apylinkėse. Cezaris ir Marija nunešė ją į eigulio Margelio sodybą. Vėliau ją, sergančią, priglaudė dvarininkas Ignotas Ablamavičius netoli buvusiame Justinavo dvare Ščevinskaitės pavarde. Bendražygiai, pailsėję, tęsė savo žygį, o Emilija pasiliko. Šeimininkų globojama buvo beatsigaunanti, tačiau, kai pasiekė žinia apie galutinį sukilimo pralaimėjimą, – palūžo, liga atsinaujino. Gruodžio 23-ąją mirė. Palaidota slapta.

1863 m. sukilimas šiose apylinkėse susilaukė dar didesnio atgarsio. Kaip rašoma knygoje, netolimo Beržininko dvaro valdytojas Cyriakas Akordas buvo vienas iš sukilimo rengimo komiteto narių. Jo paliepimu mūsų jau minėtame Paliepio kaime buvo įkurtas sukilėlių rinkimosi punktas-stovykla. Veikė kalvė, kurioje buvo gaminami, remontuojami ginklai. Daugiau jų bei karo amunicijos buvo gauta iš Prūsijos. Sukilėlių būrio vadu buvo paskirtas patyręs karys Vladislovas Cibulskas. Prie jo prisijungė Žukovskio būrio likučiai. Stovyklą caro satrapai susekė. Sutelkta kariuomenės dalinių iš Gardino, Seinų, Suvalkų ir Marijampolės. 1863 m. kovo 8 d. (vasario 24 d.) prie Paliepio eiguvos įvyko susirėmimas. Sukilėliai apsupimo ir sutriuškinimo išvengė tik vado sumanumo dėka: jie buvo išvesti prie Nemuno ir išskirstyti mažomis grupelėmis, vėliau susijungė su kitais sukilėlių būriais. O mes norėtume priminti, jog 1863–1864 m. sukilėliai turėjo net savo uniformą. Suvalkų krašto sukilėliai dėvėję naminio milo austais rūbais, kurių rankogaliai ir apykaklės buvo apsiūti žalios spalvos medžiaga. Vyresnieji nešioję kepuraites, panašias į prieškarines studentiškas („Trimitas“, 1938, nr. 38).

Kapčiamiesčio krašto lietuviams, kaip ir visai Užnemunei, bet ypač jos dzūkams, teko kęsti dvigubą priespaudos naštą. Numalšinus 1863-1864 m. sukilimą, buvo uždrausta lietuviška spauda. Tilžėje leidžiamos lietuviškos knygos sunkiai pasiekdavo nuošalų Kapčiamiestį. Per dvarus, bažnyčias, pagaliau – mokyklas nuo kur kas senesnių laikų su visu nuožmumu brovėsi lenkų kalba. Tereikia prisiminti, kad ir Seinuose bei aplink juos įkurtas vienuolių dominikonų mokyklas, kuriose lenkų įtaka buvo ypač ryški.

Mokyklos ir kunigai

 

Kaip rašoma „Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje“, 1777 m. Kapčiamiestyje veikė parapinė mokykla. 1819-1844 m. mokyklėlių sąrašuose (Bronius Kašelionis, „Dainava. Seinų kraštas“. Vilnius, 2002, p. 109) jos nemini, arčiausiai veikusios – Macevičiuose, Paliepyje, Beržininke. „1865 m. buvo įkurta pradžios mokykla rusų kalba, o 1909 m. jau veikė ir lietuviška mokykla“, – rašo I. Plioraitis. Dėl 1865 m. mokyklos įkūrimo datos tektų paabejoti, matyt, tai įvykę 1870 m. (žiūr. Bronius Kašelionis, „Dainava…“, p. 111). Galėtume pridurti, jog 1877 m. į Kapčiamiesčio pradžios mokyklą buvo paskirtas Vincas Palukaitis, tais metais baigęs Veiverių mokytojų seminariją. Kapčiamiestiškė tuo metu buvo laikoma viena iš geresniųjų mokyklų. Būdamas didelis lietuvybės šalininkas, V. Palukaitis ėmėsi skleisti ją ir čia, kalbinti kunigus leisti naudotis lietuvių kalba maldaknygėmis, tačiau kunigai su tuo nesutiko. 1879 m. vasarą, parvažiavęs į tėviškę (kilęs nuo Marijampolės), su kontrabandininkais nuvyko į Prūsus ir norėjo, pirklio Šlomos padedamas, surasti lietuviškų knygų, jų atgabenti į Dzūkiją. Širvintos miestelyje knygų rasti nepasisekė ir grįžo tuščiomis. 1881 m. iškeltas į Vilkaviškio pradžios mokyklą, kur tęsė lietuvišką veiklą. 1895 m. statistika liudija, jog tais metais Kapčiamiestyje veikė mišri vienklasė bendruomenės pradžios mokykla, kurioje mokėsi 30 lietuvių, 5 lenkų, 7 vokiečių tautybės valstiečių vaikai. 35 jų buvo katalikai, 7 – evangelikai. Galima paabejoti ir dėl mokyklos 1909-aisiais „lietuviškumo“ (p. 165). Vincas Kelmelis, vėliau žinomas kaip aktyvus šio krašto veikėjas, „Lietuvos ūkininko“ 1908 m. sausio 9(22) d. numeryje rašė: „Gyventojai mūsų parapijos kuone visi lietuviai, vienok tautiškas susipratimas ir apšvietimas labai žemai stovi. Iki šiolei nė vienam laikraštyje nebuvo nė mažiausios žinelės iš mūsų apylinkės. Apie įvedimą lietuvių kalbos į mokyklas nieks ir neprasitaria. Kam, sako, reikia mokytis lietuviškai, bene su lietuvių kalba toli nueisi. Bažnyčioje pamaldos atsibūna vieną nedėldienį lietuviškai, kitą gi lenkiškai, nors nesuprantančių lietuviškai čia beveik nėra. Prie laikraščių skaitymo sunku žmones ir prikalbinti, mūsiškiai dar prie to nepripratę“ (p. 24). Nelabai pasikeitė padėtis švietimo baruose ir po ketverių metų. Bežemiu pasirašęs autorius korespondencijoje „Apsileidęs kampelis“ („Šaltinis“, 1912 12 31 (18), p. 830) priekaištavo: „O kaip vaikų mokinimas yra apverktinas! Vaikai mokinami, bet vien „ubagėlių“ („daraktorių“ – taip vadinama), ir kitaip nėr kaip: vienų viena mokykla visame valsčiuje, pačiam Kapčiamiesty. Mokyklos namas ankštas, neerdvus, telpa 50-60 vaikų: tai kaip tik teužtenka pačiam Kapčiamiesty, kuriame kas metai yra tiek mokinių, kiek rodo pirma išpažintis, pirmoji Komunija. Ir ta pati mokykla kaip apleista: lubos paramstytos, kad neužgriūtų; sienos supuvusios, tai kas metai „moliu ramstomos“. Pasak autoriaus, reikia pastatydinti naują mokyklą. Ir valdžia naujų mokyklų statybai teikianti didelę paramą. Deja! „Buvo vyrijose (schoduose) ne sykį kalbama apie mokyklas, bet neišmanėliai, tamsuoliai-rėksniai rėkė, kad nereikią naujų mokesčių“.

1895-1916 m. Kapčiamiestyje klebonavo kun. Motiejus Guogas. Jo rūpesčiu prie bažnyčios dešiniojo šono buvo pristatyta koplyčia, pastatyta erdvi klebonija, šventorius aptvertas akmenų tvora. Ir svarbiausia – būtent klebono M. Guogo pastangomis – čia pradėjo reikštis lietuvių kultūrinė veikla. (Bronius Kviklys leidinyje „Lietuvos bažnyčios. Vilkaviškio vyskupija“ klaidingai teigia, jog Kapčiamiesčio lietuvybės apaštalu laikomas klebonas prel. Matas Dabrila: knygnešių laikais (1885–1890) jis dirbo ne Kapčiamiestyje, bet Leipalingyje ir čia paliko ryškius savo lietuviškos veiklos pėdsakus). Tačiau I. Plioraitis apsirinka rašydamas, jog M. Guogas, „atsižvelgdamas į tai, kad dauguma parapijos gyventojų yra lietuviai, panaikino lenkiškas pamaldas ir įvedė lietuviškas“. Kaip matome aukščiau mūsų cituotoje korespondencijoje, jos vyko ir toliau, bet buvo įvestos ir lietuviškos. Dar daugiau. Netgi 1934 m. „Jaunojoje kartoje“ išspausdintoje korespondencijoje „Pademarklinijis sąmonėja“ (04 08, p. 227) apgailestaujama: „Labai gaila, kad dar klebonas kas mėnuo sakykloje pasirodo su lenkišku pamokslu, kas piktina žmones“, kartu pažymint, jog „Kapčiamiesčio valsč. yra keli kaimai, kuriuose nelietuviškai kalba“.

1907 m. vasario 4 d. Kapčiamiestyje kun. Jono Bridžiaus iniciatyva (I. Plioraitis rašo: Juozapas Bridžius) buvo įsteigtas seiniškės švietimo ir kultūros draugijos „Žiburys“ skyrius. Tų pačių metų spalio 20 d. atidaryta bibliotekėlė, kuri tuomet vadinta knygynų skaitykla. Bibliotekininkais dirbo: 1907 m. – vargonininkas Leonas Savickis, 1909 m. – kaimietis Feliksas Volskis, 1910 m. – kunigas Jonas Bridžius, 1911 m. – ūkininkas Ignas Baiketa (gal Bankieta?), 1912, 1913 m. – Augustinas Stravinskas. 1909 m. bibliotekėlė turėjo 298 knygas ir 87 skaitytojus, 1910 m. – 300 knygų ir 140 skaitytojų, 1912 m. – 325 knygas, skaitytojų skaičius nenurodytas. Tokius faktus pateikė Genovaitė Raguotienė studijoje „Spaudą atgavus: Knyga ir skaitytojas 1904–1918 m. Lietuvoje“ (Vilnius, 1996, p. 304). Nežiūrint to, kapčiamiestiečiams „sklaidyti nuo savęs tamsybės rūkus“ sekėsi tik žingsnis po žingsnio. „Šaltinio“ 1913 m. balandžio 29 (16) d. korespondencijoje iš Kapčiamiesčio pažymima, jog 1912-aisiais į valsčių ateidavo tik 28 egz. įvairių laikraščių. Tačiau 1913 m. jų skaičius jau gerokai šoktelėjęs: gauta 57 egz. „Šaltinio“, 7 egz. „Pavasario“, 6 egz. „Spindulio“, 2 egz. „Vilties“, 2 egz. „Garnio“, 2 egz. „Vadovo“, 7 egz. „Šv. Kazimiero Draugijos“ leidinių, po 1 egz. „Aušros“, „Vienybės“ ir „Draugijos“. Spaudos leidiniai lankydavo visus kaimus, išskyrus Šapurus. 1914 m. buvo įsteigtas kauniškės „Blaivybės“ draugijos skyrius, suorganizuotas choras.

Vokiečiai šeimininkauja

 

Rašiniuose apie Kapčiamiestį daug kur pažymima, jog čia 1914 m. gegužės 4 (17) d. surengtas pirmas viešas vakaras, vaidinta „Ant bedugnės krašto“. Taip, tai buvo. Tačiau šį veikalą vaidino ne kapčiamiestiečiai, bet vietos „Žiburio“ skyriaus pakviesti Kučiūnų artistai mėgėjai. „Iš oro salė buvo papuošta iškaba iš žolynų, ant kurios iš vainikų buvo aiškus parašas didelėmis raidėmis: „Lietuvių vakaras“. Svečių buvo pilnutėlė „Ž.“ salė. Vis tai Kapčiamiesčio, Kučiūnų, Seinų, Seirijų, Beržininkų, Miroslavo, Tavalinos ir Leipalingio lietuviai. Svečiai laike vaidinimo laikėsi ramiai. Tik iš Kapčiamiesčio buvo tokių, kurie per visą vakarą nežmoniškais balsais rėkavo už lango. Paskui, įsigrūdę salėn, pakėlė dar didesnį triukšmą. Per didelį vargą pasisekė juos išvaryti“, – rašo slapyvardžiu Jaunas Klevelis prisidengęs žinios apie šį renginį autorius „Lietuvos ūkininko“ 1914 m. birželio 5 (18) d. numeryje. Kartu pabrėžiama, jog rengiant vakarą daugiausia prisidėjo Kapčiamiesčio komendorius (vikaras) B. Ciplijauskas ir mokytojas K. Janavičius. Taigi ne visiems patiko lietuvybės sklaida šiame Lietuvos miestelyje, buvo ir įžūlių jos priešininkų, kenkėjų. Ypač tai išryškėjo kuriant lietuvišką valdžią 1918-aisiais.

Nepriklausomos Lietuvos kūrimasis Kapčiamiesčio valsčiuje buvo labai sunkus dar ir dėl to, kad buvo mažai tikrai susipratusių lietuvių patriotų, pažymi I. Plioraitis. Pasak jo, dauguma gyventojų buvo įkalbinėjami lenkų agentų, visaip bauginami, įtaigojant, jog čia amžinai liksianti Lenkija, tad ne vienas svyravo „po kieno valdžia būtų geriau“. Miestelyje, Aleksandro Mockevičiaus namuose, netgi buvo įkurta lenkų pašto agentūra, kurios vedėjas buvo Aleksandras Kiaulevičius iš Rūdos kaimo, Veisiejų valsčiaus. Jam sumanius Gardine buvo atspausdinti pašto ženklai pavadinimu „40 Groszy“. Tačiau, kad ir negausus, lietuvių patriotų būrelis ėmėsi darbo. 1918 m. lapkričio 17 d. vokiečiams lyg ir pasitraukus iš Kapčiamiesčio, klebonas kun. Pranas Urbonavičius sušaukė pirmąjį parapijos susirinkimą, kad išsirinktų šiokią tokią valdžią. Tačiau, skaitant tą pačią dieną gautą Valstybės Tarybos atsišaukimą į tautą, pasirodė vokiečių raitelių būrys. Vokiečiai puolė mušti ir vaikyti susirinkusius lietuvius. Kai kurie susirinkimo dalyviai, jau iš anksčiau žiauraus vokiečių elgesio įbauginti, pasileido bėgti. Tuo tarpu Valentų kaimo gyventojas Lisauskas, nors ir beginklis, drąsiai stojo prieš vokiečių raitelius, kviesdamas ir kitus nepasiduoti, mušamas ėmė gintis. Vokiečiai jį nušovė.

Vokiečiai sugrįžo į Kapčiamiestį ir „ėmė valdyti“, kaip ir anksčiau. „Žmonės baisiai nepatenkinti jų elgesiu. Apsigyveno pas žmones, kaimuose ir miestely, ir pradėjo šeimininkauti. Dėl trūkumų butų, sunku jiems buvo surasti. Bet jie nepaisė: kas neužleido jiems gerumu, privertė varu. Išmesdavo moteris su mažais vaikais į gatvę ir paimdavo. Taip 4-tą gegužės mėn. Kapčiamiesčio miestelio gyventoją Rašauskienę išmetė į gatvę su mažais vaikais ir susikraulino į josios butą. Kas priešinasi, gauna mušti…“, – rašoma 1919 metų gegužės 16 d. laikraštyje „Lietuva“. Užėmė ir valsčiaus raštinės patalpas, jos daiktus išmesdami į lauką. Produktus, pašarus iš žmonių pirko „nustatytomis kainomis“, bet mokėjo kiek jiems patikdavo. Pavyzdžiui, vienam Puodžių kaimo ūkininkui už šiaudų vežimą sumokėjo vieną markę. Vokiečių žandarai Kapčiamiestyje laikėsi net iki 1919 m. birželio mėnesio.

Kad ir esant vokiečiams, veiklesnieji lietuviai netrukus po minėtojo incidento sudarė 6 asmenų parapinį komitetą, į kurį buvo išrinkti: klebonas kun. Pranas Urbonavičius, Vincas Kelmelis, Juozas Lisauskas, Domas Sakavičius, Jonas Rudzika, Vincas Juškevičius. Knygos autorius I. Plioraitis rašo, jog vokiečiai „sušaukė visų parapijų klebonus ir kitus valsčių įgaliotinius į Seinus ir įsakė susitvėrusiam tuomet Seinų Apskrities komitetui išsirinkti parapijinius komitetus“ (p. 31). Tačiau čia jis klysta: parapijų komitetai buvo kuriami ne vokiečių valdžios įsakymu, o lietuviškosios valdžios raginimu. 1918 m. lapkričio 11 d. Valstybės Taryba sudarė pirmąjį Lietuvos ministrų kabinetą. Tos pačios dienos – lapkričio 11-osios – atsišaukimu ji paragino Lietuvos gyventojus pradėti organizuoti civilinę valdžią, milicijos būrius, kurie galėtų gyventojus apsaugoti nuo įvairaus plauko plėšikų. „Negaišdami nei dienos, kiekvienoje parapijoje susirinkite visi vyresnieji, be kalbos ir tikybos skirtumo, ir išrinkite parapijos komitetą iš penkių ar septynių žmonių. Išrinktasai komitetas tuojau turi paimti į savo rankas tvarkyti apylinkės gyvenimą. Tasai komitetas tuojau turi pasikviesti stiprius ištikimus vyrus ir sudaryti iš jų miliciją“, – sakoma atsišaukime, kuris buvo išspausdintas 1918 m. lapkričio 13 d. „Lietuvos aide“ ir paskleistas po visą Lietuvą.

Seinų apskrities parapijų komitetų atstovų suvažiavimas įvyko 1918 metų gruodžio 10 d. Jame dalyvavo Lazdijų, Šventežerio, Kučiūnų, Veisiejų, Kapčiamiesčio, Seinų, Seinų miesto ir Suvalkų apskrities lietuviškųjų parapijų – Smalėnų ir Punsko parapijų komitetų (Leipalingis tuo metu iki 1919 m. vasaros priklausė Alytaus apskričiai) atstovai. Buvo išrinktas apskrities komitetas ir apskrities valdyba. Pirmajame valdybos posėdyje, be valdybos narių, dar dalyvavo Vidaus reikalų ministerijos įgaliotinis inž. Stasys Čiurlionis su padėjėju Juozu Vaišnoru. Valdybos pirmininku tapo dr. K. Norkevičius iš Seinų. Buvo numatyti pirmieji apskrities valdybos darbai: „parapijų komitetų instruktavimas, lėšų suradimas, milicijos organizavimas, maisto reikalų organizavimas, buvęs tada gan opus; miškų ir ežerų apsauga ir globa“ (J. Kalk. „Seinų apskr. savivaldybių kūrimosi pradžia“, „Savivaldybė“, 1933, nr. 12, p. 10–13).

Lenkai šeimininkauja

 

1919 m. sausio 11 d. vidaus reikalų ministras išleido aplinkraštį, kuriuo įsakė vietoje parapijų komitetų sudaryti valsčių komitetus, išrenkant vieneriems metams valsčiaus viršaitį, jo padėjėją ir vykdomąjį komitetą. Pirmuoju Kapčiamiesčio viršaičiu buvo išrinktas Petras Jarašius iš Kareivonių kaimo. Tačiau vietos gudai ir sulenkėjusieji lietuviai jo nepripažino, sudarė kitą komitetą, o viršaičiu išsirinko Jančiulevičių iš Kapčiamiesčio. Šis vykdė visus lenkų valdžios, gaunamus iš Gardino, nurodymus. Buvo ir daugiau pasireiškusių antivalstybine veikla. 1919 m. pradžioje tvarkai palaikyti įkurtas 8 asmenų milicijos būrys. Jį Seinų apskrities komendantas patvirtino ir apginklavo.

Kilo Nepriklausomybės kovos, teko ginklu ginti ne tik Kapčiamiestį ir jo apylinkes, bet ir visą kraštą. Lietuvos kariuomenės kūrėjais savanoriais stojo Juozas Barauskas, Petras Olšauskas (savanorių sąrašuose – Ališauskas), Leizeris Ovčinskas, Pranas Vaikšnoras, Juozas Žilvys iš Kapčiamiesčio, Ignas Dumbliauskas iš Menciškės kaimo, Motiejus Dumbliauskas ir Balys Jurkonis iš Vainiūnų, Kazys Jurkonis iš Jančiulių, Pranas ir Stasys Kryžokai iš Paveisininkų, Juozas Čmukas iš Padumblių ir kiti.

Kapčiamiestis visą Nepriklausomybės kovų laikotarpį buvo pafrontės miestas, ne kartą patyręs lietuvių-lenkų kovų įkarštį. 1920 m. miestelis labai nukentėjo nuo reguliariosios lenkų kariuomenės, kuri per jį traukė iš Seinų į Druskininkus, vydamasi bolševikų armijos likučius. Pasak I. Plioraičio, lenkai grobė iš gyventojų viską, kas tik pakliuvo po ranka, nepalikdami nei šapo gyvulių pašaro, nei paskutinio duonos kąsnio, išplėšė valsčiaus raštinę. Galėtume pridurti, kad nuo jų ypač nukentėjo pradžios mokykla: sudegino suolus, išplėšė langus, suniokojo kitus mokyklinius baldus. Lenkų priktadarybės tęsėsi, kai jie neutraliojoje zonoje buvusiame Varviškės kaime įkūrė savo forpostą, į kurį susitelkė daug pačių įvairiausių svieto perėjūnų bei civiliniais drabužiais perrengtų lenkų kareivių. Jiems vadovavo lenkų kariuomenės poručikas Pilewskis, pasivadinęs Chmūra ir skelbęsis „nepriklausomos Varviškės komendantu“. Šios gaujos siautėjo plačiose apylinkėse, nuolat puldinėdamos ne tik Kapčiamiesčio ir Leipalingio valsčių kaimus, bet pasiekdamos net Veisiejus, Kučiūnus, kitoje pusėje – Liškiavą. Visi šio krašto gyventojai buvo verčiami duoti lenkų „partizanams“, žmonių vadintiems tiesiog banditais, duoklę, vadinamąją „daniną“. Buvo reikalaujama pinigų, maisto, drabužių, degtinės. Kas nevykdydavo reikalavimų, į tuos kaimus buvo siunčiamas baudžiamasis būrys. Turtą atimdavo prievarta, žmones sumušdavo, suluošindavo, kartais net nužudydavo. Ne kartą bandyta šį banditų lizdą likviduoti, tačiau vis nesėkmingai, nes juos ugnimi paremdavo kitapus Nemuno stovėję reguliariosios lenkų kariuomenės daliniai. I. Plioraitis aprašo kovų epizodą, kaip lietuviai 1922 m. vasario 13 d. prieš lenkų „partizanus“ pasiuntė 18 milicininkų. „Lenkai juos apsupo ir suėmė“, – pažymi autorius. Tačiau buvę šiek tiek kitaip. Kaip rašoma 1922 m. kovo 18 d. „Trimite“ (p. 30), Varviškės „respublika“ kontroliavo didžiąją dalį aplinkinių miškų. Jų gyventojai varė smarkią „prekybą“ su Lenkija, veždami medžius į Sapackinę ir Gardiną. Net lenkų valdžiai įkyrėjo ir ji paragino, kad lietuviai likviduotų „respubliką“, išgaudytų banditus. Tad milicijos (ne policijos, nes tokios dar nebuvo) vadas į Varviškę pasiuntė tą atlikti 18 milicininkų. Lenkai išsigando ir pabėgo už demarkacijos linijos. Vasario 19-ąją lietuvių milicininkus aplankė lenkų žandarmerijos seržantas, kuris užtikrino, kad lenkai į šią žemę daugiau nepretenduosią. Tačiau tos pačios dienos vakarą 45 tariamųjų „partizanų“ ir žandarų būrys, vadovaujamas minėtojo seržanto, užpuolė mūsų milicininkus, kurie buvo persiskyrę į dvi grupes, stovėjusias per tris kilometrus viena nuo kitos. „Sugautuosius milicininkus begėdiškai kankino ir mušė šautuvų buožėmis. Sumuštus nurengė ir suklupdę prieš paveikslą davė prisiegą, kad daugiau Lietuvos Valdžiai netarnautų ir į jų „respubliką“ neitų“, – rašoma „Trimite“. Pasak šio pranešimo autoriaus, tarp kankintojų ypač pasižymėjo Geda iš Sventijansko, kurį dar 1919 m. Lietuvos valdžia buvo areštavusi ir pasodinusi į Kauno kalėjimą. Tik jo tėvui sumokėjus 2000 auksinų, buvo paleistas. Antras „karžygis“ – pirmojo brolis, kuris „yra pasižymėjęs, šaudydamas girininką Žukauską“, taip pat buvo areštuotas ir sėdėjo Lazdijų kalėjime. Sugavęs milicininką Varnelę, jis brauningu sudaužė galvą, būtų ir nužudęs, bet šiam pasisekė pabėgti. Varviškės banditų lizdas buvo likviduotas tik 1923 m. kovo 23 d. (ne vasario 24, kaip rašo I. Plioraitis) vadinamosios „Varviškės ekspedicijos“ metu Alytuje stovėjusio 11-ojo pėstininkų pulko 1-ojo bataliono ir vietos šaulių bei milicininkų jėgomis.

1923 m. Kapčiamiestyje buvo 835 gyventojai, valsčiuje – daugiau kaip 5000, vyrų 350 mažiau negu moterų. Nurimus kovoms su lenkais, prasidėjo normalesnis gyvenimas. 1925–1926 m. buvo pastatyta nauja pradžios mokykla, ir ne bet kokia – mūrinė, dviaukštė. Jaunimas veržėsi prie mokslo. 1932 m. sausio 1 d. žiniomis, Kapčiamiesčio valsčiaus pradžios mokykloje mokėsi 455 mokiniai: Bugiedos – 65, Kalvių – 45, Kapčiamiesčio – 152, Kazubiškės – 68, Padumblių – 76, Pertako – 60. Atsirado daugiau mokytojų – pagyvėjo kultūrinis, visuomeninis gyvenimas. Nuo 1919 m. pabaigos aktyviai veikė šaulių būrys. 1925 m. balandžio 13 d. kun. Prano Urbonavičiaus iniciatyva įkurta Kapčiamiesčio pavasarininkų kuopa, tais metais turėjusi net 200 narių. Vėliau buvo suburtas ir pavasarininkų orkestras, kuriam vienu metu vadovavo kun. Danielius Baužys. Aktyviai veikė angelaičių pulkas. Įkurtas Lietuvių katalikių moterų draugijos skyrius. Savo veikla ypač pasižymėjo jaunalietuviai, skyrių turėjo tautininkai. Jaunalietuviai, vadovaujant mokytojui Jokūbui Aržuolaičiui, dar 1933 m. įkūrė savo knygyną. 1934 m. jame buvo 111, 1935 m. – 306 knygos. Už „Jaunosios kartos“ platinimą skyrius buvo apdovanotas 50-čia knygų, o 1938 m. jam skirtas knygų vajaus 190 knygų knygynas. Bolševikams užėmus Lietuvą ir 1940 m. biržely likviduojant jaunalietuvių skyrių, iš jų knygyno buvo paimta apie 620 knygų. Nemažą knygynėlį taip pat turėjo jaunieji ūkininkai: 1938 m. jame būta 394 knygų. Dar 1934 m. savo knygynėlį įsteigė šauliai. O 1939 m. sausio 1 d. Kapčiamiestyje atidaryta valstybinė viešoji biblioteka. Bibliotekos vedėju buvo paskirtas Albertas Pilipavičius. Nuo 1940 m. spalio 5 iki 1941 m. sausio 5 d. jai vadovavo Česlovas Radvilavičius, po jo – Janė Černiauskaitė. Nuo 1941 m. lapkričio 1 d. bibliotekai vadovauti paskirtas pradžios mokyklos vedėjas Jurgis Jurkūnas. Manau, nereikėtų apeiti ir įdomaus fakto, kad 1924 m. čia buvo leidžiamas „Lietuvos visuomenės, kultūros ir ekonomijos savaitraštis „Bakužė“. Jo redaktorius leidėjas – S. Kuliešis.

Dar 1925 m. birželio 15 d. buvo įsteigtas Kapčiamiesčio paštas, atlikdavęs visas reikalingas operacijas. Pirmasis pašto viršininkas, atrodo, buvęs S. Ambrulevičius. Nuo to laiko nereikėjo kapčiamiestiečiams vykti į už 11 kilometrų esančius Veisiejus, kad galėtų atsiimti apdraustą korespondenciją. 1938 m. atidarytas sveikatos punktas. Jo gydytojas buvo Vulfas Pilvinskis. 1937 m. čia gydytoju dirbo B. Blatas, 1940 m. – H. Glombekas. Be jau minėtojo Petro Jarašiaus, Kapčiamiesčio valsčiaus viršaičiais Nepriklausomybės metais buvo renkami: Leonas Kočiūnas, Jonas Rudzika, Jonas Lisauskas ir kiti. Valsčiaus tarybos pirmininku nevienąkart išrinktas Vincas Kelmelis. 1926 m. jis – apskrities valdybos narys.

Rusai šeimininkauja

 

1940 m. biržely užgriuvo bolševikinė okupacija. Visos visuomeninės organizacijos buvo uždarytos, jų turtas nusavintas, iš bibliotekos pašalintos bent kiek „sovietinei liaudžiai kenksmingos“ knygos, vietoje jų lentynos užpildytos marksizmo-leninizmo veikalais. Prasidėjo represijos, suiminėti žmonės. Ypač daug Kapčiamiesčio valsčiaus žmonių nukentėjo per 1941 m. birželio trėmimą. Į šaltojo Sibiro platybes, pasmerkiant nežmoniškoms kančioms, dažnai ir mirčiai, tąkart buvo išvežta Onos ir Boleslovo Alkinavičių iš Ivoškų 4 asmenų šeima, Magdė Audzevičienė su 2 sūnumis iš Varviškės, 8 asmenų Juškevičių šeima iš Pertako, Juozas ir Antanina Kelmeliai, Kazė Levulienė iš Paliepio, viršaičio Jono Lisausko iš Valentų šeima, kiti.

Kapčiamiestis labai nukentėjo per 1941 m. birželio 22 d. prasidėjusį Rusijos-Vokietijos karą. Degė miestelis, sudegė ir bažnyčia. Vos bolševikai buvo išvyti, birželio 23 d. buvo sudarytas Kapčiamiesčio valsčiaus laikinasis komitetas. Valsčiaus viršaičio pareigas pradėjo eiti Jonas Rudzika, policijos nuovados viršininko – buvęs vyr. policininkas Jonas Pigaga, šaulių būrio vado – Vaitiekus Soraka. „Prie jų įstojo į policijos eiles visi gyvenantieji valsčiaus ribose buv. vidaus ir pasienio policininkai bei tarnautojai ir į šaulių eiles visi ištikimi šauliai, kurie uoliai dirba ir pildo visus policijos ir laikinojo Komiteto įsakymus“, – pranešama valsčiaus laikinojo komiteto 1941 m. liepos 4 d. rašte Seinų apskrities viršininkui (Lietuvos centrinis valstybės archyvas, f. R-409, ap. 1, b. 1, l. 13). Pasak šio dokumento, nuo laikinojo komiteto įsikūrimo dienos, per šį trumpą laikotarpį, komiteto, policijos ir šaulių rūpesčiu valsčiaus ribose suremontuoti per karo įvykius nukentėję 3 dideli tiltai, nuo degėsių išvalytas miestelis, palaidoti žuvę žmonės ir galvijai, įkurtas padegėliams šelpti komitetas, į kurį „aukos plaukia neblogai“, „padegėliai sulig galimybės aprūpinami maistu“. Iš „buv. parazito (saugumo) Jakubausko“ perimta policijos nuovados būstinė. Policija yra sulaikiusi „penkis pavojingus komunistus, bačkininkus“. Pateikiamas ir valsčiaus savivaldybės tarnautojų bei seniūnų sąrašas. Valsčiaus sekretoriumi dirbo Jonas Birgelis, raštvedžiu – Jonas Žalkauskas, raštininku – Kazys Radzevičius, sargas buvo Damas Miciulevičius. Seniūnijų seniūnai: Kapčiamiesčio seniūnijos – Jonas Kelmelis, Kalvių – Juozas Milčius, Paelenavo – Vincas Bankietas, Padumblių – Kazys Valašinas, Mečiūnų – Motiejus Soraka, Pertako – Alfonsas Pileckas, Šapurų – Stasys Bubnelis, Valentų – Petras Lazauskas, Menciškės – Juozas Margelis, Bugiedos – Juozas Augustinavičius.

Knygoje, kaip ir ankstesniame tekste, dažnai sekant jau spausdintais šaltiniais, išsamiai apžvelgiama Kapčiamiesčio parapijos istorija, supažindinama su čia dirbusiais kunigais, jų nuveiktais darbais, rašoma apie ištuštėjusius arba baigiančius nykti parapijos kaimus. Ypač daug vietos skirta sovietmečiu patirtoms žmonių kančioms, parapijos kunigų, parapijiečių kovai už tikinčiųjų teises, „Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos“ talkininkams, kurių šiame nuošaliame Lietuvos kampelyje buvo ne tiek mažai. Čia keletą metų darbavosi žymusis tikinčiųjų teisių gynėjas kun. Juozas Zdebskis. Būtent jo iniciatyva prie Kapčiamiesčio esančioje Monikos Žalkauskaitės sodyboje įkurta slapta spaustuvė, kurioje Povilas Petronis padaugino visą glėbį tuo metu taip trūkstamos religinės literatūros knygelių. J. Zdebskio pradėtą aktyvią religinę ir tautiškąją veiklą tęsė knygos autorius kun. Ignas Plioraitis, Kapčiamiestyje darbavęsis 1968–1990 m.

Kunigo Igno Plioraičio knyga 

 

„Su šeimomis stengiausi bendrauti per jaunimą. Ieškojau parapijoje religingų ir patriotiškai nusiteikusių šeimų“, – rašo jis. Ir tokių surado gana daug. „LKB Kroniką“ daugino Onutė Lukoševičiūtė bei jos brolis Juozas iš Mikališkės kaimo, Žibūdų ir Valentų iš Menciškės vaikai, Onutė Danilevičiūtė iš Pertako, Danguolė Stravinskaitė iš Juškonių, Genutė Aleksandravičiūtė iš Mečiūnų, kiti. Pasak I. Plioraičio, daug bendradarbiauta ir draugauta su Viktoro Sakavičiaus iš Jančiulių šeima. Ypač uoliai pogrindžio spaudoje bendradarbiavo jų dukra Danutė ir sūnūs dvyniai Vitas ir Gintas, vėliau tapę kunigais. Surėmus pečius su jaunimu bei jų tėvais, parapijoje slapta buvo pastatyta daug kryžių. Sovietinės valdžios nurodymu jie buvo nupjaunami, nugriaunami, sudaužomi, bet netrukus jų vietoje iškildavo nauji. Buvo rengiami Vasario 16-osios, Kalėdų ir Velykų švenčių minėjimai, įspūdingai švenčiamos Joninės. Negalima nepaminėti labai svarbaus fakto: 1983 m. vasario 16-ąją virš Kapčiamiesčio vidurinės mokyklos pastato suplėvesavo Lietuvos Trispalvė. Ją iškėlė moksleiviai Jonas Romas Žibūda, Gintas ir Vitas Sakavičiai, o pasiuvo – Ona Žibūdienė. Kapčiamiesčio parapijoje buvo surinkti 754 tikinčiųjų parašai, įkalintiems kunigams Alfonsui Svarinskui ir Sigitui Tamkevičiui ginti. Nuostabu tai, kad klebono kun. I. Plioraičio, parapijos tikinčiųjų darbai, iniciatyvos, ginant savo teises, sovietinės valdžios tarnų vykdomi brutalūs jų persekiojimai, tardymai, kitos vadinamosios „prevencinės priemonės“ labai operatyviai patekdavo į „LKB Kronikos“ puslapius (iš jos knygoje ir cituojama).

Pateikta nemažai žinių apie krašto partizanus, politinius kalinius, tremtinius. Kapčiamiesčio-Leipalingio girioje glaudėsi Dainavos apygardos Šarūno rinktinės Vytenio tėvūnijos partizanai. 1947 m. viduryje Pūščios partizanų (Leipalingio) 1-oji kuopa buvo pavadinta DLK Vytenio grupe (vėliau tėvūnija), išplėstos jos veikimo ribos, apimant ne tik Leipalingio, bet ir Kapčiamiesčio bei dalį Veisiejų valsčių. Gaila, kad neišvengta netikslumų, jų būtų buvę kur kas mažiau, jeigu tai būtų patikslinta su jau skelbtais šaltiniais, o ne vadovautasi kartais labai netiksliais pasakojimais. Pavyzdžiui, kad ir apie tėvūnijos vadą Petrą Vilkelį-Barzduką, Labutį. Autorius rašo (p. 193), jog jis kilęs iš Ilgininkų kaimo, buvęs Nepriklausomos Lietuvos karininkas. Deja, P. Vilkelis gimė Leipalingio valsčiaus Kmieliavos kaime, gyveno Dulgininkuose. Atlikdamas karinę prievolę, tarnavo ulonų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštienės Birutės pulke eiliniu. Nuo pat pirmųjų sovietinės okupacijos metų partizanas. 1947 m. gruodžio mėn. žuvus grupės vadui Jurgiui Ptakauskui-Liepai, paskirtas tėvūnijos vadu. 1948 m. rugpjūčio 15 d. jam buvo suteiktas partizanų jaun. puskarininkio laipsnis. Keltų abejonių ir žinios apie partizaną Antaną Voverušką iš Kalvių kaimo (p. 188–189), nors ir papasakotos jo pusseserės: „žuvęs per išdykumą“. Nebent tai būtų kitas asmuo. Mums žinomas Antanas Voveruška-Banga (nurodoma, jog g. 1929 m. Stalų k.) kartu su Vytautu Kalėda-Dobilu iš Šutronių (g. 1930) žuvo 1952 m. sausio pradžioje Leipalingio valsčiuje, Mikalinos kaime, prie Zigmo Kuckailio namų įrengtoje slėptuvėje. Juos išdavė agentė Žmona (Žena). Į enkavėdistų ultimatumą pasiduoti partizanai atsakė šūviais (Bronius Kašelionis, „Dainavos partizanai. Šarūno rinktinė“. Vilnius, 1999, p. 227).

Papasakota apie nuo 1945 m. čia veikusią progimnaziją, vėliau – vidurinę mokyklą, jai vadovavusius direktorius, mokytojus, Emilijos Pliaterytės kraštotyros-etnografijos muziejų, parapijos kaimų mokyklas. Pristatomi žymesnieji kraštiečiai, pateikiant vienų išsamesnes, kitų trumpesnes biografijas: be jau mūsų paminėtų, rašoma apie iš Kapčiamiesčio apylinkių kilusį Lietuvos mokslų akademijos prezidentą habil. dr. Zenoną Rokų Rudziką, kun. Boleslovą Ražuką, Lietuvos nusipelniusį miškininką Antaną Olšauską, poetą, publicistą Vincą Kazoką ir jo žmoną Genovaitę Budreikaitę-Kazokienę, Kapčiamiesčio progimnazijos įkūrėją ir pirmą direktorių mokytoją Motiejų Bingelį, dailininką Mečislovą Bulaką ir daugelį kitų iš šio krašto kilusių arba čia gyvenusių šviesuolių.

Beje, dėl M. Bulakos. Taip, 1907 m. rugsėjo 12 d. jis gimė Kapčiamiestyje, siuvėjo šeimoje. Tačiau būdamas trejų metų su tėvais jį paliko ir tolesnis gyvenimas jo su šia vietove niekaip nesiejo. Gyveno Beržininke (Bereznyke), kitur, pagaliau po klajonių (tėvas mirė 1913 m.) apsistojo Leipalingyje, visiškai šalia motinos gimtinės. Čia baigė pradžios mokyklą, keturklasę vidurinę, į čia nuolat sugrįždavo pas savo artimuosius: motiną, brolį, seserį, parvykdavo paviešėti su bičiuliais dailininkais, tapė Leipalingio apylinkes. Klaidingai, matyt, sekant bostoniške „Lietuvių enciklopedija“, rašoma, jog iš Kapčiamiesčio yra kilęs pedagogas, filosofijos daktaras Antanas Šerkšnas. Šio žymaus pedagogo, studijos „Mokyklinė bendruomenė“ (1939 m.) autoriaus, Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukusio į Vakarus, gimtinė yra Bertašiūnų kaimas, esantis Veisiejų valsčiuje. Jo ryšiai su Kapčiamiesčiu nebent tokie, kad jame gal nevienąkart lankėsi, – juk ne tokia tolima vietovė. Tuo tarpu kai kas neapdairiai pamiršta. Tai – iš Varviškės kilęs Lietuvos mokslo premijos laureatas prof., habil. dr. Antanas Feliksas Orliukas, Menciškės kaime gimęs profesorius, socialinių mokslų habil. dr. Petras Vytautas Vengrauskas, iš Pertako kilęs inžinierius, sportinio turizmo entuziastas, sovietinio genocido tyrėjas, ekspedicijų į lietuvių tremties ir žūties vietas organizatorius ir knygų apie tai autorius Antanas Sadeckas. Sąrašą būtų galima tęsti. Pasigestume ir platesnio knygoje tik paminėtų Kapčiamiesčio vidurinės mokyklos auklėtinio Šiaulių dramos teatro aktoriaus Juozo Žibūdos, žinomo JAV lietuvių veikėjo kunigo, prelato Ignoto Juozo Kelmelio pristatymo.

Būtų labai pravertęs ir atidesnis autoriaus bei „koreguotojos“ (tokia pažymėta knygos metrikoje) žvilgsnis į tekstą. Sakysime, Gudijoje, netoli Druskininkų, dabar esanti istorinė vietovė Goža, kurios parapijai anuo metu priklausė ir Kapčiamiesčio pusėje esantys Juškonių, Bugiedos, Macevičių, Varviškės kaimai, paminima net trejopai: Hooža, Ažūra, Oža, rašoma Kadišius ir Kadišiai, Beržininko seniūnas prancūzas Matas Zynevas ar Zinievas. Nevartotinas terminas „dvasiškija“, reikia rašyti – dvasininkija, ne „virš 30 km“, o daugiau kaip 30, per 30 km. Visiškas nesusipratimas, kai po kilometras, metras santrumpų km ir m rašomi taškai, kaip žymint, sakysime, metus. Tokių dalykėlių būtų galima prilesioti daugiau. Ir vis dėlto, ne taip rūsčiai pažvelgus į šiuos ir kitus neapdairumus, galime pasidžiaugti, jog tai pirmasis solidesnis ir išsamesnis leidinys apie Kapčiamiestį, nors ir esąs, pasak autoriaus, „tik menka dalelė šio krašto istorijos, tik mažas dzūko sielos paveikslėlis“. Betgi žavus ir prasmingas.

Voruta. –  2009, liep. 18, nr. 14 (680), p. 13.
Voruta. – 2009, rugpj. 8, nr. 15 (681), p. 13.
Voruta. – 2009, rugpj. 22, nr. 16 (682), p. 13.
Voruta. – 2009, rug. 5, nr. 17 (683), p. 13.

The post Pačiame Pietų Lietuvos pakraštėly Igno Plioraičio „Kapčiamiesčio parapijos“ lapus besklaidant appeared first on Voruta.

Lietuvoje vieši Hermanas Jonas Šulcas – lietuvių kunigas salezietis, misionierius, globos namų, amatų mokyklos ir gimnazijos Ruandoje bei Jaunimo sodybos Kėkštuose steigėjas

$
0
0

Kun. Hermanas Jonas Šulcas. Aštuoniasdešimtmetis tėvas Hermanas stulbina fenomenalia atmintimi, šiluma ir humoro jausmu – daugelį rėmėjų vadina vardais, nors matė tik vieną kartą. Jūratės Buivienės nuotr.

Jūratė BUIVIENĖ, Kaunas, www.voruta.lt

Lietuvoje vieši Hermanas Jonas Šulcas, lietuvių kunigas salezietis, misionierius, globos namų, amatų mokyklos ir gimnazijos Ruandoje, Afrikoje bei Jaunimo sodybos Kretingos rajone, Kėkštuose, steigėjas. Sekmadienį, Kauno Jėzuitų gimnazijoje tėvas Hermanas susitiko su rėmėjais, kurie savo aukomis prisideda prie Ruandos vaikų išmokslinimo ir mokyklos išlaikymo…

Kunigas Hermanas Šulcas ir Žaneta Martingalė. Jūratės Buivienės nuotr.

Apie šešiasdešimt įvairaus amžiaus žmonių vienam ar net keliems globotiniams per metus skiria  300 eurų – tiek Ruandoje vienam vaikui reikia mokėti už mokslą, ir dar lieka skurdžiai gyvenančiai šeimai paremti – sulopyti stogą, įsigyti būtiniausių rakandų, triušį ar vištų…

Tėvas Hermanas Šulcas ir Arminas Kazlauskas, pasidalinęs įspūdžiais iš Jaunimo namų Ruandoje. Jūratės Buivienės nuotr.

Sudėtingo likimo tėvas Hermanas perėjo tikrą pragarą – 1994 m., per 100 dienų, beveik tris kartus plotu už Lietuvą mažesnėje Ruandoje, buvo išžudyta iki milijono gyventojų. Mačetėmis ir peiliais buvo išskersti Hermano Šulco Jaunimo namų vaikai, kuriuos Nepriklausomybės pradžioje jis buvo atsivežęs ir į Lietuvą. Iš 120 vaikų gyvų liko tik 12…

Diana Andriušytė – Kupstienė, rėmėja, ne vieną kartą viešėjusi pas tėvą Hermaną Ruandoje, talkinusi Jaunimo namuose, susitikusi su remiamų vaikų šeimomis. Jautrus ir be galo graudus jos liudijimas apie ten gyvenančių žmonių vargus… Jūratės Buivienės nuotr.

Pats kunigas jų likimo išvengė, nes į sodybą nespėjo grįžti iš sostinės. Po kelių mėnesių grįžęs tėvas surinko savanoje likusius gyvus vaikus ir vėl pradėjo sodybos atstatymo darbus. Šiuo metu ten gyvena apie 200 našlaičių vaikų, kuriems reikia mūsų pagalbos. Jūs galite prisidėti pasirinkdami globoti vieną ar kelis vaikus – kartą per metus gausite ataskaitą, kaip sekasi Jūsų globotiniui. Gabiems vaikams tai šansas tęsti mokslus toliau…

Kelios minutės susikaupimo. Kunigas Hermanas Jonas Šulcas. Jūratės Buivienės nuotr.

Rėmimo Ruandoje koordinatorė – Žaneta Martingalė (https://www.facebook.com/zaneta.martingale), į ją galima kreiptis platesnės informacijos…

The post Lietuvoje vieši Hermanas Jonas Šulcas – lietuvių kunigas salezietis, misionierius, globos namų, amatų mokyklos ir gimnazijos Ruandoje bei Jaunimo sodybos Kėkštuose steigėjas appeared first on Voruta.


Romoje pagerbtas signataras prel. Kazimieras Šaulys

$
0
0

Signataro prel. Kazimiero Stepono Šaulio kapas – RV

lt.radiovaticana.va

Romoje vasario 16 dieną būrys lietuvių Verano kapinės pagerbė Lietuvos Valstybės Tarybos nario, Vasario 16 akto signataro prel. Kazimiero Stepono Šaulio atminimą. Prelatas Šaulys mirė Lugano mieste, Šveicarijoje, 1964 metais, po kelerių metų buvo perlaidotas Popiežiškosios lietuvių Šv. Kazimiero Kolegijos koplyčioje.

Būrys Italijos lietuvių dalyvaujant Lietuvos Respublikos ambasadoriui Italijoje Ričardui Šlepavičiui, ambasadoriui prie Šventojo Sosto Petrui Zapolskui ir Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkei Elzei Di Meglio atnešė gėlių puokštę prie atminimo lentos, kurioje lotyniškas įrašas liudija, jog šioje vietoje palaidotas  Lietuvos valstybės atkūrimo 1918 metais Akto signataras. Lietuvių kolegijos rektorius kun. Audrius Arštikaitis vadovavo Viešpaties Angelo maldai.

Pagerbimo dalyviai paminėjo nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo Vasario 16 akto šimtmetį ir šiemet sukankančias prel. K. Šaulio perlaidojimo Romoje penkiasdešimtąsias metines.

Lietuvių kolegijos koplyčioje Romoje, be kitų, palaidotas Lietuvos Respublikos įgaliotasis ministras prie Šventojo Sosto Stasys Girdvainis ir buvęs ilgametis Italijos lietuvių bendruomenės pirmininkas prel. Vincas Mincevičius.

http://lt.radiovaticana.va/news/2018/02/16/romoje_pagerbtas_signataras_prel_kazimieras_%C5%A1aulys/1363532

The post Romoje pagerbtas signataras prel. Kazimieras Šaulys appeared first on Voruta.

Šv. Velykų ryto Evangelija. „Tuščias kapas“. Prelato E. Putrimo sveikinimas

$
0
0

Velykiniai kiaušiniai. Jūratės Buivienės nuotr.

www.voruta.lt

„Petras ir tas kitas mokinys nuskubėjo prie kapo…Pasilenkęs jis mato numestas drobules, tačiau į vidų nėjo“ (Jono 20; 4-5) – skaitome Velykų ryto Evangelijoje, kai Kristaus apaštalai nuskubėjo prie kapo ieškoti Jėzaus.

Mes taip pat kasdien ieškome ar tai dėmesio, meilės, savigarbos, laimės ar uždarbio, kad išlaikytumėm savo šeimas, kad būtų patogiau bei saugiau gyventi. Ieškome savo tautinės tapatybės, šeimos šaknų, tolimų giminaičių, seniai matytų draugų. Kaip natūralu ieškoti Jėzaus bei tikėjimo prasmės per kitų pavyzdį, maldą, Dievo žodį. Mes neieškome to Dievo, kuris stebuklingai išpildys visus mūsų norus ir troškimus – per Jėzų Kristų mes ieškome to Dievo, kuris tapo vienu iš mūsų ir veda į nenykstantį džiaugsmą, ramybę ir atleidimą.

Šalia visų Velykų švenčių tradicijų raskime laiko dalyvauti Didžiojo Velykų Tridienio apeigose, kuriose per liturgiją, Dievo žodį minime Jėzaus kančią, mirtį ant kryžiaus ir Prisikėlimą.

Velykinė džiaugsmo viltis telaimina Jūsų šeimos narius bei bendruomenes, išsisklaidžiusias po visus kontinentus!

Pagarbiai Kristuje,

Prelatas Edmundas J. Putrimas

The post Šv. Velykų ryto Evangelija. „Tuščias kapas“. Prelato E. Putrimo sveikinimas appeared first on Voruta.

Tarp šventoriaus vardų arba žiupsnelis apie kunigą Juozapą Miklovą

$
0
0

Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia

Dainora KANIAVIENĖ, Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė kraštotyros darbui, www.voruta.lt

Su Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia susiję daug vardų. Keli jų – įrašyti šventoriuje. Vienas iš jų – daugiau nei dešimtmetį šiai parapijai tarnavusio kunigo Juozapo Miklovo. Į Palangos parapiją kunigas J. Miklovas altaristos su vikaro teisėmis pareigoms atvyko 1978 m. Nuo 1985 m. tapo bažnyčios klebonu, kuriuo išdirbo iki pat mirties – trylika savo gyvenimo metų.

Su šiuo kunigu susiję daugelio palangiškių šeimų istorijos: jis tuokdavo jaunuosius, krikštydavo vaikus, ištiesdavo pagalbos ranką tiems, kuriems labiausiai jos reikėdavę. Visi jam buvo lygūs. J. Miklovo dukterėčia palangiškė Jovita atsimena, kaip jos dėdė išmaldą dalydavo nesirinkdamas, duodavo jos ir priklausomybės nuo alkoholio kamuojamiems žmonėms. Vėliau kelis iš jų ji regėjo dėdės laidotuvėse: „Stovi su palinkusia tulpe, iš visos širdies apsiverkęs šniurpščia, braukia ašaras į rankovę…“.

Garsėjo J. Miklovas visoje Žemaitijoje įtaigiais pamokslais. Juos prisimena daugelis palangiškių, varniškių, užsimenama apie juos ir Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šimtmečiui paruoštame redaktorės Danutės Mukienės leidinyje, kuriame išspausdinta ir Palangos kunigų vinjetė. Ten rašoma, kad pamokslams kunigas būdavo kruopščiai pasiruošęs. Keletą jautrių pasveikinimų, rašytų paskutiniaisiais jo gyvenimo metais, galima pasiskaityti poeto, daugelio knygelių vaikams autoriaus, žurnalisto Gedimino Griškevičiaus redaguotame laikraštyje „Palanga“, ėjusiame 1991–1992 m.

J. Miklovas – vienas iš laikraščio „Palanga“ redakcinės kolegijos narių. Pačiame pirmame „Palangos“ numeryje, išėjusiame 1991 m. sausio 1 d., parapijos klebonas sveikino miestiečius laikraščio gimtadienio proga, poetiškai drąsino atgimstančios tautos laisvę, skatino keltis ir statyti gyvenimą iš naujo, primindamas biblijinę istoriją apie izraelitus, grįžusius iš nelaisvės ir radusius sugriautą savo Jeruzalės šventovę. Tryliktame „Palangos“ numeryje, pačiame pirmame lape, galima rasti kun. J. Miklovo sveikinimą sulaukus šv. Velykų. Liko viso labo tik šie du jo parengti tekstai, iš kurių galima susidaryti įspūdį, negirdėjusiems gyvai jo pamokslų, apie šio kunigo jautrią ir poetišką sielą bei amžininkų pasakojimai, kuriuose klebonas atgyja kaip draugiškas, užjaučiantis, inteligentiškas ir doras žmogus. Žmogus, pats kilęs iš gausios šeimos, vėliau gausioje bendruomenėje, dalindamas gerumą, ir gyveno.

Gimė J. Miklovas 1919 m. gegužės 25 d. Abakų kaime (Kretingos r.). Abakai – kaimas pietrytinėje Kretingos rajono savivaldybės teritorijos dalyje, keli kilometrai į pietvakarius nuo Kartenos, kairiajame Minijos krante, ties santaka su Kūlupiu ir Žvirgždų upeliu. Tarpukariu Abakai priklausė Budrių seniūnijai, tačiau, prasidėjus žemės reformai, 1922 m. kaimas išskaidytas į vienkiemius. 1923 m. jame buvo 37 ūkiai. Viename iš tų ūkių gyveno ir gausi Malvinos ir Jono Miklovų šeima, iš viso susilaukusi 17 vaikų. Juozapas buvo tryliktasis.

Tėvai – griežti, auklėjo katalikiškai. Kun. J. Miklovas viename interviu, kurį davė G. Griškevičiui, yra sakęs: „[…] mano šaknys – doroje, senoviškoje šeimoje, kur tėvų žodis buvo šventas. Iš jų gavome Tiesos, Doros ir Gėrio pamokas.“ Iš visos gausios šeimos aukštuosius mokslus pabaigė tik jis vienas. Jį, Miklovų jaunėlį, finansiškai rėmė vyresnieji broliai ir seserys, kurie jau savarankiškai užsidirbdavę duonai. Mokėsi Juozapas Telšių, Vilniaus, Kauno kunigų seminarijose. Vilniuje teko kartu studijuoti su monsinjoru Kazimieru Vasiliausku. 1947 m. baigęs teologijos studijas, gegužės 4 d. Juozapas įšventintas kunigu. Kunigystės pradžia sutapo su didžiule tragedija. Pokario metais, 1948 m., iš Abakų kaimo į Sibirą ištremti 29 žmonės, tarp jų, gegužės 22 d., ir jo artimiausieji – brolių šeimos. Tėvas jau buvo miręs, o suimtą merdinčią Juozapo motiną represantai atvežė tik iki Kartenos ir prie jos sesers namelio su visais patalais, manydami, kad ji mirusi, išmetė ir paliko. Dar keli Juozapo broliai Ignas ir Vytautas pakliuvo į lagerius, tiesa, suimti jau ne gegužės 22 d., ir kalėjo atskirai. Vėliau, savo broliams, seserims, sugrįžusiems iš tremties vietų, lagerių, kunigas gelbėjo, kuo galėjo, nors ir pačiam nebuvo lengva.

1947 m. įšventintas į kunigus, J. Miklovas buvo išsiųstas į Luokės parapiją. Luokė randasi Telšių rajono savivaldybėje. Ten ir šiandien tebestovi medinė Visų Šventųjų bažnyčia, pastatyta 1774 m. Tai buvo pirmoji kun. J. Miklovo tarnystės vieta, paskui jis gavo paskyrimą į Švėkšnos Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčią. Tuo metu iki pat 1951 m. klebonu ten dirbo žmonių mylimas muzikas, chorvedys kunigas Tadas Budraitis. Kai 1951 m. vasario 26 d. sovietų saugumas T. Budraitį suėmė ir nuteisė dešimčiai metų kalėti, klebonu į Švėkšną atkėlė kunigą Stanislovą Mažeiką.

Su S. Mažeika kun. J. Miklovui teko dirbti neilgai. 1952 m. balandžio 17 d. kun. J. Miklovas buvo paskirtas į Varnių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus parapiją. Joje dirbo iki pat 1963 m. Žemaičių muziejaus „Alka“ muziejininkė Alma Būdvytienė rašo: „Beveik 11 metų Varniuose dirbo kunigas kanauninkas Juozapas Miklovas. Varniškiai prisimena kunigą buvus gyvo būdo, energingą, pasižymėjusio iškalba ir labai įtaigiais pamokslais.“ Žemaičių Vyskupystės muziejuje saugoma nežinomo fotografo nuotrauka, kurioje klebonas kun. J. Miklovas ir kun. vikaras Stanislovas Juškys sėdi su Varnių Šv. Petro ir Povilo bažnyčios choristais.

Kai dirbo Varniuose, kunigas retsykiais užsukdavo aplankyti brolio šeimos. Jo dukterėčia Jovita pamena, kad visada suprasdavusi, kad atvyko dėdė: „Atvažiuodavo pas mano tėvus. Aš vaikas, dar prieangy, užuosdavau, kad dėdė jau čia. Jis rūkė. Tai pagal jo tabako kvapą suprasdavau. Jis visada atveždavo lauktuvių saldainių. O tais laikais, tai buvo stebuklas. Galėjai suvalgyti tiek, kiek lenda ir dar rytdienai likdavo! Ir duodavo tris rublius. Tai buvo dideli pinigai. Ir aš pirkdavau knygas, pasakų knygas.

Varniuose dėdė turėjo biblioteką. Buvo toks mažas nameliukas prie Varnelės. Jis ir dabar tebėra. Ten buvo didžiulės, pilnos knygų, lentynos. Ir aš ten prapuldavau. Jis labai slėpė savo biblioteką. Leido skaityti, bet draudė kam nors apie ją pasakoti. Aš ir nepasakojau. Kur tos knygos dabar yra, deja, aš nežinau. Dėdė buvo mažakalbis, nieko nesipasakodavo. Įvairias detales iš jo gyvenimo sužinojau daug vėliau, jau Lietuvai esant laisvai.

Gyvendamas Varniuose, dėdė pastoviai remdavo jaunus klierikus, ypatingai – našlaičius. Atsimenu vieno vaikino vardą – Ignas vardu jis buvo. Dėdė davė jam pinigų sutanai nusipirkti.

Dėdė labai mylėjo gyvūnus. Atsimenu nutikimą su paprastu šuniuku vardu Riksis. Buvau dar vaikas, o šunelio vardas iki šiandienos įstrigęs. Šunelį rado našlaitėlį, eidamas pirtin, kai viešėjo pas savo tetą Kotryną Kartenoje. Kažkas buvo išmetę jį mirčiai. Parsinešė dėdė tada jį mažutį užantyje ir, sako žemaitiškai, kad užteks ir jam tos ožkos pieno. Užteko.

Kai kunigavo, pastoviai turėdavo dvi geltonas kanarėles. Jam labai patiko kaip jos čiulba. Jos čiulba, o jis rašo pamokslą.“
Nuo 1963 m. Mažeikių parapijoje J. Miklovas dirbo iki 1978 m. Apie šį jo kunigystės etapą atsitiktinai daugiau sužinota jau Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Kai J. Miklovo dukterėčia viešėjo Amerikoje, Detroite, nuoširdžiai išsikalbėjo su Detroito Dievo Apvaizdos lietuvių parapijos klebonu kun. Ričardu Repšiu ir sulaukė klausimo, ar ji neturinti giminystės saitų su kunigu J. Miklovu. Gydytoja patvirtino esanti jo dukterėčia ir tada sužinojo, kad jos dėdė sovietmečiu buvo vienas iš pogrindinės kunigų seminarijos dėstytojų, konkrečiai – vienas iš kun. Ričardo Repšio dėstytojų. Pogrindžio kunigų seminarija, įsteigta 1970–1973 m., viena iš religinio pasipriešinimo formų Sovietinėje Lietuvoje. R. Repšys į pogrindinę kunigų seminariją įstojo 1975 m. Ar vėliau dar joje dėstė kun. J. Miklovas, nežinoma. Deja, daugiau pasiklausti ir paties kunigo jau nebegalime…

Paklausus, ką reiškė turėti dėdę kunigą sovietinėje Lietuvoje, Jovita atsiduso: „Turėti dėdę kunigą buvo didžiulis kryžius. Mokykloje pastoviai „tarkuodavo“. Aš dar nebuvau komjaunuolė. Naiviai buvau įsitikinusi, kad man to komjaunimo visai nereikia, nes aš gerai mokausi. Buvau naivi, galvodama, kad gerai mokydamasi įstosiu, kur noriu. Nors baigiau ir išlaikiau egzaminus aukščiausiais balais, bet mano charakteristika, kuri buvo svarbi stojant… Charakteristikas tuomet rašė miesto komjaunimo komitetas. Ją reikėjo pristatyti aukštajai mokyklai. Ten buvo įrašyta, kad dėdė kunigas turi didelės įtakos šeimai. Bet tai jau kompromisinis įrašas. Jei ne mano auklėtojas, rusų kalbos mokytojas, Vilniuje apsigynęs disertaciją, kuris atvažiavo specialiai į miesto komjaunimo komitetą ieškoti kompromiso, būčiau gavus rekomendaciją eiti į gamybą padirbėti ir durys į aukštąją mokyklą būtų užsitrenkę ilgam. Būti kunigo dukterėčia sovietinėje Lietuvoje buvo nelengva. Materialios naudos jokios, o nukentėti vien už tai galėjai visada. Bet pamatuoti dvasinės naudos neįmanoma. Ji buvo didžiulė.“

1978 m. kun. J. Miklovas gavo paskyrimą altaristos su vikaro teisėmis Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje Palangoje. Dirbo kartu su profesoriumi, bažnytinės teisės daktaru, žydų gelbėtoju ir politiniu kaliniu kun. Kazimieru Prialgausku, kuriam 1988 m. rugpjūčio 2 d. mirus, į jo laidotuves susirinko per 60 kunigų ir būrys tikinčiųjų. Vysk. Antanas Vaičius kartu su 37 kunigais koncelebravo šv. Mišias ir pasakė pamokslą. Per gedulingas apeigas pamokslą pasakė kanauninkas J. Miklovas. Atsisveikinimo žodį prie kapo tarė kun. dr. Petras Puzaras ir kun. Alfonsas Svarinskas.

Nuo 1985 m. kun. J. Miklovas buvo paskirtas Palangos parapijos klebonu. Nors sveikata sparčiai silpo, tačiau darbų nei apimties, nei tempo jis nemažino: „Klebono namų durys Janonio gatvėje patyliukais prasiverdavo net prieš vidurnaktį, ir nors labai nuvargęs, jis dosniai dalindavosi gyvenimiškąja išmintimi ir patarimais, kuriuos tebevienija vienintelė gija – tiesa ir žmogiškumas. Juozas Miklovas labai džiaugėsi, kad „po 60 metų Palanga vėl turės savo laikraštį“ ir buvo smagu, kad neilgai svarstęs, dvejojęs sutiko būti „Palangos“ laikraščio redakcijos tarybos nariu ir mūsų darbe patarė, padėjo“, – prisimena pirmasis laikraščio „Palanga“ redaktorius G. Griškevičius. Kad dėdė būdavo nuolat labai užsiėmęs, pamena ir jo dukterėčia. Jis nuolat kažką veikė, daug dirbo. Tai atsiliepė jo sveikatai. Tada dar niekas nekalbėjo apie perdegimo sindromus, nuovargis būdavo nuolatinis kunigų, gydytojų gyvenimo palydovas.

1989 m. rugpjūčio 23 d. kun. J. Miklovas iš Palangos išvyko į Baltijos kelią. Iš kurorto tuomet išvyko daug palangiškių. Lygiai prieš trisdešimt metų, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Molotovo-Ribentropo pakto, panaikinusio Baltijos šalių nepriklausomybę, metines, lietuviai, latviai ir estai sustojo į gyvąją žmonių grandinę ir taip sujungė trijų Baltijos šalių sostines, simboliškai atskirdami Baltijos valstybes nuo Sovietų Sąjungos ir išreikšdami norą būti laisvais. Baltijos kelio juostoje kunigui J. Miklovui teko būti netoli Joniškio. Ant šieno kaugės, apklojus ją balta staltiese, jis laikė mišias.

1991 m. gegužės 24-ą, dieną prieš 72-ąjį gimtadienį, žydint soduose obelims, kai Palangoje viešėjo poetas Bernardas Brazdžionis, į susitikimą skubėdamas „Palangos“ laikraščio redaktorius G. Griškevičius, pakeliui sutiko kunigą Juozapą Miklovą: „Jis taikė užlipti ant šaligatvio, bet koja vis ieškojo bortelio… „Eikite, vaikai, jums dar reikia eiti. Susitikite su Bernardu. Aš jį pažįstu. Aš einu paskutinįjį kartą pažvelgti į mūsų jūrą. Greitai išnyks šviesa akyse, nes „šposus“ krečia tas mano guzelis… Eikite, jums dar reikia eiti, būkite tvirti ir teisingi ir nerodykite ašarų.“

Klebonas neklydo, liepos 18 d. – išėjo, eidamas 72 gyvenimo metus. Palaidojo jį Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios šventoriuje.

 

The post Tarp šventoriaus vardų arba žiupsnelis apie kunigą Juozapą Miklovą appeared first on Voruta.

Monsinjoro – dvasios vėliavnešio prisiminimas

$
0
0

Leono Vasausko nuotr.

Zigmas TAMAKAUSKAS, Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus Švietimo komiteto pirmininkas, Lietuvos šaulių sąjungos narys, www.voruta.lt

Prieš mėnesį – liepos 21 dieną, eidamas 95-tuosius metus, į Viešpaties namus iškeliavo daug kam žinomas iškilusis kunigas – monsinjoras Vincentas Jalinskas. Jis lydimas daugybės susirinkusių žmonių, vyskupų ir apie pusšimčio kunigų, atgulė Kauno šv. apaštalų Petro ir Povilo arkikatedros bazilikos šventoriuje priešais Švč. M. Marijos statulą.

Tai labai simboliška. Dievo Motinos ranka, kaip jis pats sakydavo – geroji Motinėlė, jį lydėjo per visus jo gyvenimo verpetus į jo svajonės prieplaukos uostą – kunigystės laivą, kurį neįstengė sugniuždyti jokie sovietinės priespaudos vėjai.

Daugelis artimiau pažinojusių šį kunigą pagarbiai vadino tiesiog Vinceliu, artinančiu jį prie didelės pagarbos ir žmonių pripažinimo turėjusių kunigų Antano Strazdelio, Jurgio Pabrėžos, tėvo Stanislovo ir kitų panašių į juos įvaizdžio. Kunigas Vincentas visada pasižymėjo savo kūrybiniu veiklumu, nuoširdžiu paprastumu, sugebėjimu kiekvienam įtaigiai tarti nuoširdų žodį ar patarimą. Ypač kažkuo nusivylusiam žmogui, kuriam gal tereikėjo laiku pasakyto padrąsinančio žodžio, geranoriško dėmesio.

Vytauto Laskausko nuotr.

Su Vinceliu susipažinau savo mokykliniais metais, būdamas Katedros ministrantu. Jis tada buvo šios šventovės zakristijono ir patarnautojų šventoms Mišioms vadovo Broniaus Ivanausko pagalbininku. Man, kaip vyresniam ministrantui, buvo pavesta mokyti naujai atėjusius ministrantus lotyniškai tariamos vadinamos ministrantūros (liturginės prie altoriaus patarnautojų maldos) ir sudaryti savaitinius Mišių patarnautojų tvarkaraščius. Tuomet Mišios buvo aukojamos ne tik prie Didžiojo, bet ir prie šoninių altorių. Vincelis mus patraukė savo nuoširdžiu draugiškumu bei pamaldumu.

Nuoširdžiai bendrauti su žmonėmis kunigui Vinceliui turbūt padėjo ir jo pabrėžiškas jautrumas gamtai, jį supančiai aplinkai. Gyvendamas Pajevonyje, jis ne tik atstatė ir išpuošė bažnyčią, bet greta įkūrė nuostabų botanikos bei zoologijos kampelį. Pajevonys su savo bažnytiniu kalneliu tapo garsiu visoje Lietuvoje. Daugybė žmonių atvažiuodavo pasigrožėti gėlynais, naujomis sumanaus šeimininko išvestomis rožių rūšimis, žmogaus balsą suprantančiais ir kalbančiais paukščiais. Lankytojai, nepaisydami tuometinio draudimo bendrauti su kunigais, atokesnėse vietoje paslėpę automobilius, apsistodavo žydinčioje kunigo V. Jalinsko karalystėje.

Grįžtant su ekskursantų būriu iš Kristijono Donelaičio gyventos vietos – Tolminkiemio, visada užsukdavome į šią jau legenda apipintą kalnelį. Kartą, lankantis Pajevonyse su choro „Leliumai“ dainininkais, šeimininkas linksmai šūktelėjo: „Panele Krankle!“ Visi nuščiuvome – kas ji, gal šeimininkė, turinti tokį keistą vardą? Sužiurome, kai staiga iš medžių ūksmės atplasnojo kovas ir atsitūpė ant klebono peties. Gavusi sūrio gabalėlį, panelė Kranklė nuskrido. O Aidukas, kalbanti papūga, žmogaus balsu pradėjo čiauškėti: „ Noriu važiuoti į Kauną, noriu į Kauną…“

Kartą atvažiavusiems filmuoti sovietinės televizijos žurnalistams, viduryje sukamo filmo, netikėtai gudrusis paukštis užtraukęs religinę giesmę, kelis kartus sušuko: „Dievas yra! Dievas yra!“. Filmavusiems paukštį, nenorom išsprūdo žodžiai – bjaurybė, sugadino filmo norimą eigą. Teigiamai tariamo Dievo vardo tuometinės televizijos žiūrovai neturėjo girdėti, nors ir ištarto paukščio balsu…

Papūga Aidukas savo žmogiška kalba pataisydavo nuotaiką bet kuriam surūgėliui. Papūga, jei žinoma i turėdavo ūpo, tiek mažiems, tiek dideliems kunigo svečiams pademonstruodavo savo turtingą bažnyčios šeimininko išmokytą lietuvišką žodyną, pašokdavo, padainuodavo ir pagiedodavo.

Į šį kampelį žmones traukdavo ne tik jo egzotika, bet ir kunigo gerumas, paprastumas, čia jaučiama pulsuojanti šventojo Pranciškaus Asyžiečio dvasia.
Vincentas Jalinskas pasiryžo tapti kunigu tuomet, kai buvo sunkiausia, kai iš šio luomo žmonių būdavo dažnai tyčiojamasi, jie buvo persekiojami, rafinuotai žeminami. Jo siekiamo idealo neužgožė nė aukšto valdininko kėdės vilionė. Sovietinės valdžios nurodymu kunigas Vincentas buvo kilnojamas iš vienos vietos į kitą. Tačiau jis visur suspėdavo palikti savo veiklos pėdsakus.

1958 metais iš didelio Lietuvos patrioto vyskupo Julijono Steponavičiaus rankų gavęs kunigo šventimus, jau pirmaisiais metais, vikaraudamas Kauno Vilijampolės parapijoje, Linkuvos gatvės viename name bandė įkurti mokyklėlę čigonams, norėjo atkurti ir krikščionišką labdaros veiklą, lankė parapijiečius, bendravo su jaunimu, laidotuvėse prie kapo ar bažnyčioje sakydavo įtaigius pamokslus. Toks naujai įšventinto kunigo aktyvumas erzino tuometinius partokratus, ne kartą jam grasino atimti kunigo registracijos pažymėjimą, bausdavo piniginėmis baudomis. Pagaliau grubiai išprašė iš Kauno. Tačiau tai nė kiek neužgesino kunigo idealisto ryžto, priešingai – tik sustiprino.

Kunigas Vincentas Jalinskas įvairiose Lietuvos bažnyčiose vesdavo rekolekcijas, jų metu sakydamas uždegančius pamokslus, įkvepiančius žmonėms viltį, sustiprinančius tikėjimą, Lietuvos meilę.

O kaip dabar, minint Baltijos kelio jubiliejinę datą, neprisiminti Vilniaus Švč. M. Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje per vienas rekolekcijas jo pasakytų pranašiškų žodžių: „Atsidarys Katedros durys – ašaromis ir rankomis išplausime išniekintas šventoves…“ Grasinimai nesiliovė, vienos baudos sekė kitas. Tačiau Sąjūdžio pažadinta Lietuvos dvasia nugalėjo – Katedros durys atsidarė. Pranašiški kunigo Vincento žodžiai išsipildė. Dabar svarbu, kad tą dvasinę Katedrą sveiką kiekvienas išlaikytume savo širdyse.

Vytauto Laskausko nuotr.

Nepamirštami ir 1980-tieji metai. Tada vykome į Trakus paminėti Vytauto Didžiojo 550-ųjų mirties metinių sukaktį. Su mumis buvo ir Vincelis. Išlipę iš anksčiau sustabdyto autobuso, ėjome iki pilies kelis kilometrus pėsti giedodami, dainuodami patriotines dainas. Prisirinko daugybė žmonių. Kažkas žymėdamas atėjusiuosius, nuolat spragsėjo foto aparatais. Kad neįeitume į pilį tas „kažkas“ išardė tiltą dėl „remonto“. Sugužėjome į mieste esančią paties kunigaikščio Vytauto funduotą Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią, dabar turinčią bazilikos titulą.

Čia kunigas Vincentas Jalinskas šv. Mišių metu pasakė įsimintiną, jausmingą patriotinio turinio pamokslą. Tada šį kunigą daug kas pavadino dvasios vėliavnešiu, pranašaujančiu, kaip ir Antanas Strazdelis, Lietuvai pavasarėlį.
Atgimus Lietuvai, kardinolas Vincentas Sladkevičius kunigą V. Jalinską grąžino į Kauną, pirmųjų jo kunigystė metų miestą. Jam čia už ištikimą tarnystę Bažnyčiai buvo suteiktas garbingas monsinjoro titulas, buvo pavestos atsakingos pareigos. Monsinjoras ištikimai ir pasiaukojančiai slaugė iki pat jo mirties visada spindintį gerumu pasiligojusį savo dvasios vadą – kardinolą V. Sladkevičių. Su jam būdingu kuklumu lankė kalinius, invalidus, su meile buvo laukiamas mokyklose, įvairiuose renginiuose.

Tikime, kad garbingojo monsinjoro Vincelio, Lietuvos dvasios vėliavnešio, kilniai nugyvenusio šios žemės gyvenimą, sielą pasitiko Švč. Mergelės Marijos globa, svetingi Viešpaties namai.

The post Monsinjoro – dvasios vėliavnešio prisiminimas appeared first on Voruta.

Raimondas Guobis. Savo temperamentą mes paveldėjome iš svėdasiškių…

$
0
0

Senutėlė Svėdasų bažnyčios vėliava primena, kad ir Vaižgantas buvo „o šiaip jau – tretininkas“Autoriaus nuotraukos

Raimondas GUOBIS, Svėdasai, www.voruta.lt

Paskutinįjį rugsėjo sekmadienį Svėdasuose švęsti Šv. Arkangelo Mykolo atlaidai, vyko didysis kan. Juozo Tumo – Vaižganto 150 metų jubiliejaus paminėjimas su susitikimo džiaugsmu, iškilmingomis pamaldomis, procesija, prasmingais pamokslais, Vaižganto raštų skaitymu, moksline – istorine konferencija, koncertu, prakilniai skambėjusiu Svėdasų himnu.

Rytmečio tyloje palengva rinkosi maldininkai į jaukią Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčią, šventovę, kurioje prieš 150 metų buvo pakrikštytas busimas lietuviškos dvasios žadintojas, rašytojas, kunigas, kan. Juozas Tumas Vaižgantas. Krikšto apeigas atliko vikaras Felicijonas Bytautas, o kūmais buvo iš Malaišių kaimo kilusi pamaldi moterėlė, Severija Grižaitė bei smagus ūkininkaitis  Augustinas Žvirblis iš Butėnų. Mažylis gimęs patį vidurdienį, rugsėjo 8 – ąją, Švč. Mergelės Marijos gimimo šventėje, tokiu nežemišku ženklu nustebintos motinos buvo tarnystei Dievui ir žmonėms pažadėtas. Taip jau nutiko, kad šis šventas motinos troškimas išsipildė, baigęs Žemaičių kunigų seminariją Kaune Tumų jaunylis buvo įšventintas kunigu ir primicijų Šv. Mišias šventė Svėdasų bažnyčioje.

Kai kas dar ir šiais laikais į bažnyčios iškilmes šeimomis atkeliauja. Ūkininkas Ramūnas Baltakys su savo berniukais

Tikėtasi svečių kunigų, tačiau nesulaukta ir rytmetinių pamaldų bei sumos šventimui vadovavo, prasmingus pamokslus pasakė apie turtingo žmogaus gyvenimo pragaištį bei maldos galią pasakė vietinis klebonas Raimondas Simonavičius. Giedojo vargonininko Valdo Trečioko vadovaujamas parapijos choras bei svėdasietiškos kilmės solistė, savo meilę dainai patyrusi iš Narbučiuose gyvenusios močiutės Onos Bublienės, mecosopranas Brigita Bublytė. Daumantui Slipkui vargonais pritariant ji sugiedojo Astor Piazzola „Ave Marija“ bei sumaniai improvizavo liaudies dainų tema, ypač išskirtinai nuskambėjo „Rūta žalioji“, „Baltieji bareliai“ bei kun. Antano Vienažindžio eilių „Aukštasai dangus“ motyvai. Nors krapnojo lietus, tačiau procesija vyko lauke, Viešpatį garbinanti, vėliavų šilku švytinti ir šnaranti, giesmės lydima eisena klevų raudoniu nutviekstame šventoriuje prasmuko per patį tikriausią dangaus pragiedrulį.

Spalvinga procesija paženklinta šventoriaus klevų auksu

 Jaukioje šventovės ūksmėje Svėdasų J. Tumo – Vaižganto mokinukai paskaitė Vaižganto vaizdelį „Svėdasiškiai“, po to vyko mokslinė – istorinė konferencija „Vaižgantas – kunigas, rašytojas, pilietis, svėdasiškis“. Dr. Dalia Dilytė – Staškevičienė įtaigiai kalbėjo apie svarbiausią Vaižganto kūrinį, tikriausią tautinę epopėją, „Pragiedruliai“, kuriame įtaigiai pavaizdavo lietuvių kovas už savosios kultūros, dvasios ir valstybės laisvę. Nepakankamai įvertintas, nepakankamai suprastas, kalbama kaip apie gerą žmogų, tik ne kaip apie griežtą mokytoją, pranašą, kuris barė tautiečius dėl emigracijos, dėl susnūdimo,

Kun. Justas Jasėnas atvykęs iš Panevėžio smagiai prabilo apie Vaižgantą kaip modernų kunigą, kuris buvo ne ūkininkas, statybų mylėtojas bet humanitaras, visur suspėjantis daugybės tautinių bei religinių organizacijų narys, rašytojas, publicistas, mokytojas, kunigas, kuris mokėjo dalintis, kuris mylėjo, suprato ir vertino ne įstatymu bet širdimi.

Mano pranešimas buvo apie Vaižganto paskleistą šviesą, raštuose įamžintą Svėdasų kraštą, svėdasiškius, vilties žinią tautai amžiams sudėtą į raštus. Etnografija, žemės vardai, žmonės, jų istorijos, viskas juk iš čia, iš Svėdasų krašto į Vaižganto kūrybą papuolė. Gyventi savo krašte, saugoti jos dvasią, saugoti jos žemę, ieškoti ir įminti Lietuvos Žodį, kad piliakalnio akmuo būtų atverstas, kad iš jo angos žengtų lietuvių kariuomenė, išmintingi vadai, žengtu naujas pasaulis, nauja laimė Tėvynei. Kad Alaušo varpas vėl skambėtų ir nuolat primintų, kad kas gražu atsilieps, kas teisinga nemirs, nors vandeniu kalnais apklotum. Pažymėjau ir gausybę vietų Vaižganto žingsnius, atminimą menančių, vietų kurias vertėtų lankyti, o Vaižganto knygas skaityti ir dar kartą skaityti.

Po Šv. Arkangelo Mykolo iškilmių kan. Juozo Tumo – Vaižganto paminklo papėdėje Svėdasuose susirinkę. Iš kairės: Brigita Bublytė, kun. Justas Jasėnas, Daumantas Slipkus ir Raimundas Simonavičius

Taip buvo minėtas „Caritas“ draugijos 30 metų sukaktis, nustebino piligrimas Petras, iš Mosėdžio kilęs nūnai Vilniuje gyvenantis smalsus ir Vaižgantą mylintis vyras sužinojęs apie mūsų iškilmę autobusu atkeliavo iš sostinės. Jis buvo pakviestas prie pakermošio stalo. Šventas žmogus, pavyzdys tiems parapijiečiams, kurie nors galėjo didžiojoje parapijos šventėje nedalyvavo, neišsirangė.

Tai buvo dar vienas jubiliejinių Vaižganto metų šventimo Svėdasų krašte – „Vaižgantiados 2019“ renginys. Rugpjūčio 10 – ąją Vaižgantas prisimintas jo krikštatėvio a. Žvirblio kiemelyje Butėnuose, Žaliojoje, rugsėjo 8 – ąją minint Tautos dieną ir Vaižganto gimtadienį atidengta atminties lenta dr. Jonui Basanavičiui, tautos patriarchas čia lankėsi, Taurakalnį kasinėjo ir krašto praeitį tyrinėjo 1910 metų vasarą. Lapkričio 2 – ąją numatomas buvusio Kunigiškių kan. J. Tumo – Vaižganto vardo šaulių būrio vado, partizano Alberto Nakučio – Viesulo ir jo vyrų žūties 70 metų paminėjimas.

The post Raimondas Guobis. Savo temperamentą mes paveldėjome iš svėdasiškių… appeared first on Voruta.

Laiko dulkės baigia užkloti prisiminimus apie tai, kad šios vietos buvo kunigo, visuomenininko Antano Vebeliūno tėviškė

$
0
0

Dr. Virginija Elena BORTKEVIČIENĖ, dr. med. Juozas PRASAUSKAS, www.voruta.lt

Laikas – pati didžiausia brangenybė, tačiau tekėdamas jis keičia aplinką, žmones, kaip didžiulė šluota išvalo prisiminimus. Laikas atima žmones, kurie buvo brangūs, mylimi, svarbūs….

Užnemunėje, Vilkaviškio rajone, Kybartų seniūnijoje yra labai sena gyvenvietė, kuri įsikūrusi vos 3 km nuo Širvintos ir Šeimenos santakos ir Žaliosios gyvenvietės – tai Šūklių kaimas. Laiko dulkės baigia užkloti prisiminimus apie tai, kad šios vietos buvo kunigo, visuomenininko Antano Vebeliūno tėviškė.

Antanas Vebeliūnas gimė 1892 m. lapkričio 5 d. pasiturinčių ūkininkų Juozo Vebeliūno ir Viktorijos Prasauskaitės Vebeliūnienės šeimoje. Šeimoje augo dar vienas sūnus Juozas Vebeliūnas gimęs 1899 m., kuris baigė Najamiesčio dvimečius mokytojų kursus.

A. Vebeliūnas mokslus pradėjo Žaliosios pradžios mokykloje. 1907 m. įstojo Vilkaviškio privačią gimnaziją (su valstybine teise ), kurią 1911 m. sėkmingai baigė. Tais pačiais metais pradėjo mokytis Seinų kunigų seminarijoje. Vėliau mokėsi Petrapilio seminarijoje . 1916 m. gegužės 8 d. įšventintas į kunigus ir tuoj pat įstoja mokytis į Petrapilio dvasinę akademiją. Prasidėjus 1917 metų revoliucijai, A. Vebeliūnas pradeda vikarauti Vilianuose (Latvijoje).1918 m. grįžo į Lietuvą ir dirbo vikaru Plokščiuose, Šakių rajone. Prelatas S. Olekas pakvietė jį dirbti į Kudirkos Naumiestį ir nuo 1919 m. dirbo vikaru Kudirkos Naumiestyje. Vėliau vikaravo Miroslave, Alytaus rajone. Nuo 1927 m. dirbo klebonu ir progimnazijos kapelionu Veiveriuose. 1928 m. klebonu ,o nuo 1930 m paskiriamas dekanu Šakiuose. 1933 m klebonas Pajavonyje Vilkaviškio rajone ir Bartninkų dekanas. Kiek vėliau dirbo Sintautuose Šakių rajone juose išdirbo dešimt metų, čia pirmą kartą aptvėrė Sintautų kapines ir inicijavo misija, joms atminti šventoriuje pastatė kryžių.

Vokiečių okupacijos metais Sintautai stipriai nukentėjo. 1942 m. hitlerininkai net pareikalavo atiduoti visus trys bažnyčios varpus, bet klebono ir kitų tikinčiųjų dėka jie buvo paslėpti ir tik 1954 m. du buvo rasti šventoriuje po žeme, o trečias Žvirgždaičiuose. Besitraukiant vokiečiams, frontas ties Sintautais laikėsi dvi savaites, o 1944 m. rugpjūčio 13 d. jų artilerija padegė bažnyčią. Klebonas Antanas Vebeliūnas apsistojo Veršių kaime, o Šv. Mišias aukodavo Rūgių kaimo koplyčioje.

Karo metu nukentėjo nemaža ūkininkų sodybų. Pokario metais į Sibirą buvo ištremta daug gyventojų. Apylinkėse iki 1950 metų aktyviai reiškėsi rezistencinis pasipriešinimas.

1947 m. Antanas Vebeliūnas paskirtas dirbti Bagotojoje. Tuo metu sovietų valdžia vedė atntibažnytinę politiką, kurios idėjinis pagrindas buvo diegti komunistinę ideologiją, negatyviai traktuojant religiją, o tai darė didžiulę įtaką kiekvieno žmogaus gyvenimui. Parapijos gyventojai pradėjo mažiau lankytis bažnyčioje, girtuokliavo. Klebonas tai matė, būdavo skaudu, kai per gedulingus pietūs žmonės imdavo dainuoti. A. Vebeliūnas tiems pokyčiams neliko abejingas – kiek leido jėgos švietė savo parapijiečius. Bažnyčios padėtis buvo labai sunki. Buvo suimta daug kunigų. Jau po antrojo pasaulinio karo Bagotosios miškuose aktyviai reiškėsi lietuviai partizanai. 1946 – 1947 m. jiems pavyko likviduoti  kelis “sovietinius aktyvistus”.

Matyt dėl to, kleboną pastoviai  sekdavo sovietiniai pareigūnai, stribai. Kadangi klebonas tiek su tikinčiaisiais, tiek su jį sekusiais sovietiniais pareigūnais buvo labai tėviškas, malonus, nuoširdus, paprastas, draugiškas ir demokratiškas, jam pavyko išvengti sovietinio arešto.

Tuo laiku sovietai pradėjo uždarinėti bažnyčias ir A. Vebeliūnas perkeliamas altarista į Griškabūdį.

1953 m.paskiriamas dirbti į Kauną – pradžioje klebonavo Aleksoto parapijoje, o vėliau perkeliamas į A. Panemunę. Apie tą laiką ėjo Bažnytinio tribunolo teisėjo pareigas..

1960 m kovo 25 d. atkeltas į Ąžuolų Būdą. Čia jis kebonavo beveik dvidešimt metų. Antanas Vebeliūnas rūpinosi parapijiečių dvasiniais reikalais, tačiau dirbant šioje bažnyčioje, daug rūpesčių jam sukėlė materialinė bažnyčios padėtis. Anot pačio Antano Vebeliūno. Iki 1966 m. jokie bažnyčios remontai nebuvo daromi. Vadovaujant A. Vebeliūnui, bažnyčios stogą perklojo skiedromis, bokštą apskardino. Vėliau pasirūpino varpu, kurį padovanojo A. Panemunės klebonas kun. Andrius Gustaitis.. Pertvarkyta elektra, iš vidaus lentelėmis iškalta bažnyčia, padaryti visi suolai bažnyčioje, aptvertas šventorius, išdažyta bažnyčia iš vidaus ir iš lauko, įsigyti „Kryžiaus keliai“. Kadangi jo brolis gyveno Amerikoje ir, paprašytas, materialiai rėmė bažnyčią jo dėka įsigyti beveik visi liturginiai drabužiai, žvakidės ir kt..  Manoma, kad A. Vebeliūno rūpesčiu iš Petrašiunų bažnyčios Kaune gautas šoninis Ąžuolų Būdos bažnyčios altorius, Šv. Antano statula, Nukryžiuotojo figūra ir dar dvi klausyklos.

1973 metais Niujorke buvo įspūdingai minimos Lietuvos sostinės Vilniaus 650 tosios metinės, kuriose dalyvavo ir Antanas Vebeliūnas. Apie tai rašė Dirva – tautinės minties lietuvių laikraštis 1973 metais lapkričio 7 d.

 1979 m. Antanas Vebeliūnas mirė. Kaip teigia šaltiniai jis  palaidotas Ąžuolų Būdos bažnyčios šventoriuje, tačiau kaip atvykome į Ąžuolų Būdos Šv. Antano Paduviečio bažnyčios šventorių (bažnyčia stovi Didžiųjų Zariškių kaime, šalia Ąžuolų Būdos, 6 km į pietryčius nuo Kazlų Rūdos,) klebono kapo neradome.Tada atvykome į Ąžuolų Rūdos kapines ir žmonėms padedant, suradome kun. Klebono Antano Vebeliūno kapą.

 Visus nuveiktus klebono Antano Vebeliūno darbus sunku išvardinti, tačiau Ąžuolų Būdos žmonės Antaną Vebeliūną prisimindavo, ne tik kaip gerą kunigą, bet kaip nuostabų žmogų, kuris padėdavo tikintiesiams ne tik bažnytiniuose reikaluose, bet ir gyvenime sunkiose situacijose

Kun. Klebonas Antanas Vebeliūnas neužmirštas ir šiandien, jo kapas sutvarkytas žydi gėlės…

Literatūra:

  1. Kviklys Bronius Mūsų Lietuva III t. Vilnius “Mintis” 1991 ;
  2. Plioraitis Ignas Ąžuolų Būdos parapija, Kazlų Rūda 2007
  3. Visuotinė Lietuvių Enciklopedija II t. Mokslo ir Enciklopedijų leidybos institutas Vilnius, 2002.

 

The post Laiko dulkės baigia užkloti prisiminimus apie tai, kad šios vietos buvo kunigo, visuomenininko Antano Vebeliūno tėviškė appeared first on Voruta.

Trakuose svečiavosi Šv. Jono broliai

$
0
0

Šv. Jono broliai iš Šiaurės Europos regiono meldėsi Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje

Sausio 8 d. popietę Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje sulaukta svečių iš užsienio. Vidudienį prie stebuklingojo Trakų Dievo Motinos, Lietuvos Globėjos, paveikslo meldėsi per 30 Šv. Jono kongregacijos brolių, atvykusių iš D. Britanijos (Londonas), Nyderlandų (Haga, Ultrechtas), Belgijos (Briuselis, Baneuksas), Austrijos (Viena), ir, žinoma, Lietuvos (Vilnius).

 

Šv. Jono broliai – tai vienuolių bendruomenė, siekianti gyventi ir kontempliatyvų, ir apaštališką gyvenimą, sekdama mylimojo Jėzaus mokinio apaštalo bei evangelisto Jono pavyzdžiu. Ši bend­ruomenė Katalikų Bažnyčioje įkurta tik 1975 m. dominikonų vienuolio tėvo Marie-Dominique Philippe OP. Šv. Jono kongregacija išplito Šiaurės ir Pietų Europoje, Afrikoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje bei Azijoje.
Šv. Jono kongregacijos vienuolynas Vilniuje įkurtas 1993 m. arkivyskupo metropolito Aud­rio Juozo Bačkio prašymu. Iš pradžių atvykę vienuoliai dėstė Vilniaus kunigų seminarijoje. Dabar veda rekolekcijas, skaito įvairias paskaitas, rengia stovyklas ir susitikimų dienas šeimoms, organizuoja renginius jaunimui (vienuolyne veikia krikščioniški studentų namai), savo vienuolyne priima norinčius tylos rekolekcijų. Senuosiuose Trakuose, Viešpaties Apreiškimo vienuolyne, įsikūrusios Šv. Jono Apaštalinės seserys.
Kas dvejus metus Šv. Jono broliai (dauguma jų yra ir kunigai) iš Šiaurės Europos regiono susirenka kartu, kad pabendrautų vieni su kitais, drauge melstųsi, studijuotų. Taip pirmadienį, sausio 6 d., Lietuvoje susirinko 45 Šv. Jono broliai. Trečiadienį, sausio 8 d., jie aplankė Trakų Dievo Motinos šventovę, čia meldėsi, buvo aukojamos šv. Mišios. Jų viešnagė Lietuvoje truks iki šiandien, sausio 10 d.

Jolanta ZAKAREVIČIŪTĖ
Autorės nuotr.

The post Trakuose svečiavosi Šv. Jono broliai appeared first on Voruta.


Kun. Algimantas Keina: „Kiekvienas kunigas turi tvirtai stovėti ant dviejų pagrindinių polių – Dievo ir Tėvynės“

$
0
0

Profesorės Onos Voverienės žodis. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

Zigmas TAMAKAUSKAS, Kudirkaičių organizacijos Garbės narys, Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus Švietimo komiteto pirmininkas, Kaunas, www.voruta.lt 

Prieš septynerius metus –  sausio 16 dieną  Vilniuje  į Viešpaties namus iškeliavo  daug kam žinomas blaivaus gyvenimo būdo skleidėjas, didelis Lietuvos patriotas ir tikinčiųjų  teisių gynėjas kunigas Algimantas Keina. Ta proga mokytojos Ritos Lingvenytės ir blaivystės sąjūdžio aktyvisto Vytauto Uogelės iniciatyva Vilniaus jaukioje vidaus  barokinio stiliaus Šv. Kryžiaus bažnyčioje už jo sielą buvo aukotos šv. Mišios.  Jų metu buvo prisimintas ir kunigo dvasinis mokytojas arkivyskupas Julijonas Steponavičius,  išsaugojęs atgautos Vilniaus Katedros lietuvišką dvasią.

Kun. Algimantas Keina. lt.wikipedia.org nuotr.

       Kunigas Algimantas Keina savo tikėjimo bei savo tėvynės meilės  pradmenis gavo augdamas daugiavaikėje religingoje ir  patriotinę nuostatą turėjusioje Marcelės ir Vytauto Keinų šeimoje. Tėvams ne kartą teko patirti Vilniaus kraštą okupavusių lenkų valdžios  skriaudas,  polonizavimo priemonių rykščių skaudulius, lietuviško žodžio niekinimą.   Algimanto  išaugusius  jaunystės    idealizmo sparnus tvirtino  patarnavimas   Daugėliškio    parapijos  bažnyčioje  šv. Mišioms ir  tuometinio šios bažnyčios kunigo Julijono Steponavičiaus, vėliau tapusiu garbingu Vilniaus arkivyskupu, gyvas sielovadinės veiklos pavyzdys, spinduliavęs tikėjimo ir patriotizmo dvasia. Ši dvasia gal ir nulėmė jaunojo Algimanto pasirinkimą būti kunigu. Baigęs 1955 metais Ignalinos vidurinę mokyklą, jis tais pačiais metais įstojo į Kauno kunigų seminariją. Nugalėjęs sovietinės valdžios  daromas kliūtis, kunigystę pasiekė 1962 metais. Kunigu jį įšventino vyskupas Petras Maželis.

Minėjimo dalyvių grupė. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

       Įšventintas kunigu Algimantas Keina darbavosi Naujosios Vilnios, Reškutėnų, Paringio, Valkininkų, Vilniaus, Kauno, Kavarsko, Uliūnų, Ėriškių parapijose. Ypač šiltai jo kunigavimą prisimena valkininkiečiai.  Valkininkų parapijos žmonėms kunigas A. Keina tarnavo 23 metus.  Čia jis ne tik nuoširdžiai bendravo su vietos žmonėmis, gydė jų dvasines žaizdas, bet ir sunkiomis sovietinės okupacijos sąlygomis sugebėjo suremontuoti bei restauruoti miestelio parapijos Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią, rengė vaikus Pirmajai Komunijai, rūpinosi jų katekizacija.  Tai ne kartą  tvirtino  ir pats kunigas: „Daug šviesių ir gražių akimirkų per 23 tarnystės metus patyriau Valkininkuose – šiame nuostabiame Dzūkijos kampelyje. Čia sutikau daugybę uolių, giliai tikinčių parapijiečių. Drauge su jais pavyko suremontuoti ir atnaujinti bažnyčią…“

         Būdamas Valkininkuose Algimantas Keina  trejus metus dalyvavo Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komiteto veikloje. Teikė medžiagą legendinei, „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikai“, slapta ją platino. Jis dažnai  per pamokslus primindavo: Kiekvienas kunigas turi tvirtai stovėti ant dviejų pagrindinių polių  – Dievo ir Tėvynės.  Dėl to sovietinio saugumo jis buvo persekiotas, ne kartą jo namuose buvo daromos kratos.

       Tarnaudamas savo parapijiečiams Valkininkuose, sulaukė ir Lietuvos atgimimo sąjūdžio.  Kaip ištikimą Bažnyčios ir savo Tėvynės sūnų, Vilniaus arkivyskupas Julijonas Steponavičius kunigą Algimantą Keiną pasikvietė tarnystei į Vilnių. Jis buvo paskirtas vadovauti Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčios parapijai. Mirus arkivyskupui J. Steponavičiui,  dėl kilusių intrigų išvyko  į Kauną tarnauti Šv. Kryžiaus (Karmelitų) parapijos tikintiesiems.  Čia prasidėjo ir mūsų pažintis  bei  bendradarbiavimas su šiuo garbingu kunigu. Prisimename jį kaip aktyvų, visada gražių sumanymų turėjusį, Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus tarybos narį, kaip vieną iš vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės sąjūdžio vadovų, Lietuvos dvasinio atgimimo puoselėtoją.

Lietuvai pagražinti draugijos valdybos pirmininkas Juozas Dingelis. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

Kunigą Algimantą labai gerbė ir mylėjo mokyklinis jaunimas. Jį buvo išsirinkusi savo dvasios vadu iškilios mokytojos Angelės Šiaurienės įkurta Respublikos moksleivių Kudirkaičių organizacija. Man būnant Kauno savivaldybės tarybos Švietimo komiteto nariu ir Pilietybės komisijos pirmininku drauge rūpinomės tautinės savimonės daiginimu, dr. Vinco Kudirkos dvasios gyvumu. Stengėmės, kad mokiniai jaustų savo tautinę savigarbą, pareigą, kad geriau domėtųsi Lietuvos istorijos puslapiais, savo šaknimis, savo dvasinės ir materialinės kultūros lobiais, savo namų aplinka, mūsų tautos herojiškomis kovomis dėl laisvės. Rūpinomės, kad Lietuvos himnas mokyklose būtų giedamas ne tik per oficialias šventes, bet ir prasidedant kiekvienai savaitei prieš pamokas, kad jis būtų giedamas ne tik lūpomis, bet svarbiausiai – širdimi. Lankėme kartu miesto mokyklas, rengėme jose dvasinio patriotinio ugdymo atviras pamokas.

     Aukojant kunigui A. Keinai šv. Mišias Karmelitų bažnyčioje, sekmadieniais visada sugužėdavo daug jaunimo.  Sekmadieninėse  Mišiose aktyviai dalyvaudavo Kudirkaičių organizacijos vadovė mokytoja Angelė Šiaurienė, Kudirkaičių organizacijos mokinių pulkas. Kudirkaičiai dalyvaudavo ir Švč. Sakramento adoracijose, religinėse procesijose. Kunigas Algimantas Keina būdavo kviečiamas dalyvauti Kudirkaičių įvairiuose renginiuose, vasaros stovyklose, kaip šios organizacijos dvasios vadas, palaimindavo naujai įstojusių į Kudirkaičių organizaciją narių priesaiką.

     Kauniečiai prisimena ir kunigo A. Keinos aukotas šv. Mišias Kauno Senosiose kapinėse prie paminklo „Žuvome dėl Tėvynės“ Vėlinių išvakarėse – Visų Šventųjų vakarą, tą nuostabų dvasinio suartėjimo vakarą, gyvai prisimenant mirusius savo artimuosius, žuvusius dėl Lietuvos  laisvės didvyrius. Deja, dabar šios tradicijos lyg nebeliko…  Stengiasi ją tęsti savo iniciatyva Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyrius, bet trūksta svarbiausio akcento – šv. Mišių.  Tai galėtų  vėl atlikti   artimiausiai esančios  Šv. Kryžiaus  (Karmelitų) bažnyčios parapijos  kunigai. Nerodo jokios iniciatyvos  organizuoti ar nors dalyvauti    šiame mirusiųjų prisiminimų vakare ir miesto savivaldybė,  jos vadovybė.

        Kunigas Algimantas Keina, kaip ir a. a. monsinjoras Alfonsas Svarinskas, buvo tikras Bažnyčios karys, didelis Lietuvos patriotas, savo gyvenimo veikla paliudijęs  bekompromisį Tikėjimą ir savo Tėvynės meilę, skaudžiai pergyvenęs dėl egzistuojančios neteisybės, prisitaikėliškumo, besibraunančio kosmopolitinio liberalizmo  bei melo apraiškų. Jis, kaip ir monsinjoras A. Svarinskas, rūpinosi Lietuvos gyvybingumo išsaugojimu, Kristaus tikėjimo ir tautinės dvasios sklaida. Nuo pat Atgimimo pradžios jis, kaip darbščioji bitelė,  kūrė bažnytinio bei visuomeninio gyvenimo, svarbesnių Lietuvos įvykių vaizdo metraščių korį. Vaizde įamžino ir ne vieną moksleivių Kudirkaičių organizacijos renginį. Svarbu, kad ši gausi jo filmuota dokumentinė medžiaga išliktų, kad ji atliktų  mūsų gyvenimo istorijos tarpsnio  pažintinio šaltinio vaidmenį. To ir siekė pats filmavimo autorius.

Kalba kun. A. Keiną slaugiusi medikė Viktorija Bieliauskaitė. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

       Deja, kunigas Algimantas Keina  turėjo palikti Kauną. Dėl to jis labai pergyveno. Gailėjome jo ir mes, matę jo gražius nuveiktus darbus.  Jį gerai pažinojęs kunigas A. Bulota teigė, kad  šis kunigas ne tik man, bet ir daugeliui mano pažįstamų kunigų buvo pašaukimo į kunigystę pavyzdys.  Tačiau esančioms juodosioms pakampių jėgoms  tas jo principingas pavyzdys neįtiko. Internetiniuose puslapiuose  ar kai kuriuose laikraščiuose kartais pasirodydavo pagiežingi straipsniai, puolantys  jo  principingus veiksmus, siekusius blaivumo, mūsų tautos dorybingų galių išsaugojimo. Algimanto Keinos, kaip žmogaus ir kunigo teigiamas savybes, jo geranorišką visuomeniškumą apibūdinome savo Kudirkaičių ir Varpininkų organizacijų vardu rašytame 2007 m. rugsėjo mėn. laiške, adresuotame tuometiniam Panevėžio vyskupui Jonui Kauneckui. Malonu, kad tada iš vyskupijos kanclerio kunigo dr. Roberto Pukenio gavome mūsų teiginiams pritariantį  atsakymą.

        Nuo 2008 metų, pablogėjus sveikatai, kunigas Algimantas Keina apsigyveno Vilniuje. Garsėjusio savo nuoširdumu ir atjauta vyskupo Juozo Tunaičio rūpesčio  dėka jam buvo paskirtas gyvenamasis būstas. Kiek galėdamas dalyvavo Lietuvos Sąjūdžio veikloje, talkino Šv. Onos, o vėliau – Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčiose, lankė ligonius, rūpinosi jų dvasiniais reikalais. Jo atidų gerumą teko patirti ir man po sunkios operacijos gulint VUL Santaros klinikoje.

         Po minėtų Mišių bažnyčios konferencijų salėje įvyko kunigo Algimanto Keinos minėjimas.  Pradžioje, pagerbiant šviesų kunigo A. Keinos ir kitų Lietuvos  laivės kovotojų atminimą,  buvo sugiedotas Lietuvos himnas.

Mokytojos Ritos Lingvenytės kalba. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

       Lietuvybės saugotojos Šalčininkų krašte mokytojos Jovitos Niūnevaitės – Lesienės  parašytą pranešimą „Kunigo Algimanto Keinos  gyvenimas  ir veikla“ perskaitė  į minėjimą atvykusi jos kolegė Rasa Križinauskaitė.  Savo gražiais prisiminimais apie iškilųjį kunigą    pasidalijo  iš jo buvusios Valkininkų parapijos atvykę parapijiečių atstovai, pažymėję  jo   buvusį patriotizmą, visuomeniškumą, principingą pareigingumą, ištikimybę , pamaldumą ir nuoširdumą.

        Kalbėjusi  profesorė Ona Voverienė prisipažino, kad kunigas Algimantas Keina bei monsinjoras Alfonsas Svarinskas buvo tarp tų žmonių, kurie gyvu savo gyvenimo ir veiklos pavyzdžiu ją įkvėpė žengti lietuvybės saugojimo ir platinimo keliu.

      Daug gražių žodžių kunigui Algimantui Keinai skyrė emocionaliai  kalbėjusi buvusi Utenos gimnazijos direktoriaus pavaduotoja, Rytų Lietuvoje visą gyvenimą praleidusi mokytoja Birutė Raginytė-Žemaitienė, 2013 metais savo iniciatyva Vilniuje  viena surinkusi daugiau nei du tūkstančius Prezidentei Daliai Grybauskaitei adresuotų piliečių parašų prieš dvikalbių viešųjų užrašų įteisinimą Lietuvoje.

        Savo gausių prisiminimų virtine, gerai pažinojusi kunigą  A. Keiną, pasidalijo ir Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Ratautienė.

        Lietuvai pagražinti draugijos valdybos pirmininkas Juozas Dingelis savo prisiminimų kalboje ypač pažymėjo kunigo A. Keinos principingą, kaip kunigo bei  savo tėvynės mylėtojo, pareigingumą ir blaivybės sklaidą, kurių   kartais nesuprasdavę  ar neįvertindavę  net  Bažnyčios vadovybė ir kai kurie kunigai.

Kovotojos už lietuvybę Rytų Lietuvoje mokytojos Birutės Raginytės- Žemaitienės žodis. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

        Priekaištų buvusiai   Bažnyčios  vadovybei dėl kunigo Algimanto Keinos  tinkamo  neįvertinimo  pasakė kalbėjusi susirgusį  kunigą slaugiusi medikė Viktorija Bieliauskaitė.  Ji taip pat kalbėjo apie jo testamentinį palikimą,  jo paliktą  gausų  vaizdajuosčių  archyvą,  klausdama – kur  ir kieno rankose  jis dabar yra.

        Į kai kuriuos iškilusius klausimus atsakė su kunigu Algimantu Keina ilgai bendravusi antisovietinio pogrindžio dalyvė, „LKB Kronikos“ platintoja ir tuomet leisto nelegalaus laikraščio „Laimės žiburys“ redaktorė mokytoja Rita Lingvenytė.

      Dar kiti kalbėjusieji savo gražius jausmus kunigui A. Keinai išreiškė poezijos posmais.

       Minėjimas baigėsi  Mildos  Andriulienės  vadovaujamo vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivystės sąjūdžio  ansamblio „Giedra“ darniais balsais  padainuotomis  patriotinėmis lietuviškomis dainomis.

         Prisiminėme   kunigo Algimanto Keinos veiklą taikliai apibūdinusio buvusio Telšių vyskupo dr. Jono Borutos pasakytus žodžius: kunigas Algimantas tapo gražiu kunigystės liudytoju, kuris net ir tamsiausių negandų metais drįso atviru žodžiu liudyti tiesą, stiprinti tikėjimą ir viltį tūkstančiams nuo okupacinės priespaudos kenčiančių tautiečių. Esame dėkingi Dievui, kad šioje žemiškoje kelionėje turėjome laimę sutikti tokį garbingą dvasininką, ištikimai kovojusį už Bažnyčios ir žmonių idealus.

 

Dainuoja folklorinio ansamblio „Giedra“ dainininkai. Nuotraukų autorė – Aldona Grigaitienė

        Kunigo Algimanto Keinos minėjimo susirinkimas,  gražiai vadovaujamas  Vytauto  Uogelės, baigėsi.  Mintimis nukeliavome į Naujojo Daugėliškio Šv. Joakimo ir Onos bažnyčios šventorių, kuriame ilsisi  garbingojo kunigo Algimanto kūnas. Jo atminimas   gyvas mūsų širdyse.

 

The post Kun. Algimantas Keina: „Kiekvienas kunigas turi tvirtai stovėti ant dviejų pagrindinių polių – Dievo ir Tėvynės“ appeared first on Voruta.

Prelatui dr. Jurgiui Šarauskui -75-eri

$
0
0

Prelatas Jurgis Šarauskas. Nuotraukos iš asmeninio autorių archyvo

Mantas MASIOKAS ir Rima BALČIUVIENĖ, www.voruta.lt

Valstybę kuria žmonės – tie, kurie supranta laisvės vertę ir kainą;  tie, kurie, pasak anglų rašytojo ir moralisto Samuelio Smailso, nieko neturi pasaulyje ir yra tik dori, vis dėlto jie yra „tokie galingi savo doroje kaip nė vienas karalius savo valstybėje“, o kasdieniais darbais geba liudyti ištikimybę tautai ir Dievui. Todėl minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-metį kartu su  didžiaisiais politikais dera prisiminti asmenis, padėjusius Lietuvai, sustiprintai  Dievo Bažnyčios, keltis iš komunizmo priespaudos. Vienas iš  tokių, kuriam tikėjimas leido suvokti gyvenimo tikslus ir skatino veikti– lietuvių išeivijos prelatas dr. Jurgis Šarauskas.

Jurgis Šarauskas į šį pasaulį atėjo baigiant liepsnoti karo audroms – 1945 metų balandžio 2 dieną. Jo tėvai – Stasys Šarauskas ir Marija Lučinskaitė. Jonavos geležinkelio stoties viršininkas Stasys Šarauskas su Marija Lučinskaitę 1940 m. rugsėjo 4 d. Kulautuvos bažnyčioje priimė Santuokos sakramentą, juos sutuokė kun. Antanas Sekliuckas. Pergyveno didžias Lietuvos kančias – nežinomą rytojų, didžiuosius trėmimus, karo audras, o kai jau baugino grįžtantis raudonasis maras – su skaudančia širdimi teko palikti namus ir bėgti. Rusams artėjant link Vilniaus, teko kariniu traukiniu vykstančiu į Lenkiją, pasislėpus po sovietinės armijos tanku pasitraukti į vakarus. Įlipti į traukinį nebuvo paprasta – sovietų kareivis, latvis, tik dėl to, kad buvo sušalęs ir alkanas, leidosi įkalbamas kai motina pasiūlė maisto ir angliškų cigarečių. Pokario metais blaškėsi ir pateko į pabėgėlių stovyklą Rebdorfe (Vokietija), mažam kaimelyje netoli Ansbacho, kur 1945 metų balandžio 2 d. į gyvenimą pasibeldė pirmasis Šarauskų sūnus – Jurgis. Karas netrukus baigėsi ir dar 5 metus Šarauskų šeima gyveno pabėgėlių stovykloje. Pabėgėliais rūpinosi vietos kunigai. Jie buvo išsilavinę, kilę iš Rytų Europos, daugelis kalbėjo keletu kalbų. Jie Šarauskams ir kitiems padėjo tvarkant dokumentus, ieškant kitose šalyse gyvenamos vietos. Matydamas tokią kilnią kunigų tarnystę, pasiaukojimą dėl kitų, Jurgio širdyje brendo pašaukimo kunigystei grūdas. Ypatingas momentas, kurį prisimena kun. Jurgis, – karo nuniokotoje Niurnbergo bažnyčioje pro kiaurą stogą sklindanti saulės šviesa ir link jos apeigų metu kylantys smilkalų dūmai – sustiprino jo siekį tapti kunigu.

Tačiau šeimos odisėja tęsėsi toliau: jie neliko Vokietijoje, 1950 m. pasiekė Ameriką ir apsistojo Čikagoje. Čia susitelkė didelė lietuvių diaspora, kurios šviesioji dalis suvokė būtinybę išsaugoti išeivijoje lietuvybę pirmiausia puoselėjant kalbą ir tradicijas. Šarauskų šeimoje buvo kalbama tik lietuvių kalba, laikomasi lietuviškų papročių. Šarauskų šeima Lietuvoje buvę valstybės tarnautojai, Čikagoje įsidarbino fabrikų darbininkais, ir kaip prisimena kun. Jurgis, iš 17 dolerių pirmojo tėvelio atlyginimo gauto Amerikoje – 6 dolerius pasiuntė į Lietuvoje gyvenančiai seseriai. Amerikoje gimė kunigo Jurgio sesuo Lina (g.1950) ir brolis Arūnas (1951-2002). Tokioje dvasingoje, gyvą žodį besistengiančioje išlaikyti lietuvių šeimoje augo trys Šarauskų atžalos: Jurgis, Lina ir Artūras. Jurgis žinodamas savo gyvenimo tikslą nuosekliai jam rengėsi: mokėsi Čikagos Quigle (Quigley South) paruošiamojoje (4 metus) ir  Niles kolegijos (2 metus) seminarijoje, tęsė studijas Mundelein seminarijoje (University St. Mary of the Lake, Mundelein, Illinois) įgijo filosofijos ir teologijos bakalauro bei teologijos magistro laipsnius.Pašaukimo ieškojimo stotelėje, būdamas diakonu, įstoja ir baigia Ilinojaus technologijos instituto viešojo administravimo magistro studijas. Diakono tarnystėje darbavosi šv. Irenėjaus Park Forest parapijoje ir dirbo Čikagos miesto viešojo administravimo, priežiūros ir vadybos skyriuje. Pasižymėjęs kaip puikus administratorius miesto vadyboje Floridos Browargo kolegijoje mokė studentus miesto administravimo vadybos, diakono tarnystę tuomet vykdė šv. Mauriso parapijoje, Fort Lauderdale, Florida. Sugrįžęs į Čikagą pastoracijos darbuose padėjo šv. Kristoforo parapijoje, Midlowfeen, IL.

Kunigas Jurgis Šarauskas. Nuotraukos iš asmeninio autorių archyvo

1973 m. gegužės 9 d. Čikagos arkivyskupo kardinolo John CodyMundelein seminarijos bažnyčioje įšventintas kunigu. Pirmąsias šv. Mišias aukojo šv. Kristoforo bažnyčioje, kurioje dar prieš kunigystės šventimus tarnavo diakonu ir pasižymėjo kaip puikus įvairių veiklų organizatorius bei palaikytojas.1973 m. Jurgis Janušaitis, aktyvus JAV Lietuvių bendruomenės narys, „NAUJIENOS, CHICAGO“ rašė: „Pažymėtina, kad Jurgis Šarauskas praėjo įvairias gyvenimo audras. Nuo mažens buvo linkęs į kunigystę, seminarijoje pakėlė ypatingai griežtą režimą su dideliu kantrumu. Vėliau, jau diakonu būdamas, išgyveno didžio bandymo laikotarpį, blaškėsi pasauliečių gyvenimo sūkuriuose, bandė kitus kelius, tačiau sugrįžo į kunigystės kelią.“

1976 m. Mundelein seminarijoje apsigynė teologijos licenciato laipsnį, o 1979 m. – Northwestern universitete –  daktaro laipsnį.

Kunigas Jurgis Šarauskas 1973 – 1979 metais dirbo vikaru šv. Atanazijaus parapijoje, Evanstone, IL. 1977 m.vasario 23 d. išeivijos laikraštyje „Draugas“ išspausdinamas kun. dr. Kęstučio Trimako straipsnis „Vis labiau jį matom savo tarpe“, kuriame džiaugiamasi jaunojo kunigo veikla: „Mes didžiuojamės kiekvienu kunigu, besijungiančiu į išeivijos viešąjį gyvenimą. Vis dažniau savo tarpe matome jaunąjį kunigą Jurgį Šarauską. <…> jis yra Lipniūno moksleivių ateitininkų kuopos dvasios vadas, jų stovyklų kasmetinis kapelionas, Čikagos studentų ateitininkų sąjungos centro valdybos narys ir dvasios vadas. Paskutiniu metujį vis dažniau matome aktyviai dalyvaujant ir kitomis progomis: katalikų vadovų pasitarime pašaukimų reikalu, Amerikos lietuvių kunigų vienybės suvažiavimuose. Evanstono šv. Atanazijaus parapijoje jis koordinuoja jaunimo katechizaciją, dėsto Garret evangelinėje metodistų seminarijoje. Įsigijęs valdžios administracijos mokslų magistro laipsnį Technologijos institute dar toliau gilinasi organizavimo studijose Northwestern universitete. 1976 m. Evanstono burmistro rekomenduojamas buvo pakviestas eiti miesto komisionieriaus pareigas, prižiūrėti civilines tarnybas. Kun. Šarauskas jaučiasi traukiamas tiek lietuvių, tiek amerikiečių. Iš tiesų jis tai traukai ne tik pasiduoda, bet tiesiog ją iššaukia. Reikia tikėtis, kad ateityje jis galės dar daugiau laiko, energijos ir talento atiduoti išeivijos lietuvių naudai.“ Atrodo, kad kun. Kęstučio Trimako prognozės Jurgiui Šarauskui pildėsi:  1979-1980 m. jis dirbo Švč. Jėzaus Širdies parapijoje, Hubbard Woods;  1980-1982 m. – Šv. Pranciškaus Ksavero parapijoje, LaGrange; 1982-1983 m.  – Šventosios Dvasios parapijoje South Holland.

Puikiai suprasdamas JAV politikos subtilybes, kunigas Jurgis dalyvavo įvairiuose Amerikos politikos susirinkimuose, rengė ir organizavo demonstracijas dėl politinių kalinių, bendravo su žiniasklaida, skaitė pranešimus Čikagoje, Los Andžele ir kt.  Būdamas aktyvus Čikagos arkivyskupijos kunigas ir besirūpindamas pastoraciniais reikalais, nepamiršo ir lietuvių. Būtent jis, kun. Jurgis Šarauskas, Čikagos arkivyskupą kardinolą Joseph Bernardin supažindindavo su lietuvių situacija Čikagoje ir jam patardavo. Kad dar geriau būtų galima spręsti pastoracinius klausimus lietuvių parapijose, organizavo kardinolo lietuviškų bendruomenių lankymus, o didžiausiu iššūkiu tapo pirmosios Amerikos vyskupų delegacijos vizitas į Lietuvą, kuriam įvykti kun. Jurgis dėjo daug pastangų. Tokiai veiklai tikriausiai skatino suvokimas, kaip sakė prof. A. Liaugminas, kad „Tautybė, kaip židinio ugnis, nekurstoma gęsta, o ypač dabar, kai didelė tautos dalis liko išblaškyta po viso pasaulio kraštus, kai neteko gyvojo ryšio su pačiu tautybės židiniu“.

Nuoširdus rūpinimasis žmonėms, puikus politikos išmanydamas ir gebėjimas orientuotis sudėtingose situacijose randant jėgų ir būdų jas keisti, atvėrė kun. Jurgiui Šarauskui ne vieną galimybę tai daryti: jis buvo pakviestas į prezidento Džimo Karterio organizuojamus renginius ir posėdžius sprendžiant ne tik lietuvių emigrantų reikalus, bet ir Amerikos politikos klausimus; 1979 m. tampa pirmuoju katalikų dvasininku, JAV Baltųjų rūmų kolegijos asociacijos nariu; buvo paskirtas Baltųjų rūmų „White House Fellow“ tarnautoju kaip ypatingasis Valstybės pasekretoriaus padėjėjas Valstybės politiniams reikalams Europos ir Sovietų Sąjungos klausimais. Nuo1983-1990 m. buvo Čikagos šv. Antano parapijos administratorius-klebonas bei nuo 1984 m. sausio 28 d. vadovavo Čikagos arkivyskupijos tyrimų ir planavimo skyriui, kuriame aktyviai prisidėjo prie Čikagos arkivyskupijos pertvarkymo ir naujų padalinių kūrimo.

Su unitų arkikunigo apranga. Nuotraukos iš asmeninio autorių archyvo

Vienas ir šiandien veikiančių kunigo Jurgio Šarausko projektų, yra įsteigtoji Palaimintojo Jurgio Matulaičio misija, skirta Čikagos pietvakarių priemiesčiuose gyvenančių lietuvių sielovadai vykdyti. 1984 metais, artėjant krikščionybės Lietuvoje 600 metų sukakčiai, kartu su Šv. Kazimiero seserimis jų vadovaujamoje Marijos gimnazijoje buvo sukviestas sielovados pasitarimas. Tuometinis lietuvių sielovados Čikagos arkivyskupijoje lietuvių sielovados vadovas kun. Jurgis Šarauskas ieškojo vyskupijos turimos nuosavybės – patalpų, kurios tiktų ir pamaldoms, ir tradicinei lietuvių veiklai: lituanistinei mokyklai, renginiams, susirinkimams. Reikalai tvarkėsi vangiai, bet sklandžiai. Kadangi reikėjo ir kunigo, lietuviai jėzuitai apsiėmė būsimą naująją bažnyčią aptarnauti. Pirmuoju misijos klebonu paskirtas kunigas Leonas Zaremba SJ, kurį toms pareigoms rekomendavo tuometinis Lietuvos jėzuitų provincijolas kunigas Antanas Saulaitis SJ. Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijos parapija Lemonte įkurta 1989 gruodžio mėn. 19 d. ji šiandien yra viena iš pagrindinių ir svarbiausių lietuvių emigrantų Amerikoje susibūrimo vieta.

1990 m. JAV Vyskupų Konferencija nutarė, kad reikia įsteigti paramos organizaciją, kuri  rūpintųsi Katalikų Bažnyčios situacija griūnančioje Sovietų Sąjungoje – tokiu pirmuoju atstovu buvo paskirtas kunigas Jurgis Šarauskas. Vėliau, plečiant veiklas, buvo sukurtas Rytų Europos ir Sovietų Sąjungos šalių katalikų paramos fondas, su kasmetine nacionaline rinkliava, už kurio veiklos organizavimą ir paramos teikimą taip pat buvo paskirtas kun. Jurgis. Kaip rašė tuometinė spauda, tai buvo išskirtinai kvalifikuotas Amerikos aplinkos žmogus, paskirtas atlikti didžiausią uždavinį: teikti pagalbą Bažnyčiai Rytų Europoje ir Sovietų Sąjungoje, kur jau budo laisvės troškimas.

Sovietų ideologijos veikiama ir persekiojama Katalikų Bažnyčia buvo išgąsdinta ir silpna. Kun. dr. Jurgis Šarauskas puikiai žinodamas aplinkybes ir išmanydamas tokių veiklų organizavimo ir planavimo reikalus sudarė specialią komisiją, jungiančią daugiau kaip dvidešimtįRytų Europos valstybių vietines bažnyčias.

Kunigas Jurgis Šarauskas pasižymėjo ir kaip reikalingų aukų rinkimo organizatorius, ir jų skirstytoju ten, kur jų labiausiai reikėjo. Kunigas Jurgis uoliai ir įtaigiai darbavosi, nes Amerikos Vyskupų Konferencijos sprendimu kasmet buvo vykdomos Amerikos bažnyčiose rinkliavos  paramai gauti, pažymėtina, kad pirmoji rinkliava 1991 m. siekė 6,5 mil. JAV dolerių. O paramos labai reikėjo.

Vykdydamas Vakarų, Vidurio ir Rytų Europos regionams sielovados ir paramos darbus prie Jungtinių Valstijų Vyskupų konferencijos, siekė tose šalyse atkurti ar sukurti vietinę bažnyčią. Po intensyvaus ir drastiško krikščionių persekiojimo sovietmečiu pagrindinis kunigo J. Šarausko uždavinys buvo atlikti darbus, susijusius su kunigų ir vyskupų dvasingumo stiprinimu: suteikti jiems paguodą ir viltį, o senajai kunigų ir vyskupų kartai – nusiraminimą ir ramybę. Jauniems dvasininkams kėlė iššūkį – rasti naują krikščioniškojo tikėjimo liudijimo būdą kaip skelbti Evangeliją.

Kun. Jurgio Šarausko poliglotiniai gabumai atsiskleidė kai teko organizuoti pirmąsias JAV vyskupų oficialias delegacijų keliones į Rytų Europos šalis. Gerai mokėdamas vokiečių, rusų, lietuvių, lenkų, lotynų ir graikų kalbas nesunkiai derino kelionių reikalus, kurių jau visų nebeatmena, bet įsimintina viena iš pačių pirmųjų, į dar sovietinę Maskvą. Tai buvo pirmoji JAV Vyskupų Konferencijos tokio aukšto rango delegacija į Rytų Europos šalis. Delegacijos vadovas Čikagos arkivyskupas kardinolas Joseph Bernardin susitiko su Maskvos ir visos Rusijos patriarchu Aleksejumi II, SSRS religinių reikalų ministru, vėliau diplomatiniuose susitikimuose su SSRS užsienio reikalų, kultūros ir sveikatos ministrais.

Visų Rytų Europos bažnyčių prašymai pirmiausiai būdavo įvertinami kun. Jurgio Šarausko ir pateikiami svarstyti JAV Vyskupų Konferencijai. Dažnai kunigas Jurgis pats vykdavo į tas šalis, kurios prašė paramos, kad žinotų, kam ir kokiu tikslu bus ar yra naudojami Amerikos Vyskupų Konferencijos pinigai už kuriuos turėdavo atsiskaityti, jau su šypsena prisimena tuos nesusipratimus Rytų Europos oro uostuose ir ten praleistas ilgas laukimo valandas, kurias skirdavo maldai. Labai atsakingą veiklą Amerikos Vyskupų konferencijoje uoliai ir atsakingai vykdė daugiau kaip 13 metų.

Kas besuskaičiuos, kiek per tiek metų skirta paramos Rusijos, Lenkijos, Baltarusijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Ukrainos, Rumunijos, Albanijos katalikų ir unitų bendruomenėms. Atsiminimuose kun. Jurgis pamena svarbiausius veiklos prioritetus – nustatą tvarką, kad tik statyboms lėšos nebūtų skiriamos, bet prisimena, jog per 13 metų darbo, padarė dvi išimtis – katalikiškos spaustuvės Lietuvoje ir Albanijos katedros statyboms, kurias puikiai ir šiandien prisimena.

Daug daugiau negu finansinės paramos, kuri siekė per 75 mil. dolerių, prisikeliančioms Bažnyčioms reikėjo sielovadinio sustiprinimo. Tam labai trūko gabių ir atsidavusių dvasininkų ir pasauliečių, todėl jų rengimui Amerikos ir Romos universitetuose bei seminarijose buvo ieškoma ir skiriamos mokslo stipendijos. Pirmosios mokslų stipendijos 1993 m. skirtos Gintautui Vaitoškai ir Dovilei Macikėnaitei, Vašingtono universitete mokytis galėjo Telšių vyskupijos kunigai Antanas Lapė ir Sigitas Žilys. Vėliau prie jų prisijungė seminaristai Kęstutis Kėvalas (dabartinis Kauno arkivyskupas), kun. Žydrūnas Kulpys, ir kun. dr. Andrius Narbekovas. Tai tapo gražia tradicija, kad po kelis, ar net keliolika, studentų iš Lietuvos ir kitų šalių, naujus mokslo metus pradėdavo užsienio universitetuose. Daugybė seminaristų iš Lenkijos, Bulgarijos, Vengrijos, Jugoslavijos, Čekoslovakijos, Latvijos gavo galimybes studijuoti Romos ir Vatikano universitetuose, juose sėkmingai studijas baigti. O kur dar parama Lenkijos Katalikų Radijo atsiradimui, katalikiškų ligoninių tinklo Armenijoje atsiradimui, Prachoje įkurtieji pirmieji namai nėščiosioms moterims, ir daugybė paramos projektų Ukrainos unitų parapijoms, Baltarusijos, Rusijos, Gruzijos katalikų bendruomenėms.

1990 m. balandžio mėn. 22 d. kun. Jurgis Šarauskas priimamas į Šv. Kristaus Kapo riterių ordiną.1993 m. jam aktyviai vykdant paramos projektus ir ortodoksų šalyse, Ukrainos Graikų apeigų (unitų) metropolitas Myroslav Ivan Lubachivsky suteikė Bizantiško rito Ukrainos Katalikų bažnyčios arkikunigo titulą t.y. teisę šv. Mišias aukoti graikų apeigų ritu.

1993 m. kovo mėn. 27 d. popiežius Jonas Paulius II kunigui Jurgiui Šarauskui suteikia monsinjoro titulą, o 2003 m. – garbės prelatu.

Jurgui Šarauskui teko ir pačiam būti ataskaitinių delegacijų nariu, 1998 m. Lietuvoje lankėsi Amerikos vyskupų konferencijos New Orleano arkivyskupas Francis B. Schulte, šios delegacijos metu jau monsinjoras Jurgis Šarauskas bei Gamingo tarptautinio teologijos instituto Austrijoje direktorius dr. Michael Wald Stane apsilankė Lietuvos Katechetikos, Šeimos centruose, socialinės rūpybos profesinių studijų Carito skyriuose, kitose Vilniuje ir Kaune įsikūrusiose katalikiškose įstaigose. Vizito metu jie susipažino su šių įstaigų veikla, vykdomomis programomis, kaip įsisavinamos gaunamos iš paramos fondo lėšos, taip pat susitiko su Vilniaus arkivyskupu Audriu Juozu Bačkiu ir Kauno arkivyskupu kardinolu Vincentu Sladkevičiumi, MIC.

Norėdami atsidėkoti Amerikos Vyskupų konferencijai už pagalbą ir rūpestį skirtingų šalių bažnyčių vadovai monsinjorui Jurgiui Šarauskui suteikė savo katedrų kapitulų kanauninko titulą: 1993 m. Lenkijos Primas kardinolas Juozapas Glempas suteikė Varšuvos katedros kapituloje, 1994 m. Ukrainos unitų kardinolas Myroslav Lubachivsky, – Lvovo katedros kapituloje, 1995 m. Lenkijos arkivyskupas Vojciech Ziemba, – Seinų katedros kapituloje, 1999 m. Lenkijos unitų arkivyskupas Jan Martyniak, Przemysl katedros kapituloje, 2000 m. Lietuvoje Telšių vyskupas Antanas Vaičius, Telšių katedros kapituloje, 2001 m. Rumunijos unitų vyskupas Aleksandras Messian, Lugoj katedros kapituloje, 2003 m. Ukrainos unitų kardinolas Marian Jaworski, Lvovo katedros kapituloje, 2003 m. Baltarusijos vyskupas Wladyslaw Blin, Vitepsko katedros kapituloje.

Mons. J. Šarauskui teko rūpintis ir rengti Lietuvos delegacijos atvykimą į Ameriką. Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičiaus ir Rusijos Europinės dalies apaštališkasis administratorius arkivyskupas Tadeush Kondrusevičius vyko į Arlingtoną. Arkivyskupas buvo kviečiamas skaityti pranešimą konferencijoje „Religija postkomunistiniuose kraštuose“, taip pat lankėsi lietuvių mokymo bei socialinėse institucijose ir išeivijos lietuvių parapijose. Konferencijoje dalyvauti buvo kviečiami visi, kurie kovojo už tikėjimo laisvę Sovietų priespaudos metais. Lydimas mons. J. Šarausko, arkivyskupas Tamkevičius lankėsi JAV Vyskupų konferencijos būstinėje Vašingtone, susitiko su tikinčiaisiais lietuvių parapijose Vašingtone bei Baltimorėje, aplankė Baltimorės švč. Marijos seminariją bei universitetą, kur tuo metu mokėsi du klierikai iš Lietuvos. Čikagoje arkivyskupui buvo surengtas susitikimas su Čikagos kardinolu Francis E. George OMI. Lietuvių delegacija aplankė Mundelein kunigų seminariją, kurioje vėliau mokslus baigė ir įgijo teologijos mokslų daktaro laipsnį, kun. Gediminas Jankūnas, bei įvairias katalikų socialines institucijas. Švč. Marijos Gimimo bažnyčioje, Marquette Parke arkivyskupas Sigitas Tamkevičius aukojo šv. Mišias jose dalyvavo ir naujai išrinktasis Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Po vysk. K. Kėvalo konsekracijos. Nuotraukos iš asmeninio autorių archyvo

2004 m. liepos mėn. prelatas Jurgis Šarauskas baigė savo tarnystę JAV Vyskupų konferencijos Rytų Europos paramos fondo vadovo pareigose. 2004 m. rugsėjo mėn. 14 d. paskiriamas Švč. M. Marijos Riverside parapijos klebonu.

Išeivijos kunigas prelatas Jurgis Šarauskas, sulaukė ir daugiau pagarbos ir įvertinimo:2004 m. vasario 16 d. Lietuvos Respublikos prezidento Rolando Pakso sprendimu buvoapdovanotas Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi, o 2005 m. Tarptautinis Austrijos Gammingo Santuokos ir gyvenimo tyrimų teologinis institutas vieninteliam prel. Jurgiui Šarauskui suteikė savo garbės daktaro laipsnį, kurį įteikė šio instituto Didysis Kancleris Vienos kardinolas Christoph Schonborg.

Prelatas dr. Jurgis Šarauskas yra Dievo apdovanotas ypatingomis savybės – jis liudija mums gilią meilę Kristui, asmenybės stiprybę ir novatorišką supratimą  apie pasaulį ir Dievą jame.

„Ir Viešpats, mano šeimininkas, parodė man savo įsakymus – Jį pažinti, mylėti, tarnauti Jam visą gyvenimą. Kokia palaiminta tarnystė, šlovė, kokia didžiausia garbė!“ Šią šv. popiežiaus Jono XXIII ištarmę galėtų ištarti ne vienas kunigystės sakramentą priėmęs kunigas, kuris pasiryžo pašvęsti savo gyvenimą Dievo pažinimui, uoliai tarnystei Jam ir žmogui. Būtent toks yra mūsų mylimas ir gerbiamas monsinjoras, prelatas dr. Jurgis Šarauskas. Ilgiausių metų!

The post Prelatui dr. Jurgiui Šarauskui -75-eri appeared first on Voruta.

Paskelbtas kunigo Juozo Zdebskio (1929-1986) garso įrašų kanalas su pamokslais, rekolekcijomis, atsiminimais

$
0
0

Kun. Juozas Zdebskis

www.voruta.lt

Velykų sekmadienį (balandžio 12 d.), buvo paskelbtas kunigo Juozo Zdebskio (1929-1986) garso įrašų Youtube kanalas su pamokslais, rekolekcijomis, atsiminimais ir pan.

Kunigas J. Zdebskis buvo ypatingai veiklus XX a. disidentas bei tikinčiųjų teisių gynėjas, galimai nužudytas sovietų KGB, prieš tai kalintas, saugumo intensyviai persekiotas ir apnuodytas specialia chemine medžiaga.

Tikinčiųjų liudijimu, kunigo pamokslai, Dievo žodžio komentarai pasižymėjo ypatingu įtaigumu. Tačiau iki šiol internete nebuvo galima rasti jokios kun. J. Zdebskio audio dokumentacijos.

Kanale pateikta virš 14 valandų originalaus J. Zdebskio balso, taip pat istorinis J. Zdebskio laidotuvių įrašas. Kanale turėtų atsirasti daugiau kun. J. Zdebskio garso medžiagos, kol kas viešinami fragmentai iš Loretos Teresės Paulavičiūtės MICP sudaryto ir kun. Roberto Grigo saugoto archyvo.

Klausytojas kviečiamas prenumeruoti (subscribe) kanalą, kad būtų informuotas apie naujus panašius įrašus.

Kanalas kreipiasi į tikinčiuosius, ieškodamas daugiau kun. J.Zdebskio įrašų – kviečiame parašyti komentarą kanale, jei galėtumėte paskolinti turimą medžiagą nukopijavimui ir galimam viešinimui. Įrašo kokybė ar kasetės (juostos) būklė nėra svarbi, nes pasitelkiant šiuolaikinę techniką ją galima šiek tiek pagerinti.

Kanalą rasite: https://www.youtube.com/channel/UC_3zawsQvlfvydc3-Dkhaug arba pagal raktažodžius „Juozas Zdebskis„.

Plačiau apie kunigą J.Zdebskį skaitykite:

http://www.voruta.lt/lkb-kronikos-puslapiuose-%e2%80%93-kun-juozo-zdebskio-byla/

The post Paskelbtas kunigo Juozo Zdebskio (1929-1986) garso įrašų kanalas su pamokslais, rekolekcijomis, atsiminimais appeared first on Voruta.

Nepamirštas ambasadorius kunigas Vaclovas Aliulis

$
0
0

Knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Magnificat leidinių nuotrauka

Magnificat leidiniai

Gegužės  26 d. sueina penkeri metai nuo kun. Vaclovo Aliulio mirties. Sutapo, kad šiemet pasirodė  ir dr. Dalios Čiočytės ir dr. Gedimino Mikelaičio knyga „Netituluotasis Bažnyčios ambasadorius: atsiminimai apie kunigą Vaclovą Aliulį MIC“ („Magnificat leidiniai“). Ta proga dar vasarį įvyko jos pristatymas. Prof. Vytautas Landsbergis, knygos rengėja ir sudarytoja dr. Dalia Čiočytė, ambasadorius dr. Šarūnas Adomavičius ir kunigas Julius Sasnauskas OFM dalijosi prisiminimais apie tėvą Vaclovą Aliulį, jo diplomatiją ir toleranciją, švietimo svarbą, Katalikų Bažnyčios ir Sąjūdžio santykius.

Julius Sasnauskas: Tėvas Aliulis visą gyvenimą buvo knygų žmogus jas mylėjo, dovanojo, rinko, rašė pats. Tad gražu, kad ši knyga išėjo. Nors jai sudaryti prireikė penkerių metų, gal ir gerai, kad visas  procesas užtruko. Šį pavasarį minėsime penkerius metus nuo tėvo V. Aliulio mirties, kitais metais – šimtąsias gimimo metines. Todėl praėjus šiek tiek laiko galime iš naujo apžvelgti šią asmenybę.

Knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Magnificat leidinių nuotrauka

 

Tėvo V. Aliulio kaip vienuolio ir kunigo gyvenime itin svarbus ir būtinas buvo žodis „reikia“. Jis visada buvo ten, kur Dievui reikėjo jo darbo. Jis vedė katechetų kursus, mokė vienuoles iš seminarijos vadovėlių, kurių net patys seminaristai nesuprasdavo. Tokia tėvo Aliulio veikla buvo reikalinga. Tai daug davė ir žmonių vidui, ir išorei.

                      Lietuvos Sąjūdžio metu tėvas Aliulis būdamas diplomatiškas, atsargus ir nuovokus tapo vieninteliu, galėjusiu atlikti kapeliono, tarpininko vaidmenį. Jis daug prisidėjo prie vienuolių marijonų veiklos, tačiau nemažai bendravo ir su pasauliečiais: įvairių profesijų, pašaukimų, skirtingo katalikiško sąmoningumo…

Dalia Čiočytė: Kai apie kun. Vaclovą Aliulį galvoju kaip apie ambasadorių, ši jo misija išsiskleidžia tokiais koncentriškais ratais. Vienas jų ambasadorius užsienyje. Sovietmečiu, kai dar buvau studentė, lankiausi pas kun. Vaclovą Aliulį jo namelyje Antakalnyje, Pavasario gatvėje. Tuo metu pas jį buvo svečias – estas, teologas, protestantas. Jiedu diskutavo, kodėl rusai komunistai taip dažnai kartoja žodį ,,teisėtumas“? Išvada taip yra dėl žmonijos pasąmonėje susiformavusios nuovokos apie tai, kas yra tikrasis karališkumas. Būti karaliumi turi teisę tas, kas yra geriausias tautos narys ir geba jai atstovauti. Anot esto teologo, 1917 m. Rusijoje ,,valdžia voliojosi ant žemės“ ir ją pakėlė padugnės, kurie irgi turėjo archetipinę nuovoką, kad karalius turi būti geriausias. Valdžia jautė, kad savo postą turi neteisėtai, dėl to vis kartojo žodį ,,teisėtumas“. Tokių pokalbių tėvo Aliulio namelyje Pavasario gatvėje būdavo dažnai, o jo pašnekovai būdavo svečiai iš užsienio, kurie vieni per kitus jį susirasdavo, nes žinojo, jog čia verta ateiti, kad čia yra su kuo pasikalbėti ir kad tai galima daryti įvairiomis kalbomis.

Knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Magnificat leidinių nuotrauka

 

Kitas ratas – ambasadorius Lietuvoje: ambasadorius kaip tarpininkas tarp Bažnyčios ir kultūros, Bažnyčios ir valstybės, Bažnyčios ir Lietuvos Sąjūdžio bei ambasadorius pačioje Bažnyčioje, t. y. tarp dvasininkų ir pasauliečių. Kai susipažinau su kun. Vaclovu Aliuliu, jis padarė didelį įspūdį, nes man, pasaulietei, kalbėjo ne apie tikėjimo dalykus, o apie Motiejaus Šumausko spaustuvę ir leidybos technologijas. Buvo nuostabu, kad ta paskaita nemigdė, nors ofsetinė ir fotografuotinė spauda manęs visai nedomino. Taigi tokį kun. Vaclovą Aliulį aš pažinau per daugelį bendravimo su juo metų ir toks jo portretas išryškėja ir šioje knygoje.

Julius Sasnauskas: Man pačiam ypač imponuoja kun. V. Aliulio apsiskaitymas, švietimas. Nors jis mokėsi išties sunkiais metais ir nieko, išskyrus Kauno kunigų seminariją, nėra baigęs, daug skaitė pats ir gebėjo išanalizuoti bet kokį dalyką. Pavyzdžiui, „Literatūros ir meno“ žurnale, prisidengęs slapyvardžiu, jis aprašė koncerto įspūdžius, jau nekalbant apie įvairius lietuvių kalbos dalykus, apie kuriuos rašė „Kalbos kultūroje“ ar kituose leidiniuose. Jis visa tai išmanė. Visą savo erudiciją, išsilavinimą tėvas Vaclovas pasiekė begaliniu darbu, kruopštumu, darbštumu ir meile knygai. Juk jis atėjo iš paprastos kaimo pirkios, o ne iš kokios nors inteligentiškos, knygų aplinkos, turinčios savas tradicijas.

                      Kai kurie, pažinoję tėvą Aliulį, teigė, kad jis buvęs gana kategoriškas žmogus. Tačiau pats gyvenimas, knygų skaitymas, susitikimai su žmonėmis jį labai nugludino. Paskutinė jo frazė buvo: „viską dovanokime“. Tai gražus kun. V. Aliulio gyvenimo ir visos jo veiklos apibendrinimas.

                      Jis mėgo būti kontrolieriumi. Jam rūpėjo, kad viskas būtų tvarkingai sudėliota, ypač, kad gražiai skambėtų žodžiai. Tik tėvo Vaclovo dėka maldoje „Sveika, Marija“ turime žodžius „Sūnus Jėzus“ o ne „įsčių vaisius“ ar maldoje „Tėve mūsų“ žodžius „neleisk mūsų gundyti“ vietoj „nevesk mūsų į pagundą“. Daug kas kritikavo ir tebekritikuoja šiuos ar Naujajame Testamente jo darytus pataisymus, tačiau praėjus šiek tiek laiko pamatai, kad tai niekam nepakenkė. Jis tą darė su didele meile, kiek leido jo išsilavinimas, sąžinė, jautrumas ir rūpestis Bažnyčios žmonėmis.

                      Mane išties žavi Aliulio noras būti su pasauliečiais, semtis iš jų patirties, išminties, nebijoti pasitelkti tų pačių pažiūrų žmones, pavyzdžiui, dailininkus. Tai parodo jo graži draugystė su Vlado ir Marijos Vildžiūnų šeima arba Rimtautu Gibavičiumi, kuris jau net nebūdamas dailininku vis tiek norėjo, kad jo piešti Šventosios Žemės žemėlapiai atsidurtų paskutinėje tėvo Vaclovo knygoje. Tad tarp V. Aliulio draugų buvo įvairiausių profesijų ir pašaukimų žmonių.

Šarūnas Adomavičius: Tėvelis Vaclovas Aliulis mane dažnai vadindavo „kaimynu“. Ši kaimynystė – yra labai šviesus dalykas mano paties, mano tėvų ir senelių gyvenime. Kun. Vaclovas rašė: „Pirmas šv. Mišias lankiau Adomavičių sodyboje, o sode mokiausi katekizmo kartu su Birute“ (mano teta). Mūsų draugystė tęsėsi per kelias kartas ir aš esu labai laimingas, kad taip pat galėjau prisiliesti prie šios nuostabios asmenybės.

                      Su juo kalbėdavome apie daug ką: apie Sąjūdžio laikus, atgimimą… Tėvelis Vaclovas visada rasdavo įvairiausių įdomių temų. Pavyzdžiui, 1957 m. žurnalui ,,Literatūra ir menas“ rašytoje recenzijoje apie koncertą, prisidengęs slapyvardžiu, jis iškelia klausimą – tikrovės. Tai buvo koncertas filharmonijoje, Jozefo Haidno oratorija ,,Metų laikai“. Jis matė, kad toje filharmonijos salėje yra nedaug žmonių, kad kažkas ne taip yra su visuomene… Kaip tikras lietuvių kalbos gynėjas savo recenziją jis užbaigia žodžiais: ,,Draugai dainininkai, ar galėtumėte išmokti teisingai tarti lietuviškus garsus.“ Žurnalui „Kalbos kultūra“ V. Aliulis netgi yra parašęs straipsnį apie Lietuvos televizijos sporto komentatorių kalbą (juokiasi). Viskas jam rūpėjo, o visi jo pastebėjimai  deimantiniai.

                      Kai matau žmones, su kuriais jis bendravo, atrodo, kad jis niekur neišėjęs. Tačiau, kita vertus, yra ir labai gilus tuštumos jausmas, kad jo nebėra – žmogaus, kuris galėtų taip pasakyti, taip parašyti ir su kuriuo būtų galima pasitarti daugeliu klausimų.

                      Diplomatija irgi grynai „aliuliškas“ dalykas. Kai aš buvau generaliniu konsulu Varšuvoje, tėvelis Vaclovas, atvažiavęs į Lenkiją ir išgirdęs apie mano pareigas, sako: „Žinai, esame mes abudu generaliniai“. Jis buvo generalinis vikaras, t. y. pasaulio marijonų generolo pirmasis pavaduotojas, atsakingas už sielovadą ir kitus svarbius dalykus. Tai jam buvo didelis iššūkis.

                      Nuo tėvelio Vaclovo Aliulio neatsiejamas ir Palaimintasis Jurgis Matulaitis. Jis yra parašęs apie šio palaimintojo testamentą, kuris labai tinka jam pačiam ir jo gyvenimui apibūdinti, t. y. ištikimybė tikėjimui, tautinė savigarba, socialinis teisingumas ir draugiškumas kitoms tautoms.

Vytautas Landsbergis: Tėvas Aliulis išties yra gilaus turinio asmenybė. Apie jį būtų galima daug kalbėti. Jo gyvenimas ir veikla yra didelė pamoka, kurią galima gauti skaitant šią atsiminimų knygą.

                      Tėvas Aliulis turėjo talentą parinkti tinkamus žodžius. Šis subtilus humoras atsispindi ir knygoje, kurioje jis kreipiasi į choristus ,,draugai dainininkai“. Jis galėjo pasakyti „draugai tarybiniai dainininkai“. Jis tą ir turėjom omenyje. Kilus Sąjūdžiui ir sukūrus opoziciją komunistų valdžiai, naudojome kreipinį ,,ponai draugai“ (juokiasi). Jie yra ponai, bet vadina save draugais. Taigi tėvas Aliulis tuos dalykus labai gerai jautė, o jo kreipinys ,,draugai dainininkai“ yra pritrenkiantis.

                      Per tėvo Aliulio asmenybę atsiranda viena labai didelė tema, reikšminga Lietuvos istorijai, atgimimui, išsivadavimui, ir neparašyta istorijos dalis. Net Sąjūdžio istorija dar neparašyta, bet, jei ji kada nors bus parašyta, ten bus atskiri aspektai ir Sąjūdžio ideologijos, ir Sąjūdžio veiklos, ir santykių su visuomene ir su ta visuomene, kuri tada buvo savotiška, skirtinga nuo dabartinės – ir geresnė, ir blogesnė už dabartinę. Bet tai vėl yra tokia tikrovė, kurią mes arba pamirštame, arba niekas nesirūpina jos fiksuoti. Iki šiol neištyrinėta tema Sąjūdis ir Bažnyčia. Sąjūdis atsirado kaip opozicija, bet Lietuvos katalikų Bažnyčia visą laiką buvo nuolatinė opozicija komunizmo ideologijai. Priešas stengėsi sugriauti Bažnyčią ją papirkti, daryti įtaką, pasiųsti savo agentų arba užverbuoti. Kita vertus, ir Bažnyčia paveikdavo komunistus, sužadindama jiems giluminę atsakomybę ir padorumo vertę. Pagundų žmonės turėdavo labai daug, bet kažkas, matyt, prilaikydavo juos nuo visai negerų dalykų.

Knygos pristatymas Vilniaus knygų mugėje. Magnificat leidinių nuotrauka

 

Mus labai džiugino, kad buvo kunigų, kurie dalyvavo Sąjūdyje: kun. Alfonas Svarinskas, kun. Sigitas Tamkevičius, kun. Algimantas Keina ir kun. Pranas Račiūnas. Su jais bendraudavome, matydavome juos Sąjūdžio Seime ar rengiamose manifestacijose. Tai buvo ir Bažnyčios žmonės, ir patriotai, labai aktyviai dalyvaujantys visame atgimime. Kita vertus, tas atgimimas buvo labai pasaulietinis. Kunigai jame buvo kaip koks skiepas, toks papildas (juokiasi). Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, tėvas Aliulis, labai aiškiai suprato savo misiją prižiūrėti Sąjūdį, kad jis būtų platesnis ir kad jam rūpėtų dvasiniai dalykai. Tėvas Vaclovas priklausė Sąjūdžio tarybai, dalyvaudavo posėdžiuose, padėdavo redaguoti dokumentus, turėdavo savo idėjų ir projektų.

                      Atsimenu kai kuriuos arkivyskupų arba kardinolo Bačkio pamokslus, kurie būdavo kritiški esamai valdžiai, jos veiksmams – ne konkrečiam sprendimui, bet linijai, krypčiai, neigiamai visuomenės įtakai. Nemažai tokių autoritetų man yra išlikę atmintyje, o tėvas Aliulis, kardinolas Vincentas Sladkevičius tuo gyveno visą laiką. Aš spėju, kad kardinolas Vincentas atsiuntė Aliulį į Sąjūdį kaip savo agentą su slapta misija (juokiasi) ne tik pranešinėti, bet ir prižiūrėti, daryti įtaką ir apsaugoti nuo klaidų ar kokių nors žioplysčių. Tai būdavo ne tyčinės klaidos, bet kilusios iš tariamo pasaulietiškumo, užkrėsto ateizmu ar atsiribojimu nuo tikėjimo. To buvo labai daug, tad reikėjo palaikyti Bažnyčios ir Bažnyčios kaip visumos dalyvavimą Sąjūdyje.

Knygos leidybą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

The post Nepamirštas ambasadorius kunigas Vaclovas Aliulis appeared first on Voruta.

Už nelojalumą sovietų valdžiai iš kunigo Alfonso Merkio buvo atimtas pažymėjimas

$
0
0

Knygos pristatymo akimirkos. I.Bočekovaitės nuotraukos

Indrė BOČEKOVAITĖ, Turmantas, Zarasų rajonas, www.voruta.lt

Turmanto Švč. Jėzaus Širdies bažnyčioje (Zarasų raj.) vyko ypatingi tituliniai atlaidai, kurie į maldos bendrystę sukvietė parapijiečius, kitatikius ir svečius. Tą saulėtą vakarą Turmanto bažnyčia sulaukė svečių iš užsienio, tarybos narių iš Zarasų, Ignalinos ir Visagino, o Šv. Mišiose skambėjo Pabradės bei Visagino chorai. Ši diena tapo ypatinga dar ir dėl to, kad buvo pristatyta 13-toji Giedrės Mičiūnienės knyga apie Turmanto bažnytėlėje kunigavusį Alfonsą Merkį.

                      „Alfonsas Merkys: Mano gyvenimui užteks kuklaus prisiminimo“ – tai ne tik knygos pavadinimas, bet ir pačio A. Merkio citata, rasta jo rankraščiuose (1950 metų įrašas). Kaip Giedrė pasakojo, skaičiusi kiekvieną sąsiuvinio žodį, išjautusi kiekvieną jausmą, ir taip „atgimusios“ kunigo mintys sugulė į knygutę. Ir nors šiemet sukanka 30 metų, kai Bažnyčios šventorius tapo Kunigo amžino poilsio vieta, rodos, žmonių atmintyje kunigas tebegyvena – paprastas, nešinas jau gerokai aptriušusį portfelį, tačiau Turmante nebuvo nė vieno, kuris būtų kunigo nepakalbintas, nepašnekintas. Žmonės Alfonsą Merkį mena kaip labai kuklų ir darbštų kunigą, bet svarbiausia – DORĄ ŽMOGŲ.

                      Alfonsas Merkys gimė vidutinių ūkininkų Mykolo ir Emilijos Merkių 11 vaikų šeimoje. Nors užaugo tik 9, vis dėlto sūnūs Juozas (1916-1983), Alfonsas (1922-1990) ir Vytautas pasirinko kunigystę. Su pastaruoju, kuris yra vienuolis jėzuitas ir gyvena Kauno jėzuitų namuose,  Giedrė buvo nuvažiavusi susitikti – garbaus amžiaus Kunigas mielai pasidalino mintimis apie savo 5 metais vyresnį  brolį Alfonsą. „Tas gerumas, paprastumas, darbštumas – iš prigimties. Visi broliai, seserys, visa giminė žinojo, kad jis toks – materialiais turtais nesirūpindavo“, – taip Vytautas prisimena savo brolį. Šyptelėjęs pajuokavo, jog esąs Alfonso kopija.

                      Alfonsas Merkys 1942–1947 m. mokėsi Kauno tarpdiecezinėje kunigų seminarijoje, o 1947 m. Vilniaus arkikatedroje vyskupas Mečislovas Reinys įšventino A. Merkį kunigu.  1947–1961 metais Merkys tarnavo Adutiškio, Paringio, Švenčionių, Kabelių, Gedžiūnėlių bei Kazitiškio bažnyčiose. Deja, 1961 m. už nelojalumą Sovietų valdžiai, buvo atimtas kunigo pažymėjimas, todėl kunigui teko dirbti vairuotoju. Grąžinus teisę kunigauti, buvo paskirtas į  Strūnaičio parapiją (Švenčionių raj.), o vėliau buvo perkeltas į mūsų, Zarasų, rajoną. Kiek daug nuostabių atsiminimų apie jį turi žmonės iš Smalvų, Tilžės ir Turmanto parapijų: „Visiems buvo labai geras“, „Tikras Dievo siųstas Kunigas, be galo puikus Žmogus“, „Kunigas Alfonsas Merkys buvo ypatingas – stengėsi viską pats pasidaryti“…

                       1990 m. gruodžio 20 d. į Amžinybę pasikviečia Viešpats (amžinojo poilsio atgula Turmanto Švč. Jėzaus Širdies bažnyčios šventoriuje), 1997 m., po mirties, išleidžiama A. Merkio parašyta „Strūnaičio bažnyčios istorija“.

                      Visai netikėtai 2019 metais, tvarkant Turmanto kleboniją, rasti kunigo užrašai, kurie davė pradžią knygelei. Kaip Giedrė pasakojo: „Prieš mane buvo dvi dėžės… Dvi dėžės popierių… Čia sutilpo visas ŽMOGAUS GYVENIMAS…“ Būtent tuose popieriuose ir buvo surašytos Jo mintys, pamokslai, svajonės. Kiekvienam pamokslui Kunigas stropiai ruošėsi: pradžioje akcentuojama temos intriga – tai parapijiečių sąmonės sužadinimas, jų sielų paruošimas gilesniam klausymui. Visuose pamoksluose aiškiai apibrėžtos dalys. Visuose – pamokančios ir labai dvasingos pabaigos. Giedrė juokauja, kad kartais raštas buvo menkai įskaitomas, todėl privertė pedagoginė patirtis – vaikų rašysenų būta įvairių.

                      Pristatyme autorė minėjo daug įdomių detalių apie Jo gyvenimą: „Galėčiau teigti, kad pamokslai buvo daugialypiai: juose ne tik atsiskleidžia kunigo neįtikėtinos dvasinės platumos: minima labai daug knygų, laikraščių, straipsnių pavadinimų, autorių, veikėjų, ištraukų iš Biblijos ir šventųjų gyvenimo, pasakų, paminėta net Holivudo artistė Merlin Monro, taip pat daug įvairių žmogiškų patirčių, išgyvenimų ir emocijų. Visa tam, kad plėstų parapijiečių akiratį.“ Labai žavėjo Jo atsidavimas ir paprastumas: „Jau pradėti kapinių tvoros darbai – visus pinigus, net ir tuos, kuriuos esu gavęs savo vardo dienoje kaip dovaną, įdedu į tvoros išlaidas.“

                      Giedrė minėjo, kad Jo pamoksluose nėra tuščiažodžiavimo, visada pabrėžiamas gerumas, tikėjimo ir meilės prasmė… Tikriausiai nebuvo nė vienos nepaliestos temos Jo pamoksluose. Labai įstrigusi citata, kuri atspindi visą mūsų dabartinę būtį buvo iš 1987 m. pamokslo: „Šių dienų žmogus turi visas civilizacijos gėrybes – gražius butus, automobilius, sodus, televizorius, klubus, kinus, teatrus, viso pasaulio žinias ir viso pasaulio rūpestį. Žmogus nesidžiaugia gyvenimu. Materialinės gėrybės daro jį nepasotinamą. Mokslas duoda daug žinių – profesijos žinių, bet visai neduoda išminties, nepasotina dvasios. Senosios kartos gerbė motinystę, mylėjo negimusius kūdikius. Dabar net ir gimusius dažnai palieka. Užgesęs Kalno žibintas… Tėvai nebešviečia, ir niekas nebešviečia.“       Nors šie žodžiai užrašyti prieš 40 metų, tačiau moralinės vertės nepraranda – iki šiol opi problema mūsų visuomenei.

                      Begalė Alfonso Merkio minčių, kuriose kiekvienas ras sau prieglobstį, sugulė į knygelę. Knygelėje skaitytojai ras citatų žodynėlį, tekstukų, prisiminimų ir netgi patarimų, kurie sudėlioti iš jo citatų.

                      Pristatymą vainikavo daina, skirta Kunigui Alfonsui Merkiui, kuriai žodžius sukūrė Giedrė Mičiūnienė, o atliko Dovilė Rzezniczak, – Jai pritarė ir visi, esantys bažnyčioje. Labai džiugu buvo matyti, kad į šį nutolusį Lietuvos kraštą atvyko ne tik Alfonso Merkio giminės, bet labai daug žmonių iš įvairių Lietuvos rajonų: Ignalinos, Švenčionių, Kauno, Visagino, Utenos, Švenčionėlių, Panevėžio.

                      Užbaigti norėčiau kunigo Alfonso Merkio citata: „Rodos, tokiems nežinomiems žmonėms po keliolikos metų pasaulis nulenkia galvas prieš jų nepaprastą didybę, o didybė tokia kukli; visko laukė iš Dievo ir ypač mylėjo tuos, kuriuos Dievas jau ir jausmo už juos buvo apdovanojęs. Jų visų dalis yra ramybė ir palaima – žemėje ir danguje.“

The post Už nelojalumą sovietų valdžiai iš kunigo Alfonso Merkio buvo atimtas pažymėjimas appeared first on Voruta.

Viewing all 116 articles
Browse latest View live